Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

YEREL SEÇİM

25 Ekim 2013

Çankayalı böyle aday istiyor

Çankaya halkı genç, hayatı başarılarla dolu, ilçeye hizmet üretecek adayı destekleyecek.

reklam
ANKARA (ANKA) - Ankara’da 3 binden fazla vatandaş üzerinde yapılan anket, Çankaya halkının genç, dinamik, hayatı başarılarla dolu, Ankara sevdalısı, ilçeye hizmet üretebilecek adaya oy vermeye hazır olduklarını belirledi.

Bir araştırma şirketi tarafından, 2014 yılında yapılacak yerel seçimlerde siyasi parti ve aday imajının seçmenlerin tercihleri üzerindeki etkisini incelemek üzere anket çalışması gerçekleştirildi.

Çalışma kapsamında şirkete bağlı 8 anketör, iki süpervizör denetiminde Çankaya’nın çeşitli bölgelerinde 3 bin 142 seçmene sorular yöneltti. Belediye başkanlığı makamına getirilecek kişilerin nasıl olması gerektiğine dair siyasi partilere profil çizen ankette, seçmenin ulaşımdan ekonomiye, oy verme şartlarından başkana ulaşılabilirliğine kadar halkın başkanından beklentilerini sıralandı.

Bugüne kadar adaydan çok partiye oy vermeyi tercih ettiklerini anlatan bazı vatandaşlar, Çankaya ilçesinde hizmet üretilemediğini, bu yüzden de 2014 seçimlerinde siyasi düşüncelerden uzaklaşarak, adaylar üzerinden hangi partiye oy vereceklerine karar vereceklerini kaydetti.

“Sizce Çankaya Belediye Başkan Adayı’nın hangi özelliği ön plana çıkmalı” sorusuna ankete katılanların yüzde 42.9’u “Bütün Çankayalılar kolaylıkla ulaşabilmelidir. Genç, dinamik, hayatı başarılarla dolu, Ankara sevdalısı, ilçeye hizmet üretebilmeli” yanıtını verdi.

“Çankaya Belediye Başkanı hizmette önceliği hangi konuya vermelidir” sorusuna vatandaşların yüzde 31.5’i “Ulaşım ve ekonomi”, yüzde 23.4’ü “Eğitim”, yüzde 22.5’i ise “Altyapı” yanıtını verirken, ekonomiye ağırlık verilmesini isteyen seçmen, ekonominin hızla toparlanabilmesi için adayın ticari hayatın içerisinden gelen birisi olmasını istedi.

Siyasi partilerden ticari hayatın içerisinden aday belirlemelerini isteyen seçmen, belirlenecek adayın çok keskin siyasi görüşü olmayan ve toplumun herkesimini kucaklayabilecek yapıda olmasını gerektiğini de dile getirdi.

Seçime yakın zamanda adayların vereceği vaatlerin oy dağılımlarına etki etmeyeceğini ifade eden vatandaşların neredeyse tamamına yakını ise, geçmişi başarılarla dolu, kendi hayatına çok sayıda başarı sığdırmış ve kendisini adeta yoktan var eden genç adayların oylarına bir adım daha yakın olduğunu vurguladı.

Çankaya Belediyesi sınırları içindeki sosyal tesislerle ilgili soruya ise vatandaşların yüzde 34.5’i “Var olan sosyal tesislerde daha fazla etkinlik düzenlenmelidir”, yüzde 20.7’si “Çankaya Belediyesi tesisleri daha çok sayıya ulaşmalıdır” yüzde 19.8’i “Bazı tesislerde halk günü uygulaması yapılmalıdır” yanıtını verdi.

Kadın ve çocuklarla ilgili soruya ankete katılan vatandaşların yüzde 24.2’si “Çocuklar için kreş sayısı arttırılmalıdır”, yüzde 23.5’i “Kadın dayanışma ve sığınma evlerinin sayısı arttırılmalıdır”, yüzde 17.9’u “Çocuklara daha çok oyun parkı yapılmalıdır”, yüzde 15.6’sı “Kadınlar ve çocuklar için spor yapma imkanları çoğaltılmalıdır” yanıtını verdi.

Çankayalıların tamamı, kadın erkek, genç ve yaşlının bir arada zaman geçireceği zaman ve etkinliklerin de Çankaya’ya kazandırılmasını yönündeki soruya da destek verdi.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

SIDDIK ŞAHİN
26 Ekim 2013 00:13

Bana Göre Çankaya'lılar, Durdu Özbolat'ı ve Ekrem Kerem Oktay'ı Tarif Etmişler. İkiside İstenilen Kriterlere Uymaktadır. Çankaya'nın Asaletine İkiside Pekala Layıktır.

Demirtas
25 Ekim 2013 18:31

Beni tarif etmişler.


YEREL SEÇİM KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ