Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

KADIN - SAĞLIK

24 Ekim 2013

Fıtık için ameliyatsız çözüm

Proloterapi ile bel fıtığında kesin çözüm alınabiliyor.

reklam
ANKARA(ANKA) - Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Doktor İlker Solmaz, “Bel ağrısına gereken özen gösterilmediği takdirde ağrı kalıcı hale gelerek, bel fıtığına yol açabilir. Proloterapi, bel ağrısı ve bel fıtığı tedavisinde ameliyatsız ve kesin çözüm olarak kullanılan bir yöntemdir” dedi.

-“BEL AĞRILARINDA AMELİYATSIZ YÖNTEM: PROLOTERAPİ”-

Proloterapi yönteminin bel ağrılarında germe egzersizleri ile birlikte kombine edildiğinde mükemmel sonuçların elde edildiğinden söz eden İlker Solmaz, “Proloterapi ile bel bölgesindeki hasarlı dokuya enjekte edilen özel solüsyon ile bağların iyileşmesi sağlanmaktadır. Bu yöntem ile yıllar içinde yıpranmış olan bağlar tekrar eski sağlıklı günlerine kavuşmakta omurga üzerindeki bası kalkmaktadır” diyerek tedavinin önemine dikkat çekti.

-“BELDEKİ BAĞLARDA OLUŞAN YIPRANMA NETİCESİNDE AĞRI VE GÜÇSÜZLÜK HİSSEDİLİR”-

Yanlış duruş şekli, egzersizden yoksun yaşam ve düzensiz beslenme sonucu aşırı kilo almanın; omurgadaki bağların yıpranmasına neden olduğunu belirten Türkiye Proloterapi ve Ağrı Merkezi Klinik Direktörü Uzman Doktor İlker Solmaz, “Omurgadaki bağlar yükü taşıyamadığı takdirde o bölgedeki kaslar bu görevi üstlenmeye çalışır. Fakat kaslar bağlar kadar kuvvetli olmadığından dolayı çabuk yorulur ve çoğu zaman da kasılıp kalırlar. Bu nedenle beldeki bağlarda oluşan yıpranma neticesinde ise belde, kalçada ve bacaklarda ağrı ve güçsüzlük hissedilmektedir” dedi.

-“ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ”-

Ağrının vücut için bir uyarıcı olup, dikkate alınması gereken bir tepki olduğunun altını çizen Solmaz, dikkate alınmayan ağrıların geciken teşhis ile sakatlığa kadar varabileceğini, bu nedenle vücudumuzun sesi olan ağrıları dikkate alıp, erken teşhis ile tedavi edilmesinin son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.

-BEL AĞRILARINDAN KORUNMAK İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Solmaz, bel ağrısının yetişkinlerde görülme sıklığının yüzde 15 ile 20 iken, bu oran çalışan grupta yüzde 50'lere kadar ulaştığını belirterek, “Bel ağrısından korunmak için duruş ve vücudu iyi kullanma alışkanlıklarının kazanılması gerekmektedir” diyerek alınması gereken önlemler konusunda tavsiyede bulundu. Solmaz alınması gereken önemleri şu şekilde kaydetti:

"-Bilgisayar kullanırken; dik oturmak, zaman zaman ara vermek, çalışma sonrasında egzersiz yapmak ağrıların önüne geçmeyi sağlar.

-Sırtınızı ve belinizi düz tutun.

-Kötü duruş; sırttaki kamburluğu, beldeki içe çöküklüğü artırır.

-Sık sık pozisyon değiştirin. Özellikle belinizin normal eğimini korumaya özen gösterin.

-Taşıyacağınız yükleri eşit olarak bölün.

-Hareketlerinizi önceden planlayın.

-Fazla kilolarınızı verin.

-Asla ağır cisimleri kaldırmayın.

-Yerden bir şey alırken eğilmeyin, dizlerinizi büküp çömelin.

-Yükü, belinizle değil, bacaklarınızla kaldırmaya özen gösterin.

-Ağırlığı mümkün olduğu kadar belinizden yukarıda tutun.

-Dönmeniz gerekiyorsa belinizle değil, vücudunuzla dönün.

-Ağır cisimleri çekmeyin, itmeyin ve yukarı doğru kaldırmayın.

-Koltuğa düzgün oturun. Gerekirse bel kıvrımınıza uyan bir yastıkla belinizi takviye edin.

-Otururken sırtınızı mutlaka bir yere yaslayın.

-İşyerinde sürekli oturarak çalışıyorsanız, bu durumun beliniz için sakıncalı olduğunu unutmayın ve mutlaka ara sıra kısa da olsa yürüyüş yapın. Araştırmalar, günlük mesaisinin büyük bir kısmını oturarak geçirenlerde bel fıtığına yakalanma riskinin, ayaktakilere oranla daha fazla olduğu ortaya koymaktadır. Otururken belinizi yastıkla desteklemenizde yarar olacaktır."