Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

EKONOMİ

25 Ekim 2013

'Kıdem Fon'unda adım atılacak

Bakan Faruk Çelik, "Seçim atmosferine girilmeden konuyu TBMM'ye taşımayı istiyoruz" dedi.

reklam
BURSA- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından verilen yemeğe katıldı.

Bakan Çelik, taşeron işçiler ve kıdem tazminatının “tartışılan konular” olduğunu kaydetti.

SEÇİM ATMOSFERİNE GİRİLMEDEN

Çalışmaların sürdüğünü dile getiren Bakan Çelik, "Ümit ediyoruz ki, bu seçim atmosferi iyiden iyiye girilmeden bu konuyu parlamentoya taşıyalım. Bu konudaki eksiklikleri ortadan kaldıracak düzenlemeler bir an önce yasalaşsın. Takdir edersiniz Çalışma Bakanlığı bir bakandan ibaret değil. Ortaklarımız var. İşçisi ve işvereni bizim ortağımız. Onlarla diyalog içinde bir noktaya gelmemiz gerekiyor. Yüzde 100 işçi ve işverenin dediği olmayacak. Ama bu uzlaşmayı sağlayıp sürdürülebilir olmaktan çıkan kıdem tazminat meselesini ve taşeron uygulamasını mutlaka daha sağlıklı bir sisteme oturtmamız gerekiyor" dedi.

SORUNU DAHA DA BÜYÜTECEKLER

Türkiye’de işçilerin yüzde 9-10 kadarının kıdem tazminatı aldığını öne süren Bakan Çelik, sendikaların şiddetle karşı durduğu fon önerisini bir kez daha yineledi. Çelik, "Yüzde 90 işçinin tazminat alamadığı bir sistemde yaşıyoruz. Bir yıl çalışma zorunluluğu var. Peki 11 ay çalışırsa ne oluyor? Tazminat alamıyor. Neden bir ay çalışmayınca almasın. Alsın. Bunu işçiye söylüyorsunuz. Bunu fon sistemine getirelim, aylık maaş şeklinde kendi hesabına çekebildiği, ama vatandaşın hesabına 50 lira mı olacak, 100 lira mı olacak, kendi hesabına her ay yatsın. Böylece bu ihtilaf 10 yıl sonra 20 yıl sonra işçi ve işveren arasında sorun olmaktan çıksın" dedi.

BAKAN PATRON İTİRAZLARINI DİLLENDİRDİ

Patronların Kıdem Tazminatı vermemek için başvurduğu hileleri 'gerekçe' olarak sunabilen Bakan Çelik şunları söyledi: İşveren arkadaşlarımız olarak 100 işçinin 15 yıl sonra tazminat hakkı var. Bunu alırken işveren ‘kilidi vurayım’ diyor. Bu işveren için sürdürülebilir değil. İşverenin de bir itirazı var. Ne var? Oysa nitelikli elemanım ayrılıyor. İşveren bu konuyu fazla seslendirmiyor. İşverenin rekabet gücünü kırmamalıyız, kırarsınız işsiz kalırsınız. Bu diyalog ortamını sürdüreceğiz. Endüstriyel ilişkilerle bu sorun alanlarını çözme gayreti içinde olacağız. Bu konulardaki kararlığımızı sürdürmemiz gerekiyor.

SENDİKALAR FON FİKRİNİ ONAYLAMIYOR

Bakanın bu önerisine sendikalar karşı çıkıyor. AKP hükümeti 'İşsizlik Fonu' hesabını işsizlere değil başta GAP olmak üzere alakasız bir çok alana aktardı. İşsizlerin maaş alabilmesinin önüne ciddi engeller konuldu. Bu nedenle sendikalar fon fikrine karşı. .

SENDİKALAR İÇİN KIRMIZI ÇİZGİ

Çalışma hayatı uzmanları ve sendikalar kıdem tazminatının Fon'a devrilmesine karşı çıkıyor. Gerekçesi ise geçmişteki Fon deneyimleri... Öte yandan mevcut sisteminin değiştirilmesiyle işten çıkarmalar daha da kolaylaşacak.

Sendikalar, kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılmasına yönelik girişimleri kırmızı çizgi olarak kabul ediyor, “genel grev” uyarısında bulunuyor.