Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

EKONOMİ

25 Ekim 2013

Türkiye'nin en hızlı büyüyenleri

TEPAV, "Türkiye 100 Projesi"nin kazananlarını açıkladı.

reklam
ANKARA – TEPAV’ın, TOBB ve AllWorld Network’ün öncülüğünde Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerine küresel ölçekte dikkat çekmek için yürüttüğü “Türkiye 100 Projesi”nin kazananları belli oldu. Şirketlerin 29’u İstanbul’da faaliyet gösterirken, aralarında Batman, Osmaniye ve Çorum’un da bulunduğu çeşitli illerden de hızlı şirketler çıktı. En hızlı büyüyen 100 şirket, bu yıl 5.’si yapılacak İzmir İktisat Kongresi kapsamında 31 Ekim 2013 tarihinde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılacağı ödül töreninde açıklanacak.

SATIŞ GELİRLERİNDEKİ BÜYÜME PERFORMANSINA GÖRE SIRALAMA YAPILDI

Kazanan şirketler 2010 ve 2012 yılları arasında satış gelirlerindeki büyüme performansına göre sıralandı. Değerlendirme kriteri satış gelirlerinin ilgili dönemdeki büyüme ortalaması oldu. Bu çerçevede satışlarını en fazla arttıran 100 şirket belirlendi. Buna göre; Türkiye 100 şirketlerinin söz konusu dönem (2010-2012) ortalama büyüme oranları yüzde 400 oldu. Aralarında yüksek teknolojili sektörlerin yanı sıra madencilik ve tekstil gibi geleneksel sektörlerde de faaliyet gösterenlerin bulunduğu bu şirketlerin yıllık satışları 1 milyon TL ile 419 milyon TL aralığında değişiyor. Şirketlerin girişimciliği verimli bir alan olarak gördüğü de pek çoğunun önümüzdeki 2 yıl içinde başka şirket kurma planları olduğundan anlaşılıyor.

İLK 100'DE YER ALAN 29 ŞİRKET İSTANBUL'DAN, 17 ŞİRKET ANKARA'DAN

Türkiye 100’ün il bazında dağılımına bakıldığında ise durum şöyle:
“İstanbul yüzde 29, Ankara yüzde 17, İzmir yüzde 9, Kocaeli yüzde 8, Gaziantep yüzde 4, Adana yüzde 4, Mersin yüzde 3, Manisa yüzde 3, Bursa yüzde 3, Hatay yüzde 2, Eskişehir yüzde 2, Kahramanmaraş yüzde 2 ve diğer iller yüzde 14. Birer firma çıkaran diğer iller Uşak, Balıkesir, Çanakkale, Sivas, Çorum, Erzincan, Yozgat, Kayseri, Sakarya, Samsun, Karaman, Batman, Osmaniye ve Antalya’dan oluşuyor.

ŞİRKETLER NE KAZANDI?

TOBB, AllWorld Network ve TEPAV tarafından şirketlerin başarıları tescillenecek. Ulusal ve uluslararası medyada yer alacak, yeni müşteri ve yatırımlara kavuşma fırsatı edinecekler. Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek AllWorld Girişimcilik Zirvesi’ne katılma hakkı kazanacaklar. Dünya çapında hızla büyüyen lider şirketlerle network ve iş ilişkileri geliştirebilecekler. En yeni fikirlerden haberdar olacak; dünyaca ünlü akademisyen, yatırımcı ve girişimcilerle ortak bir iletişim ağının parçası olacaklar.

TEPAV, 2011 yılında da TOBB ve AllWorld Network işbirliğinde “Türkiye 25 Programı” düzenlemiş; 2008-2010 dönemi büyüme hızı en yüksek olan ilk 25 şirketi belirlemişti.