Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

BİLİM - TEKNOLOJİ

23 Ekim 2013

iPad Air hakkında her şey!

Apple yenilerini tanıttı. İşte iPad Air ve iPad mini hakkında bilmeniz gereken her şey.

reklam
Chip Online - Zeynel A. Öztürk/ - Apple, dünkü etkinliğinde yeni iPad'lerini ve fazlasını tanıttı! İşte bilmeniz gereken her şey...

Yeni iPad 2'den bu yana tasarımı ilk kez değişen iPad'in yeni ismi iPad Air. Selefleri gibi 9.7 inç'lik bir ekrana sahip tabletin yeni tasarımı, iPad mini'yi andırıyor. Sadece 7.5mm kalınlığındaki yeni iPad, önceki iPad'lerden yüzde 25 daha ince. Ekran çerçevesi ise yüzde 43 daha ince. Ancak iPhone 5S'teki TouchID teknolojisine iPad Air'de yer verilmemiş.

iPad Air'de kullanılan işlemci, iPhone 5S'te de yer verilen Apple'ın en yeni A7 işlemcisi. Apple'ın iddialarına göre bu işlemci, ilk nesle (iPad 4'e göre değil) göre 8 kat daha hızlı ve grafik bakımından 72 kat daha hızlı. Yeni A7 işlemcisi, bilindiği gibi 64-bit mimariye sahip. iPad Air'in kamerası da nihayet Apple'ın önem verdiği konular arasına girmiş bulunuyor. Arka tarafta 5 megapiksellik bir iSight kamerasına sahip cihaz, ön tarafta 1080p FaceTime kamerasıyla geliyor. Ayrıca sesli sohbet için çift mikrofona yer verilmiş.

Tanıtımda verilen bilgilere göre iPad Air, 10 saatlik pil ömrü sunuyor.

Siyah, beyaz, gümüş ve "uzay grisi" renklerinde sunulacak olan iPad Air, iPad 4'ün yerini alacak ve yurtdışında 499 dolardan başlayan fiyatlarla 1 Kasım'dan itibaren satışa sunulacak.

iPad mini yüksek çözünürlüğüyle dikkat çekiyor

iPad mini'nin uzun süredir hayal edilen yüksek çözünürlüklü sürümü de San Francisco'daki etkinlikte gerçeğe dönüştü.

7.9 inç'lik ekrana sahip iPad mini 2, 2048 x 1536 çözünürlük (326 PPI) sunuyor. iOS'un son sürümü iOS 7'yle çalışan tablet, aynı yeni iPad Air ve iPhone 5S gibi işlem gücünü A7 işlemcisinden ve M7 yardımcı işlemcisinden alıyor. Yeni işlemci, Apple'a göre iPad mini'ye kıyasla 4 kat daha hızlı. GPU ise Apple'ın iddiasına göre 8 kat daha hızlı. MiMo destekli iki kat hızlı Wi-Fi, 10 saat pil ömrü, iPad mini 2'nin diğer özellikleri arasında.

iPad mini'nin arka yüzünde 5 megapiksellik bir iSight kamerası, ön yüzünde ise 1080p çözünürlüklü FaceTime kamerası bulunuyor.

Gri, beyaz ve uzay grisi renk seçenekleriyle "Kasım ayının sonlarında" piyasaya sürüleceği açıklanan yeni iPad mini 2'nin 16GB'lık sürümü 399 dolardan satışa sunulacak. 128GB'lık 3G destekli sürümün fiyatı ise 829 dolara ulaşıyor.