Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

GEZİ - MEKAN

23 Ekim 2013

Tarihi kasaba haritadan siliniyor

530 yıllık Tekerler Köyü, yoğun göç verdiği için haritadan silinme noktasına geldi.

reklam
Işıl ARSLAN- Emre KOŞAK/BÜYÜKORHAN(Bursa), (DHA) - BURSA'nın Büyükorhan İlçesi'ne bağlı ve 530 yıllık geçmişi olan Tekerler Köyü, yoğun göç verdiği için haritadan silinme noktasına geldi. Yörük köyü olan Tekerler'de bugün sadece 8 hanede 37 kişi yaşıyor. Gençlerin çalışmak için kent merkezine göç etmesiyle köyde sadece yaşlılar kalıyor. Çocuk seslerinin duyulmadığı köyün sakinleri, kendilerinden sonra köylerinin kaderinin 'hayalet köy' olarak adlandırılan ve haritadan silinen Çökene Köyü'ne benzemesinden korktuklarını söyledi.

Bursa'nın dağ yöresi olarak bilinen 4 ilçesinden biri olan Büyükorhan, Türkiye'deki 957 ilçe arasında gelişmişlik açısından 717'nci sırada yer alıyor. Bursa'ya 90 kilometrelik uzaklıkta bulunan ilçede 3 bin kişi yaşıyor. Büyükorhan'a bağlı 37 köyden yüzde 90'ı fakirlikle mücadele ederken, sanayinin olmadığı ilçede yaşayanlar, geçimlerini hayvancılık ve tarımdan sağlamaya çalışıyor.

EKONOMİK SIKINTI GÖÇ ETTİRDİ

Son 5 yıl içerisinde ekonomik sıkıntılar, en fazla Büyükorhan İlçesi'nde yaşayanları etkiledi. Geçim sıkıntısı çeken aileler yıllardır yaşadıkları köylerden göç etmek zorunda kaldı. Bunun örneklerinden biri de Tekerler Köyü. Yaklaşık 7 yıl önce 45 haneli olan ve 400 kişinin yaşadığı Tekerler Köyü'nde artık 8 hanede toplam 37 kişi kalıyor.

Büyükorhan İlçesi'ne 22 kilometre uzaklıkta bulunan Tekerler'de okul ve sağlık ocağı bulunmuyor. Çocuk seslerinin duyulmadığı köyün sakinleri sadece yaşlılar. Tekerler'in kaderinin, iki kilometre uzaklıkta bulunan ve köy imamının da ayrılmasıyla 'hayalet köy' olarak adlandırılan Çökene'ye benzemesinden korktuklarını belirten köy sakinleri, kendilerinden sonra köyün yok olacağından endişe ediyor.