Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

KADIN - SAĞLIK

21 Ekim 2013

TEB'den doping ilacı uyarısı

'Doping maddelerinin denetim altına alınması gerek.'

reklam
ANKARA (ANKA) – Türk Eczacıları Birliği (TEB), doping maddelerinin denetim altına alınması gerektiğini belirterek, “Özellikle vücut geliştirmek için spor yapan kişilerin rağbet gösterdiği bu tür ürünlerin, kontrolsüzce ve bilinçsizce, başta internet üzerinden olmak üzere kimi yerlerden temin edilmesine artık dur denilmelidir” açıklamasında bulundu.

TEB’den yapılan açıklamada, çeşitli basın yayın organlarında yer alan “Vücut geliştirme şampiyonunun, kullandığı doping ilaçları yüzünden hayatını kaybettiği” yönündeki haberler hatırlatıldı. “Son dönemlerde haberlere sıkça konu olan özellikle vücut geliştirmede kullanılan ve metabolizmayı hızlandırarak kas kitlesini genişletmeyi sağlayan bu tür ürünlerin, kural dışı ve kontrolsüz bir şekilde kullanıldığı bilinen bir gerçektir” denilen açıklamada, bu tür ürünlerin eczanelerden değil, çoğunlukla internetten ya da spor salonlarından temin edildiği kaydedildi. Konu hakkında yasal bir düzenleme yapılması istenen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Habere konu olan ‘dinamit’ isimli ürün, muhtemelen 2.4-dinitrofenol olarak bilinmekte olup açığa çıkan enerjinin vücut ısısının artışında kullanılması ile vücut sıcaklığının aşırı yükselmesine bağlı olarak, kişide ölüme neden olan ve günümüzde özellikle yabani ot mücadelesinde kullanılan çok zehirli bir bileşiktir. Dolayısıyla böylesine güçlü bir ürünün, bilinçsizce kullanılmasının ölümle sonuçlanması çok da şaşırtıcı değildir. Özellikle vücut geliştirmek için spor yapan kişilerin rağbet gösterdiği bu tür ürünlerin, kontrolsüzce ve bilinçsizce, başta internet üzerinden olmak üzere kimi yerlerden temin edilmesine artık dur denilmelidir. Bu tür ürünlerin Türkiye’ye ithalatında mutlak suretle düzenleme yapılması ve ruhsatının mutlaka ve mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından verilmesi gerekmektedir. Tablet, kapsül ve draje haline getirilen bu tür ürünlerin ise sadece eczanelerden satışı yapılmalıdır.”