Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

KADIN - SAĞLIK

24 Ekim 2013

Mide - bağırsak gribine dikkat

Tıbbi adıyla ‘gastroenterit’ olarak bilinen hastalıktan önlem alarak korunabilirsiniz.

reklam
ANKARA (ANKA) - Acıbadem Mobil Sağlık uzmanları özellikle Ekim-Kasım-Aralık aylarında yaygın olarak rastlanan mide - bağırsak gribine karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu. Tıbbi adıyla ‘gastroenterit’ olarak bilinen, yetişkinlerin ve daha çok çocukların maruz kaldığı bu hastalığın sudan, dışkıdan, temas edilen yüzeylerden hatta havadan bile bulaşabildiğine dikkat çeken uzmanlar, olumsuz etkilere karşı alınabilecek önlemleri paylaştı.

-MİDE - BAĞIRSAK GRİBİNE DİKKAT-

Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde hastalıklar da kendilerini göstermeye başladı. Özellikle Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yaygın olarak görülen hastalıklardan biri de halk arasında mide - bağırsak gribi olarak bilinen "gastroenterit." Son birkaç haftadır özellikle acil sağlık hizmetine ihtiyaç duyan gastroenterit hastaları dikkat çekiyor. Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri’nden Dr. Behiç Berk Kuğu hastalığa karşı özellikle bu aylarda daha temkinli davranılmasının uygun olacağını belirtti. Bu hastalıktan özellikle çocukların daha sık etkilendiğini ifade eden Kuğu, sudan, dışkıdan, temas edilen yüzeylerden hatta havadan bile bulaşabilen virüslerin neden olduğu mide - bağırsak gribi yani ‘gastroenterit’e karşı önlem alınması gerektiğini vurguladı.

-TEMKİNİ VE TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYIN-

Viral gastroenteritlerin yaygınlaşmaya başladığı Ekim - Kasım - Aralık aylarında daha temkinli davranılmasını salık veren Dr. Behiç Berk Kuğu, tüketilen yiyeceklerin çok iyi temizlenmesi ve arındırılması gerektiğini ifade etti. Kuğu, “Yiyecek, içeceklerden, mobilyalardan, parmaklıklardan, halılardan ve kapı gibi yüzeylerden çok çabuk bulaşabilen bu virüslere karşı korunmak için, hijyen en önemli korunma yöntemidir. Şüpheli yiyeceklerden uzak durmak, sürekli dokunduğumuz yüzeylerin temizliğinden emin olmak, el hijyeni konusunda dikkatli davranmak ve çocuklara el temizliği alışkanlığı kazandırmak birçok bulaşıcı hastalığın bulaşma riskini azaltır. Ellerinizin tamamen temiz olduğundan, çocukların dokunduğu yüzeylerin dezenfekte edildiğinden, meyve-sebze gibi gıdaların temizliğinden emin olun” dedi.

-ÇOCUKLARDA SIVI KAYBINI CİDDİYE ALIN-

Uzun süren kusma ve ishalin çocuklarda aşırı sıvı kaybına neden olduğunu belirten Dr. Behiç Berk Kuğu, “İleri derece sıvı kayıpları, organ yetmezliklerine ve hatta yaşam fonksiyonlarının durmasına yol açabilir. Bu nedenle çocuklarımızda ani başlayan ishal, kusma ve karın ağrısı görüldüğünde ilk olarak kaybettikleri sıvıyı yerine koymak gerekir,” dedi. Bu gibi durumlarda, en hızlı müdahalenin bebeklerin sık aralıklarla emzirilmesi ve çocuklara da bol sıvı verilmesi olduğunu belirten Kuğu, bu hastalığın tek tehlikeli yanının neden olduğu sıvı kaybı olduğunu vurguladı. Sıvı kaybının ciddi olmadığı sürece, genellikle hastalığın 3-4 gün içinde kendiliğinden geçeceğini ancak bulaştırıcılığın 7-8 gün kadar devam edeceğini sözlerine ekledi.

-BELİRTİLERİ GÖZ ARDI ETMEYİN-

Bu virüslerin kişiye bulaştıktan sonra hastalık bulgularının ortaya çıkmasının ortalama 24-48 saat olduğunu, hastalığın kendini öncelikle bulantı, kusma ve ishal ile gösterdiğini ifade eden Dr. Behiç Berk Kuğu, “Bu belirtilere daha sonra ateş ve halsizlik de eklenmektedir. O nedenle bu belirtileri fark ettiğinizde vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Bu vakalarda kesinlikle hekime danışmadan ilaç kullanılmamalıdır. Hastalık etkeni viral olduğu için, antibiyotik kullanımının hiçbir etkisi olmayacaktır” şeklinde konuştu.