Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

YURTTAN HABERLER

25 Ekim 2013

700 yıllık gelenek devam ediyor

Büyükorhan'da kadınlar, evlerinin ihtiyacı olan ekmekleri imece usulüyle pişiriyor.

reklam
Işıl ARSLAN- Emre KOŞAK / BÜYÜKORHAN(Bursa), (DHA) - BURSA'nın Büyükorhan İlçesi'nde kadınlar, evlerinin ihtiyacı olan ekmekleri, mahallelerde kurulan fırınlarda imece usulüyle pişiriyor. 700 yıllık bir Yörük ilçesi olan Büyükorhan'da devam eden ekmek pişirme geleneğinin yanı sıra, bölgeye özel 'paça' adı verilen ve yine mahallede kurulan fırınlarda pişirilen yemek de dikkat çekiyor.

Bursa'ya 90 kilometre uzaklıkta bulunan ve 3 bin kişinin yaşadığı 4 mahallesi bulunan Büyükorhan İlçesi'nde kadınlar ekmeklerini ve geleneksel yemeklerini mahallelerdeki 30 fırında imece usulu pişiriyor. Büyükorhanlı kadınlar gelenekle ilgili şunları anlattı:

"Her ay gelip burada hamurumuzu açtıktan sonra ekmeklerimizi pişiriyoruz. Mecbur kalmadıkça marketten hazır ekmek almıyoruz. Unumuzu alıp ekmeklerimizi kendimiz yaptığımız için, ekmeklerimiz tamamen doğal oluyor. İçimizde hiç kuşku kalmadan ekmeklerimizi ailemizle birlikte yiyoruz. Sadece ekmeklerimizi değil, paça adını verdiğimiz yemeğimizi de bu fırınlarda pişiriyoruz."

Kadınlar 'paça' denilen yemekle ilgili olarak da, "Özellikle Kurban Bayramı'nda kurban edilen küçükbaş hayvanların ayaklarını fırında yaktığımız ateşte közlüyoruz. Daha sonra onları ipe dizerek kurutuyoruz. Kışın da bu paçaları pişirerek afiyetle yiyoruz. Kış mevsimi başlamadan mutlaka ekmeklerimizi, paçamızı ve salçamızı fırınlarda hazırlıyoruz. Kışın yiyeceksiz kalmıyoruz" diye konuştular.