Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

28 Nisan 2017

 

BİLİM - TEKNOLOJİ

25 Ekim 2013

Android'i TV'lere taşıyacak

Google, akıllı televizyonlar için platformunu Kit Kat ile sunacak.

reklam
Salih Kural/ sosyalmedya.co - Android‘in bir sonraki sürümü KitKat 4.4‘ü geçtiğimiz ay duyuran Google, işletim sisteminin yeni versiyonuyla birlikte akıllı televizyonlar için geliştirdiği TV platformunu da kullanıcılara sunacak.

Akıllı telefon pazarındaki dominasyonunu TV sektörüne taşımayı hedefleyen şirket, ETNews‘in haberine göre yeni Android sürümünü televizyonlarla da uyumlu hale getirecek. TV’lere uyumlu Android platformu aynı zamanda özel bir arayüze de sahip olacak.

Android TV

Temmuz ayında görüntü aktarma cihazı Chromecast‘i duyuran Google’ın oturma odası için Hangouts destekli kamerası bulunan ve hareket sensörüne sahip bir set top box (set üstü kutusu) cihazı geliştirdiği de biliniyor. Nitekim geride bıraktığımız Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES 2013) kapalı kapılar ardında cihazın tanıtımını gerçekleştiren şirket, oturma odasına yönelik cihazların gelecekte kazanacağı önem nedeniyle bu alandaki çalışmalarını hızlandırmış durumda.

Belirtilene göre Android 4.4 KitKat ile birlikte sunulacak TV versiyonuna ilk olarak LG ve Sony şirketleri destek verecek. Bugüne kadar televizyon alanındaki projelerini Google TV adıyla yürüten şirket, Android Kitkat 4.4 sürümüyle birlikte “Android TV” ismine geçiş yapacak.

Benzer çalışmaları bulunan Apple ve Microsoft ile rekabet etmeye hazırlanan Google tahminlere göre Android TV projesini KitKat 4.4′ün resmi tanıtımında görücüye çıkaracak.

Diğer yandan bir süredir televizyona yönelik çalışmalar gerçekleştiren Google’ın bugüne değin Apple TV gibi somut bir adım atamaması düşündürücü. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yılki I/O etkinliğinde şirket, Google TV olarak duyurulan medya oynatıcısını Nexus Q adıyla tanıtmış ancak bu ürün bir türlü piyasaya çıkamamıştı.