Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

KADIN - SAĞLIK

25 Ekim 2013

Mevsim değişimi saça zarar

Mevsim geçişi ve stres saç dökülmesini tetikliyor.

reklam
ANKARA(ANKA) - Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr.Mehmet Coşkun Acay, en çok görülen saç dökülme şikayetlerinin mevsimsel ve strese bağlı olarak ön plana çıktığını belirterek, “Saç dökülmesine bağlı şikayetler yaşın ilerlemesiyle birlikte artış gösteriyor” dedi.

Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay yaptığı açıklamada, en çok görülen saç dökülme şikayetlerinin mevsimsel ve strese bağlı olarak ön plana çıktığını belirterek, “Saç dökülmesi sorunu neredeyse herkesi hayatının bir döneminde etkiliyor. Saç dökülmesine bağlı şikayetler yaşın ilerlemesiyle birlikte artış gösteriyor” dedi. Saç dökülmesine karşı tedavilerin artık hastaların yüzünü güldürdüğünü söyleyen Acay, lokal tedavi ile ağızdan alınan ilaçlarının yanında biotin, çinko, sistein, E vitamini, bal kabağı ekstresi, radix, yeşil çay gibi bitkisel kombinasyonların da dökülme karşıtı olarak kullanıldığını ifade etti.

-“SAÇ DÖKÜLME ŞİKAYETİ GENÇ YAŞLARDA YÜZDE 20- 30’ LARDA İKEN, 50’Lİ YAŞLARDA ORAN YÜZDE 50’LERE YÜKSELDİ”-

Saç dökülme sorununun kadın erkek demeden herkesi etkilerken, yaş ilerledikçe de görülme sıklığının artığına dikkat çeken Acay, saç dökülme şikayetinin genç yaşlarda yüzde 20- 30’ larda iken 50’li yaşlarda oran yüzde 50’lere yükseldiğini belirtti. Acay, her iki durumda da nedenler ortadan kalktığında dökülmenin de ortadan kalkacağını söyledi. Saç dökülmesi sorununda her hastalıkta olduğu gibi doğru tanının tedaviyi kolaylaştırdığını dile getiren Uzm. Dr. Acay, beslenme alışkanlıkları, kullanılan ilaçlar, ailesel saç dökülme hikayesi, geçirilmiş hastalıklar, kansızlıklar, saç bakım alışkanlıkları ve kadınlarda hormonal durumların araştırılması gereken noktalar arasında olduğunu belirtti. Tanı konabilmesi için saçlı derinin ve saçın muayenesinin yapılmasının yanı sıra saçların ve saçlı derinin dermoskobik, mikroskopik incelenmesi, çeşitli kan analizleri, bazen de saçlı deri biyopsilerinin gerekli olabileceğini kaydetti.

-TEDAVİ YÖNTEMLERİ-


Acay, saçta günlük ortalama 50-100 telden fazla dökülme görülüyorsa aşırı saç dökülmesinden bahsedileceğinin altını çizerek, “Bu durumlarda hasta saçını eline her götürdüğünde eline saçlarının gelmesinden ve sabahları yastığında saç bulmaktan şikayet eder” dedi. Günümüzde kullanılan çeşitli tedavi seçenekleri hem hastanın hem de hekimin yüzünü güldürmektedir diyen Acay, şöyle devam etti:

“Lokal tedavi ile ağızdan alınan ilaçlarının yanında biotin, çinko, sistein, E vitamini, bitkisel kombinasyonlar (bal kabağı ekstresi, radix, yeşil çay), su bazlı organik biyolojik silikon gibi saç hücrelerini uyarıcı destek ürünler oldukça sık kullanılmaktadır.”

-“TELOJEN DÖKÜLME ANİ OLARAK BAŞLAYIP 6-8 AY KADAR SÜREBİLİR”-

Dışarıdan uygulanan çok sayıda kozmetik ve bakım ürünlerinden de bahseden Acay, bu ürünlerin genellikle saçın kalitesini, parlaklığını arttıdığını ancak yeni saç çıkışında etkili olmadılarına da dikkat çekti. Lokal ya da sistemik tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda saç nakli gibi cerrahi işlemlerin günümüzde son teknoloji ile başarılı bir şekilde yapıldığını dile getiren Acay, en sık karşılaşılan saç dökülme tiplerinden birinin telojen olarak adlandırılan ve aktif dönemdeki saçların hızlı bir şekilde dinlenme dönemine geçmesi ile oluşan dökülme olduğunu belirtti. Acay, Telojen dökülmenin ani olarak başlayıp 6-8 ay kadar sürebileceğini söyleyerek, en sık karşılaşılan nedenleri ise şöyle sıraladı:

“1Yüksek ateş, çocuk doğurmak, çeşitli enfeksiyon hastalıkları, şiddetli stres, büyük ameliyatlar, tiroid hastalıkları, demir ve çinko eksiliği, proteinden yetersiz beslenme, çeşitli ilaçlar (kemoterapi ilaçları, beta bloker ve kalsiyum kanal blokerleri gibi tansiyon ilaçları, antidepresanlar, yüksek doz A vitamini gibi)”

Saç dökülmesinin gebelikte durakladığını, doğumdan sonra hormonal değişimlere , kansızlığa ve tiroid hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkabildiğini anlatan Acay, çoğunlukla bunun geçici bir süreç olduğunu ve saçların ,kişiye göre değişiklik gösterebilen bir sürede eski haline döneceğini belirtti.