Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

KADIN - SAĞLIK

21 Ekim 2013

Kızına ikinci kez hayat verdi

2.5 yaşındaki Burçin, annesinden nakledilecek böbrekle hayata tutunacak.

reklam
Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA'da 5 ay önce kronik böbrek yetmezliği teşhisi konulan 2.5 yaşındaki Suzan Burçin Gökdemir, annesi 33 yaşındaki Döndü Gökdemir'den nakledilecek böbrekle hayata tutunacak.


Memleketi Kayseri'de 5 ay kadar önce, aşırı halsizlik ve morarma belirtilerinin artması sonucu hastaneye götürülen minik Suzan'a, kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Bir süre ilaçla tedavi edilen Suzan'a yapılan testlerde, iki böbreğinin de tamamen iflas ettiği belirlendi. Doktorlar, Suzan'ın hemen diyalize başlaması ya da böbrek nakli olması gerektiğini, aksi halde hayati riski bulunduğunu söyledi.


NAKİL GÜNÜ BEKLENİYOR

Anne Döndü Gökdemir, diyalize girmeden önce minik kızının sağlığına kavuşması için gönüllü verici olacağını açıkladı. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'nde yapılan tetkikler sonucunda Döndü Gökdemir'in böbreğinin küçük kızına uyması, bir anda tüm aileyi sevince boğdu. 2.5 yaşındaki Suzan Burçin Gökdemir, şimdi annesinden nakledilecek böbreği bekliyor.


AÜ Tıp Fakültesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, anne ve minik Suzan'ın son tetkiklerinin yapıldığını, çocukta viral enfeksiyon olması nedeniyle naklin ertelendiğini, tedavi sonrası yapılacağını söyledi. Doç. Dr. Dinçkan, kronik böbrek yetmezliğinin erken teşhisinin önemine dikkati çekerek, şöyle dedi:


"Bu hastalıkta teşhis ne kadar erken konur ve tedavi ne kadar kısa sürede yapılırsa o kadar iyi. Böbrek naklini gerçekleştiren cerrahlar, uygun böbrek olduğu takdirde hastalarımızı diyalizden kurtarmaya devam edecek. Bunun için canlı vericiden daha çok kadavra bilincinin yaygınlaşmasını sağlamalıyız. Türkiye'de kadavra sıkıntısı yaşanıyor."