Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

KADIN - SAĞLIK

25 Ekim 2013

Gripte antibiyotiğe yüklenmeyin

Eroğlu: Grip aşıları sihirli değnek değil ama gripten korunmanın da tek gerçek yoludur.

reklam
ANKARA (ANKA) - Liv Hospital Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Eren Eroğlu, vatandaşlara “Gribim diye antibiyotiğe yüklenmeyin“ diye seslenirken, “Geçtiğimiz yıllarda görülen domuz gribi tehdidi, abartılmış endişe ve aşılama kampanyaları ne yazık ki aşı bilincine büyük sekte vuruyor. Gerekliydi, gereksizdi derken özenle oluşturulmaya çalışılan bir kavram yara aldı. Grip aşıları sihirli değnek değil ama gripten korunmanın da tek gerçek yoludur. Henüz hastalık kapıya dayanmadıysa yapılacak aşının fayda etme olasılığı yüksek” dedi.

Dr. Eroğlu yaptığı açıklamada grip mikrobuna karşı kullanılan antiviral ilaçlar kullanımında yanlışlık yapıldığını belirterek, Kullanım koşullarına dikkat etmeden kullanılan ya da kullanılmayan bu ilaçlar yüzünden ya hastalar iyileşemiyor ya da mikrop ilaca karşı direnç kazanıyor. O nedenle CDC de (Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi) dahil olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası sağlık örgütü antiviral ilaç kullanımı konusunda uyarılar yayınladı. Antiviral ilaç derken ateş düşürücü ya da üst solunum yolunu rahatlatmaya yarayan ilaçların kastedilmediğini belirtmekte yarar var; antiviraller doğrudan virüsü yok etmeye yönelik ilaçlar. Bu uyarıların başında ilaç kullanmadan önce grip teşhisinin doğru konulmuş olması geliyor. Kendi kararı ile ilaç kullanmaya başlayanlar genellikle hastalığı soğuk algınlığı ile karıştırıp yanlış hastalıkta yanlış ilaç kullanma hatasına düşüyor. Fakat hastalık doğru olsa bile her grip hastasının antiviral ilaç kullanması da gerekmiyor” dedi.

-DOĞRU KULLANILDIĞINDA İLACIN MUHTEMEL FAYDALARI-

Dr. Eren Eroğlu, doğru kullanıldığında ilacın muhtemel faydalarını ise şöyle sıraladı:
“Hastalık belirtilerinin ve ateşin süresini kısaltır. Hastalığa bağlı istenmeyen olayların gelişimini ve ölüm riskini azaltır. Hastanede yatış süresini kısaltır.”

Özellikle hastanede yatması gereken hastalar ve risk grubunda olanların ilaç kullanmaya aday olduğunu anlatan Eroğlu, şunları kaydetti:
“Risk grubu olarak 2 yaşından küçükler, 65 yaşından büyükler, kronik hastalar ya da bakımevinde yaşayanlar olarak tanımlanıyor. Bir diğer önemli uyarı da ilacın başlanma zamanına dair; ilk 48 saat içinde başlanan ilaç geç başlanana göre daha etkili oluyor. O nedenle hekim ilacı gerekli görüyorsa laboratuar doğrulamasını beklemeden başlamak gerekiyor.

-BUNLARI UNUTMAYIN-

Aşınızı yaptırın, merak etmeyin geç kalmadınız. İlaç kararını doktor versin. Hijyen ve el yıkama hastalıktan korunmada çok önemlidir. Hastaysanız hem sizin hem de başkalarının sağlığı için işe gitmeyin. Doğal beslenmek ve bol sıvı tüketmek çabuk iyileşmenin en kısa yoludur.”