Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

KÜLTÜR-SANAT

25 Ekim 2013

Heykelden mizahla buluşuyor

'Uluslararası Antalya Mizahi Heykel Sempozyumu' halk dansı gösterileriyle başladı.

reklam
ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'nca, 'Mizahı taştan çıkaranlar Antalya'da buluşuyor' sloganıyla düzenlenen 'Uluslararası Antalya Mizahi Heykel Sempozyumu', Minicity önündeki açık alanda başladı. Sempozyum, Bulgaristan, Gürcistan, Sırbistan ve Rusya halk dansları topluluklarının renkli gösterileriyle start aldı.

Açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın yaptığı ve dünyada bir ilk olan mizahi heykel sempozyumuna, başta Türkiye, İtalya, Arjantin, Ukrayna, Sırbistan, Gürcistan ve Suriye olmak üzere 13 farklı ülkeden 20 ünlü heykel sanatçısı katıldı. Dünyaca ünlü heykeltıraş Ayhan Kayapınar'ın danışmanlığını üstlendiği sempozyumda, Anadolu kültürü heykel sanatına yansıtılacak.

Taş blokların yontulmasıyla ortaya çıkarılacak heykeller arasında Nasrettin Hoca ve Anadolu'nun daha birçok mizahi karakteri yer alacak. Antalya'nın kültür-sanat hayatına kazandırılacak heykeller, Kasım ayı içerisinde açılışı gerçekleşecek olan 'Akdeniz Kent Parkı'nın havuzunun çevresine kalıcı olarak yerleştirilecek. Atölye çalışmaları 15 Kasım Cuma akşamına kadar sürecek.

Atölyeleri gezip, heykel sanatçılarıyla tanışan Başkan Mustafa Akaydın, sempozyumun Antalya'ya çok güzel eserler kazandıracağına inandığını vurguladı. Heykeltıraş Ayhan Kayapınar da mizahın konuşma ve yazı dilinde çok önemli bir etken olduğuna dikkat çekip, "Anadolumuz çok zengin mizahi kültürlere sahip. Bu değerleri taş eserlerle kalıcı hale getireceğiz" dedi.