Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

İSTANBUL

25 Ekim 2013

Kadıköy'den piyano açıklaması

Süreyya Operası’na piyano alımı ve bayrak alımı konusunda açıklama yapıldı.

reklam
Kadıköy Belediyesi 24 Ekim 2013 tarihli Kadıköy Belediyesi’nin Süreyya Operası’na piyano alımı ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ile ilgili bayrak alımı konularında yapılan haberimizle ilgili açıklama yaptı.

PİYANO VE BAYRAK İHALESİ HABERİ

KONUYLA İLGİLİ HABERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

İŞTE O AÇIKLAMA:

Söz konusu alım, şu an İstanbul`un tek operası olma konumunda olan, Devlet Opera Balesi’nin İstanbul`da tek sahne alabildiği, profesyonel düzeyde ve uluslararası konserlerin verilebildiği Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası için ihtiyaç olmuştur.

Bahsedilen piyano, Süreyya Operası’nda sahne alan gerek ulusal, gerek uluslararası düzeyde tanınan sanatçılar tarafından talep ve tavsiye edilmiş, uzun bir süredir bekletilen ve böylesine bir opera salonu için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Konunun uzmanları da bu bilgiyi çok rahatlıkla teyit edeceklerdir.

Uluslararası sanatçıların ve Türkiye`nin en önemli virtüöz ve piyanistlerinin sadece bu yıl opera ve bale temsillerinin dışında 50`nin üzerinde konser düzenlenecektir.

Bu sebeple ses kalitesi, tınısı en kaliteli cihazın bulundurulması amacıyla ihale kanuna uygun şartlarda teknik şartname düzenlenmiştir.

Bu eksiğin giderilmesini yadırganmak yerine İstanbul`un sanat hayatı için takdir edilmesi gereken bir davranıştır.

Yazıda belirtilen ihale rakamı abartılı ve gerçeği yansıtmamaktadır. Belirtilen rakam piyanonun piyasa değeridir ancak ihale sonucu alınan rakam bu bedelin oldukça altındadır. Nitekim ihale de en düşük fiyatı veren firmada kalmıştır. Aynı zamanda ihalenin bir parti yöneticisi ile ilgisi olabilmesi de mümkün değildir.

Bahsi geçen piyanoyu tek firmanın sattığı da gerçek değildir. Nitekim distribütör olmak bu ürünü başka firmanın satamayacağı ya da ihaleye giremeyeceği anlamına gelmez. Kaldı ki aynı özellikteki bir piyano istenirse her firma tarafından temin edilebilir. Bu bakımdan rekabet koşullarına aykırı bir durum söz konusu değildir. Bunun en önemli göstergesi ihaleye farklı firmanın da katılmış olmasıdır.

Yazıda yine yer verilmiş olan, “piyano ihalesine katılan firmaların bu ihalenin yapılamayacağını belirtmesi” başlı başına anlamsız bir cümledir. Zira ihalenin yapılamayacağına inanan bir firmanın aynı ihaleye katılmasının açıklaması yoktur.
Yine yazıdaki başka bir ifadede, şartnamede piyano ölçülerin bulunuyor olmasıdır. Teknik şartnamesi olmayan hiçbir malın ihalesine çıkmak mümkün değildir, ne istediğimizi anlatmak için alınacak malın ölçüsünü ve özelliklerini yazmak kadar doğal ve yasal bir durum yoktur. Bütün piyano teknik şartnamelerinde teknik özellikleri ve boy uzunluğu esasen belirtilmek zorundadır.

Benzer bir harcamanın Cumhuriyetimizin 90. Yılının coşkuyla kutlanmaya başlayacağı şu günlerde bayrak alımı için de söz konusu olmuş durumdadır. Bayrak alım ihalesi bundan 4 ay evvel yasanın ön gördüğü şekilde Kamu İhale Kanununun 19. Maddesine göre herkesin rahatlıkla girip katılacağı bir ihale yöntemi ile yapılmıştır. Nitekim şartnameyi alan 4 ayrı firma olmuş, 3 ayrı firmadan da piyasa araştırması yapılarak kamunun hakları gözetilmiştir.

29 Ekim kutlamalarının odak noktası Türkiye genelinde Kadıköy’dür. Kadıköy’ün tüm ana caddelerinde, sahil aksında, meydanında ve Belediye birimlerinin tamamında planlanan bayrak asımı Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmakta öncü olan Kadıköylülerin kendi talebi ve beklentisidir.








Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.








Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

okan uyar
27 Ekim 2013 12:58

Kadroları deforme olmuştur. Yıllarca aynı görevde olmanın vermiş olduğu savsaklık, umursamazlık artık son bulmalı. Aday, yönetim ve tüm kadro değişmelidir. Kadrolar CHP lilestirilmeli. Personeller her telden çalıyor.

fikret adiguzel
27 Ekim 2013 12:18

Madem bu piyano alınmadı satin alma müdürü nuray hanımın odasındaki piyano neyin nesi adam kandirmayin kadikoy halki bunu yemez


İSTANBUL KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ