Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

İSTANBUL

24 Ekim 2013

O ihaleyi hemen iptal edin!

CHP'li Kadıköy Belediyesi, seçimlere beş ay kala anormal harcamalar yapıyor. ÖZEL

reklam
GERÇEK GÜNDEM - HABER MERKEZİ / CHP'li Kadıköy Belediyesi, 29 Ekim kutlamaları için anormal harcamalar yapıyor. Belediye, bir çırpıda 478 bin TL'lik bayrak alımı yaptı. Belediye kutmalarda kullanmak üzere 400 bin TL tutarında bir de piyano satın alıyor. Piyano ihalesi ise yeni bir tartışma başlattı.

Yeniden aday gösterilmeyeceğini düşünen belediye başkanları kesenin ağzını açtı. CHP'li Kadıköy Belediyesi, parti içinde büyük tartışma yaratan bir ihale düzenledi. CHP'li A.K'ya yakınlığıyla bilinen B.A'nın sahibi olduğu CNG adlı şirketin kazandığı ihaleye göre, Kadıköy Belediyesi bayraklar için KDV hariç, 478 bin TL ödeyecek.

29 Ekim öncesi yapılan bu harcama, bugün gerçekleşmesi beklenen bütçe onay toplantısı gündemine de bomba gibi düştü. CHP'li bazı meclis üyelerinin, bütçe görüşmelerinde bayrak ihalesini gündeme getireceği ve "Bu kadar para harcamaya gerek var mıydı?'' sorusunu yöneltecekleri öğrenildi. Bazı meclis üyelerinin ise "Geçen yıl kullandığımız Türk bayraklarını yeniden kullanabilirdik. Seçime beş ay kala böyle harcamalar yapmak doğru değil'' diyeceği belirtildi.

CHP'li belediyede tartışma yaratan bir diğer ihale ise "Kuyruklu Piyano Alımı...'' Bugün yapılması beklenen ihalede belediye 400 bin TL'lik bir piyano alıyor. İhaleye katılan firmalar ise bu ihalenin yapılamayacağını belirtiyor.

İhalenin 4734 sayılı kanuna aykırı olduğunu belirten firmalar, Gerçek Gündem'i arayıp şikayetlerini dile getirdi. İsminin saklı kalmasını isteyen şirket, "Belediyenin ihale şartnameseni alınca şoka uğradık. Çünkü şartnamede bir firma adeta işaret edilmiş. Alımı gerçekleştirilmek istenen piyano için Fazioli markası işaret edilmiş. Hatta piyanonun boyu ve özellikleri bile yazılmış'' dedi.

4734 sayılı kanuna göre, bu tür bir "işaret''in yapılamayacağını belirten rakip firma, "Bu ihale yapılamaz. Çünkü adı anılan piyanoyu sadece tek bir firma satıyor. Adeta adres gösterilmiş. Ayrıca o firma, belediyenin daha önce düzenlediği bir yarışmaya da sponsor olmuştu. Bunu gerekirse yargıya taşıyacağız'' ifadesini kullandı.

Belediye yetkililerinin ise alımı gerçekleştirilecek piyanoyu önce cumhuriyet bayramı kutlamalarında kullanacağı ardından ise Süreyya Operası'na götürecekleri belirtildi.

CHP'li Selami Öztürk'ün bayrak ve piyano konusunda söyleyecekleri merak ediliyor. Meclis üyelerinin bugün iki konuyu bütçe onaylama toplantısında gündeme getirecekleri belirtiliyor.

Bazı meclis üyeleri ise "Piyano alımı bütçeden yapılıyor ama Özel Kalem yetkisine bırakılmış. Bu denli büyük bir harcama Özel Kalem'e devredilemez. Bunu da gündeme getireceğiz. Özel Kalem bir çırpıda 400 bin TL'lik harcama yapamaz'' dediler.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

canan
27 Ekim 2013 13:09

KADIKÖYE KADIN ELİ DEGMELI BUDA ÇOK TEMİZ ÇALIŞKAN DURUST İNCİ BESPINAR OLMALI RANTIN DEĞİL KADIKOYLUNUN BASKANI INCI ABLA SENİ COK SEVIYORUZ....

F.N
25 Ekim 2013 12:57

Cümlenin noktalı yerlerini dolduranlara peşinen teşekkür ederken,bilin bakalım bu 'haber'in asıl amacı nedir?

'BU BİR ...... ..... ...... ......'. İSTEMİYOR HABERİDİR'

kadir talyurt
25 Ekim 2013 12:17

deve misali vardır.parasızken bir deve bir lira pahalı,zenginken bir deve bin lira aaa çok uzulmuş alalım misali.Selami başkan Kadıköye hertürlü hizmeti yapmış,sıra kutlama ve törenler ise toplam bir milyon değil on milyonr bile para değil.Bir ak partili olarak harcama yapana göre hüküm kurmak yanlış,gerekli ise yapılır.Halk Kadiköyü yenetmek üzere yetki vermiş,yasalara aykırılık yaparca kanun hesap sorar,yok takdir hakkını böyle kullanmışsa,onada seçimde halk sorar.Başkanın takdir hakkında olan konuda suçlamaya kalkarsak bu yanlış olur,halkın takdirine saygısızlık olur .

Kadıköylü gençlik
25 Ekim 2013 12:03

KADIKÖY'DE BİRKAN YILDIZ'IN (DAYININ) AYAK SESLERİ...

zalim
25 Ekim 2013 11:23

Cumhuriyet Bayramı için feda olsun sorun yok gayet doğal, sonuçta aşevi, medrese, ibadethane açılmamış o para ile yararlı bir iş yapılmış

Tüm Yorumlar (40)

İSTANBUL KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ