Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Mart 2017

 

BİLİM - TEKNOLOJİ

25 Ekim 2013

'En uzak' galaksi keşfedildi

Keşfin, 'Büyük Patlama'ya ışık tutması bekleniyor.

reklam
Rebecca Morelle/ BBC - Gökbilimcilerden oluşan uluslararası bir ekip, bugüne kadar tespit edilen en uzak galaksiyi keşfetti.

Dünyaya 30 milyar ışık yılı uzakta olan galaksinin, Büyük Patlama'yı izleyen döneme ışık tutması bekleniyor.

Hubble Uzay Teleskobu ile bulunan galaksinin uzaklığı, Hawaii'deki Keck Gözlemevi'nde tespit edildi.

Çalışmanın bulguları Nature dergisinde yayımlandı.

Evren'in kıyısından ışığın ulaşması uzun zaman aldığı için biz bu galaksiyi 13,1 milyar yıl önceki haliyle görüyoruz. Fakat evren genişlediği için dünyaya uzaklığı 30 milyar ışık yılı olarak hesaplanıyor.

Araştırmayı yürüten ABD Texas Üniversitesi'nden Steven Finkelstein, "Bu tespit ettiğimiz en uzak galaksi ve onu Büyük Patlama'dan 700 milyon yıl sonraki haliyle görüyoruz" dedi.

Uzak galaksiye z8_GND_5296 adı verildi.

Gökbilimciler, galaksinin rengini inceleyerek dünyadan ne kadar uzakta olduğunu belirledi.

Evren genişlediği ve bütün cisimler birbirinden uzaklaştığı için ışık dalgaları geriliyor. Bu da cisimlerin gerçekte olduğundan daha kırmızı görünmesine neden oluyor.

Gökbilimciler bu kırmızı renk değişimini derecelendiriyor. Bu galakside belirlenen 7.51 dereceli renk değişiminin, daha önceki bir galaksi için tespit edilen rekor dereceden daha yüksek olduğu görüldü.

Böylece bu galaksinin bugüne kadar tespit edilmiş en uzak galaksi olduğuna karar verildi.

Samanyolu'nun yüzde 1'i kadar

Yeni galaksinin, Dünya'nın da içinde bulunduğu Samanyolu galaksisinin yüzde 1-2'si kadar bir kütleye sahip olduğu ve ağır metaller bakımından zengin olduğu düşünülüyor.

Bu galaksinin ilginç bir özelliği de gaz ve toz bulutlarını Samanyolu'ndan yüzlerce kat daha hızlı döndürerek hızla yeni yıldızlar oluşturması.

Prof Finkelstein, "Evren hakkında bilgi edinmenin ilginç bir yolu da bu dış katmanları incelemek; bunlar galaksi oluşumu ve evriminde ne tür fiziksel süreçlerin hakim olduğu konusunda fikir veriyor" dedi.

Bu galaksinin çok uzak olmasının yanı sıra oldukça istisnai de olduğunu belirten Finkelstein, Amerikan Havacılık ve Uzak Dairesi NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu'nun kullanıma girmesiyle gökbilimcilerin daha uzak galaksiler keşfedebileceğini söyledi.

İngiltere'deki Greenwich Gözlemevi'nden Dr. Marek Kukula ise "Evrenin ilk dönemlerinde ilginç evrim geçirmiş galaksiler var. Bu hızlı yıldız oluşumu, belki bu kadar çabuk galaksi oluşumunun nedenine dair ipucu sunabilir" dedi.

Nottingham Üniversitesi'nden Prof. Alfonso Aragon-Salamanca, bu bulgunun önemli bir adım olduğunu, ama daha fazla galaksi aramak gerektiğini; mesafe uzaklaştıkça, evrende ilk oluşan yıldızların keşfine daha çok yaklaşılacağını söyledi.

Açık Öğretim Üniversitesi'nden Dr. Stephen Serjeant ise, aşırı kızıl değişimler içeren galaksiler peşinde koşmanın heyecan verici olduğunu, fakat zorlukları da bulunduğunu, birçok uzak galaksi iddiasının sonradan daha yakındaki yabancı yıldızlar olduğunun anlaşıldığını vurguladı.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Ender Kazaklı
26 Ekim 2013 11:40

Sayın Güneşin Oğlu: 30 Milyar Işık yılı, ışığın 30 Milyar yılda alabileceği "mesafedir". Dolayısıyla, siz 30 milyar ışık yılı ötedeki bir nesneyi görüyorsanız, onun ışığı, o nesenden 30 Milyar yıl önce ayrılmış demektir. Oysa, zaten evrenin yaşı, bu sürenin yarısı kadardır. Yani asıl " trick" burada. (Yalnız, aynı hata, BBC'deki orijinal metinde de mevcut. Tercüme hatası değil, haber hatalı. Bunu düzelteyim.) Evrenin genişlemesi nedeniyle ışığı hiç ulaşmayacak galaksiler belki de vardır. Bunların bulunduğu kısım "gözlemlenemez evren" , ışığı bize ulaşabilen nesnelerin bulunduğu kısım ise "gözlemlenebilir evren" olarak bilinir. Ancak, öyle veya böyle, hiçbir nesne bizden 13.7 Milyar ışık yılından daha uzak olamaz. Çünkü evren 13.7 Milyar yıl önce var oldu.

Güneşin oğlu
25 Ekim 2013 23:31

Sayın Ender Kazaklı, yorumunuzu okudum ama yorumda bir yanılgı var sanırım. 13.1 rakamı "zamanı" belirtir, oysa 30 milyar rakamı "uzaklığı" belirtir. Sanırım siz uzaydaki uzay/zaman kavramını atladınız. İşin Trick noktası şu, Evren sürekli genişlemekte.

Çalıkuşu
25 Ekim 2013 13:44

utopic, doğru söylüyor, ali bey.

Hem onun şahidi, sizin kendi bakanınız.
Daha üç beş gün önce bakan "biz müslüman ülkeyiz, bilim adamı değil, ara eleman yetiştiririz ancak" demedi miydi, ?

Bilim adamı yetiştirmezsen, ara elemanla uzayın aralığına bile gidemezsin!

Ender Kazaklı
25 Ekim 2013 13:21

30 Milyar ışık yılı ötedeki bir galaksinin ışığının dünyaya gelmesi için o ışığın, evren doğmadan 16.3 milyar yıl önce yol çıkmış olması gerekir! Çünkü Evren 13.7 Milyar yaşında. Açıkça bir çeviri hatası var.
Gökbilim konularına ve kavramlarına uzak çevirmenler bu tip hataları çok yapıyor.

utopic
25 Ekim 2013 10:26


Ali bey chp'nin ne kadar ilerici bir parti olduğunu anlamış, evrenin ta ötelerine bile gidebilen bir parti olduğunu söylüyor.

korkmayın Ali bey, chp orada sizin huzurunu bozmaz, zira siz o kadar ileriye gidebilecek zihniyete sahip değilsiniz.
siz durmayın yola yani meleklerin kanatlarında tüy var mı yok mu onu araştırmaya devam edin.

Tüm Yorumlar (7)

BİLİM - TEKNOLOJİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ