Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Mart 2017

 

SPOR

25 Ekim 2013

İşin sırrı Ivan Carminati'de

Galatasaraylı oyuncuların Kopenhag karşısındaki kondisyonu takdir topladı.

reklam
NEVZAT DİNDAR/SKORER - Galatasaray’ın, Kopenhag karşısındaki fizik gücü ve enerjisi herkesin takdirini topladı. Dünyanın en iyi kondisyoneri olarak gösterilen Ivan Carminati kısa sürede sağlanan bu değişimde başrolü oynadı. Didier Drogba ve Wesley Sneijder’in de isteğiyle taktik antrenmanlara ağırlık verildiği ortaya çıktı.

Galatasaray, Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde Kopenhag’ı farklı yenerek grupta iddialı duruma gelirken sergilenen futbol herkesin beğenisini kazandı. Cim-Bom’un 60 dakikalık futbolu, Roberto Mancini’yi de şaşkınlığa uğrattı. Sarı-kırmızılı futbolcuların iştahları ve mücadeleleri de ayakta alkışlandı.

Galatasaray’ın kısa sürede adeta üzerindeki ölü toprağını atmasının arkasında başta Drogba ve Sneijder olmak üzere futbolcuların benimsediği ve de istediği antrenman modelinin etkili olduğu ortaya çıktı. Buna göre Jose Mourinho tarafından uygulanan ve Mancini’nin de antrenmanlarda benimsediği taktiksel çalışma metodunun oyuncuları memnun ettiği belirlendi. Bu modelde aşırı yüklemeler yerine, topla yapılan antrenmanlara ağırlık verildiği ifade edildi.

Mancini’nin futbolculuğunda Lazio’da beraber çalıştığı, ardından Inter ve Manchester City’de yine teknik kadrosuna aldığı, alanında dünyanın en iyisi olarak kabul edilen İtalyan kondisyoner Ivan Carminati’nin oyuncular tarafından beğenilen antrenman sisteminin takımın kısa sürede ayağa kalkmasında birinci derecede etkili olduğu bildirildi. Sarı-kırmızılı oyunculara yeterli seviyede yüklemeler yapıldığı ve bunun da toplu taktik çalışmalar sırasında olduğu kaydedildi.

Carminati, Roberto Mancini’nin diğer yardımcıları Fausto Salsano ve Attiilo Lombardo ile beraber maçları kulübe yerine tribünden takip ediyor. Sınırlı antrenörün kulübede bulunmasından dolayı Mancini, takımı ve Türkiye’yi daha iyi tanıyan Tugay Kerimoğlu ile Taffarel’in yanında bulunmasını istiyor.

ULTRASLAN: TAKIMA ZARAR VERMEMELİYİZ

Türk Telekom Arena’daki Kopenhag maçında protestoların kesilip, taraftarların sadece Galatasaray’a destek vermeleri dikkat çekmişti. Konuyla ilgili Milliyet’e konuşan ultrAslan Genel Koordinatörü Veysel Giley, “Fatih hocamızla çok güzel şeyler yaşamışız. Vefa duygumuzdan dolayı hocamıza sahip çıktık. Çünkü Galatasaraylılık duruşu var. Şu anda sahip çıkmamız hem Galatasaray’a hem Milli Takım’a zarar verir. Aslolan Galatasaray’dır. Çok fazla uzattığınız zaman sıkıntılar başlar. Devam eden bir lig ve Şampiyonlar Ligi var. Bu yüzden hocamız kalbimizin en güzel yerinde ama artık tepki göstermeyeceğiz” dedi.