Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Mart 2017

 

EKONOMİ

25 Ekim 2013

Önümüzdeki yıl zor geçecek

Öztrak'a göre ekonomi iki yıl zorlanacak.

reklam
ANKARA (ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Önümüzdeki iki yıl Türkiye ekonomisi için oldukça zorlu bir dönem olacaktır. ABD Merkez Bankasının en geç gelecek yılın ilk yarısında para musluklarını kapamaya başlaması ile Türkiye’de eski paradigmaların cıvataları atmaya başlayacaktır. Hükümet, 2015 seçimlerine kadar sorumlu davranmalıdır” uyarısını yaptı.

Öztrak, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ekonomideki gelişmeleri değerlendirerek, “Kuvvetler ayrılığını içine sindiremeyen Başbakan parlamentonun en önemli hakkı olan ‘bütçe yapma hakkına’ da saygı göstermiyor” dedi.

“HÜKÜMET 15 MİLYAR TL’LİK ÖDENEK ÜSTÜ HARCAMA YAPMIŞ”

2014 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı ile birlikte Sayıştay’ın “2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Genel Uygunluk Bildirimi” Raporu’nun açıklandığına işaret eden Öztrak, şöyle dedi:

“Raporun 5. sayfasında çok önemli bir tespit yapılmış. 2012 yılında Merkezi Yönetim Bütçe Başlangıç Ödenekleri toplamı TBMM tarafından 385 milyar TL olarak belirlenmiş. Yani Hükümete 2012 yılında bu kadar harcama yapma yetkisi verilmiş. Ancak 2012’de Hükümet 15 milyar TL’lik ödenek üstü harcama yapmış. TBMM’nin vermediği 15 milyar TL’lik bir harcama yetkisi Hükümet tarafından çeşitli yöntemlerle aşılarak kullanılmış.

SAYIŞTAY RAPORLARI

Sayıştay raporlarına dikkat çeken Öztrak, “Demokrasiyi sadece sandık ve sandıktan çıkanın iradesi olarak gören ve denetlenmeyi Meclis’e hesap vermeyi bir zaaf kabul eden AKP zihniyeti Sayıştay denetimiyle uğraşıyor. Sayıştay’ın denetim yetkilerinin sınırlamaya, Sayıştay’ın denetim raporlarını kuşa çevirmeye çalışıyor” dedi.

"ORTADA BÜTÇE VAR PROGRAM YOK"

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başlayan bütçe görüşmelerine işaret eden Öztrak, “Ortada bütçe var, program yok. Program ortada yokken, 2014 yılına ilişkin ekonomik hedef ve amaçların hangi tedbirlerle Türkiye’de keyfilik her geçen gün artmakta, hesap verebilirlik saydamlık hükümet tarafından yok edilmektedir. Türkiye demokrasiden ve hukuk devleti olmaktan hızla uzaklaşmaktadır” diye konuştu.

Öztrak şöyle devam etti:
“AKP’nin 2014–2016 için getirdiği OVP, 11 yıllık bir iktidarın hatalarının üzerini örtmeye, iddiasızlığı gerçekçilik gibi göstermeye çalışan bir program.”

“AKP izlediği AVM ekonomisi ile bu tarlanın kuşunu, bu tarlanın taşı ile eloğluna vurdurtuyor” eleştirisini yapan Öztrak, “AKP iktidarının getirdiği 2014 bütçesi de mali disiplin söyleminin ne kadar içi boş bir söylem olduğunu açıkça gösteriyor.

Seçim ekonomisi uygulamayacağız diyen AKP, getirdiği bütçenin her yerinde seçim ekonomisi uygulayacağını itiraf etmiş” dedi.

ABD MUSLUKLARI KISACAK

Önümüzdeki iki yıl Türkiye ekonomisi için oldukça zorlu bir dönem olacağını savunan Öztrak, şunları ifade etti:
“ABD Merkez Bankasının en geç gelecek yılın ilk yarısında para musluklarını kapamaya başlaması ile Türkiye’de eski paradigmaların cıvataları atmaya başlayacaktır. Hükümet, 2015 seçimlerine kadar sorumlu davranmalıdır. Kendisinden sonra gelecek iktidarlara enkaz bırakmamak, bu milleti büyük sıkıntılara sokmamak için gerekli özeni mutlaka göstermelidir.”

MARMARAY 4,5 YILLIK GECİKMEYLE AÇILACAK

Marmaray projesinin 29 Ekim’de 4,5 yıllık bir gecikmenin ardından açılacağını belirten Öztrak, “Projedeki gecikme Başbakan'ın çanak, çömlek dediği tarihi eserlerden değil, AKP’nin hesapsız kitapsız, kervan yolda düzülür anlayışı ve beceriksizliğinden kaynaklanmıştır” diye konuştu.

Proje konusundaki iddialar olduğunu kaydeden Öztrak, “Marmaray, hükümetin devrilen hızlı trenine dönmesin. AKP’nin seçimlere yönelik şovu için tek bir vatandaşın burnu kanarsa bunun sorumlusu AKP ve Başbakan olacaktır” dedi.