Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

BİLİM - TEKNOLOJİ

18 Ekim 2013

Atık piller ekonomiye dönüyor

Türkiye'de yıllık 10 bin ton atık geri kazanılacak.

reklam
Mehmet ERÇAKIR- Ali ÇEVİKBAŞ/ ISPARTA, (DHA) - ISPARTA'da çevre mühendisi Makbule Dene, çevreyi korumak için 'atık pillerden metal geri kazanımı' projesini hayata geçirdi. Projeyle Türkiye'de her yıl açığa çıkan 10 bin ton atık pilin ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü'nden geçen yıl mezun olan Makbule Dene, 'atık pillerden metal geri kazanımı' projesinin KOSGEB tarafından desteklendiğini, 300 bin liralık hibe verildiğini açıkladı. Kendi özel laboratuvarını kuran ve araştırmasına başlayan Dene, Türkiye'de atık pil geri dönüşüm tesisi olmayışına dikkati çekti.

Çevreyi korumada bu projenin çok önemli olduğunu vurgulayan Makbule Dene, "Yaptığımız araştırmalar ve deneyler sonucunda atık pillerden metal geri kazanım gerçekleştirdik. KOSGEB desteği ile Gül Petek Sanayi Sitesi'nde Ar-Ge çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediyoruz" dedi.

Dene, Ar-Ge sürecinin tamamlanmasıyla ticari girişime hız kazandıracaklarının altını çizdi. Dene, "Isparta'da başarıyla tamamlanan atık pillerden metal geri kazanım sistemi sayesinde, Türkiye'de her yıl açığa çıkan ortalama 10 bin ton atık pilin değerlendirilerek ekonomiye katkı sağlamasını temin edeceğiz" diye konuştu.

Çevre mühendisi Dene, yenilikçi fikirlerin desteklenmesinin Isparta'ya büyük katkı sağlayacağını, belki de Türkiye'nin ilk atık pil geri dönüşüm tesisinin bu ilde açılacağını dile getirdi.