Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

KÜLTÜR-SANAT

23 Ekim 2013

7 milyonluk soru işareti

Eski müze müdürüne açılan davada yeni gelişme!

reklam
SERTAÇ KOÇ / MİLLİYET - Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın imzasının, görevden alınmasına neden olan bir idari soruşturmada taklit edildiği iddiasıyla savcılığa başvuran eski Devlet Resim ve Heykel Müzesi Müdürü Ömer Osman Gündoğdu ile ilgili çarpıcı gelişmeler yaşanıyor.

25 eserin onarımının yapılırken zarar gördüğü gerekçesiyle 7 milyon 239 bin 500 TL cezaya çarptırılan Gündoğdu, söz konusu cezaya konu rapora Günay’ın koyduğu “zararın yeniden değerlendirmesi” şerhinin gizlendiğini öne sürdü. Milliyet’in aldığı bilgilere göre, Gündoğdu’nun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı suç duyurularının ardından, kendisine verilen cezalarla ilgili yeni gelişmeler yaşandı.

Yeniden incelendi

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Günay’ın görevden alınmadan önce soruşturma raporuna düştüğü “zararın yeniden değerlendirmesi” şerhi üzerine bir bilirkişi heyeti oluşturdu. Gazi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi profesörlerinden oluşan heyet, zarar gördüğü iddia edilen 25 eseri yeniden inceledi. 28 Haziran’da tamamlanan raporda, incelen tabloların bir kısmında eskiden kalma, bir kısmında yeni onarımlara, bir kısmında da doğal yaşlanmaya bağlı hasarların tespit edildiğini belirterek “Söz konusu hasarların deneyimli bir tablo ve çerçeve konservatörü nezdinde uygun malzeme ve tekniklerle büyük ölçüde giderilmesinin mümkün olduğu düşünülmektedir. Tablolar üzerindeki hasarlara ilişkin değer kaybı ve fiyatlandırma konusunda komisyon üyeleri kendilerini yetkili görmemiştir” ifadelerine yer verildi.

Teftiş Kurulu Başkanlığı, rapor üzerine Genel Müdürlük’ten eserlere uygulanabilecek restorasyonun maliyetinin belirtilmesini talep etti. Müdürlüğün gönderdiği cevabi yazıda komisyon üyelerinin yurtiçi ve yurtdışında izinde oldukları ve dönüşlerinin eylül ayına kadar uzayabilecekleri belirtilerek, “Ayrıca komisyon üyeleri ile yapılan şifahi görüşmelerde de komisyonlarının oluşan kamu zararına ait maddi tutarı belirleyemeyeceklerini tekrar etmişlerdir” denildi.

Genel Müdürlüğün yazısı üzerine başkanlık, 26 Ağustos’ta şerhi kaldırarak daha önceki raporlarda belirlenen 25 tabloda oluşan toplam 7 milyon 239 bin 500 TL ile heykeller ve seramik eserlerde oluşan 303 bin 450 TL kamu zararının tahsilini Bakan onayına sundu. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, başkanlıktan gelen talebi onayladı.

Rapor görmezden gelindi

Gündoğdu, 7 milyon 239 bin 500 TL’nin kendisinden tahsil edilmesine yönelik son bakan onayının üzerine 20 Eylül’de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeni bir suç duyurusunda bulundu. Gündoğdu, duyuruda şunları kaydetti:

“Bakan Günay’ın tablolarla ilgili olarak tespit edilen 7 milyon 239 bin 500 TL tutarındaki zararı uygun bulmayıp yeniden inceleme yapılması talimatı üzerine hazırlanan 28 Haziran tarihli heyet raporunda bir öncekine göre lehimde bir sonuca varılmıştır. Ancak Teftiş Kurulu Başkanı tarafından alınan 26 Ağustos tarihli bakan onayında lehimde olan rapor görmezden gelinerek, 24 Ocak’taki Bakan Günay’ın şerhi kaldırılarak hakkımda ön inceleme yapılması istenmiştir.

Başkanlık, daha önceki Günay‘ın iradesini hiçe sayarak şaibeli olan ve kriminal incelemesi yapılan Bakan onayının uygulanmasını istemiş, bu şekilde de şahsımı cezalandırma yolunu seçmiştir.”
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Yusuf Günal
23 Ekim 2013 09:29

Bu olay da önemli de. Ertuğrul Günay bu kadar gelişmeden sonra vicdanı varsa ortaya çıkıp ben yanlış yapmışım arkadaş, özellikle eski arkadaşlarımdan özür diliyorum demelidir.


KÜLTÜR-SANAT KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ