Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Mart 2017

 

İSTANBUL

25 Ekim 2013

35 yıllık Avrasya oldu Vodafone

CHP’li Sağlam'dan AKP'li Kadir Topbaş’a soru.

reklam
CHP’li Sağlam'dan AKP'li Topbaş’a soru: “ 35 yıllık Avrasya Maratonu ismini sponsor karşılığı Vodafone İstanbul Maratonu olarak değiştirdiniz! İBB’nin, İSKİ’nin, İETT’nin ve İBB İştiraki 25 şirketin adlarını sponsor bulunması halinde değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

CHP'li İBB Meclis Üyesi Dr. Hakkı Sağlam hazırladığı yazılı soru önergesinde bu yıl 35'inci kez gerçekleştirilecek olan ve adı Avrasya Maratonu iken Vodafone İstanbul Maratonu'na çevrilen organizasyonu İBB Meclis gündemine getirterek Topbaş’ a sordu:

“Avrasya maratonu isim değişikliğine ilişkin yapılan herhangi bir halk oylaması var mıdır? Varsa nerede hangi tarihte yapılmıştır? Katılım sayısı ve sonucu nedir? Yoksa isim değişikliğini İstanbul halkına sormayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bunu ne zaman yapacaksınız? Avrasya maratonu isim değişikliğine ilişkin teklif kim tarafından yapılmıştır? Kim aracılık yapmıştır? Avrasya maratonu isim değişikliğine ilişkin spor camiasından alınan herhangi bir öneri var mıdır? Varsa kimden hangi tarihte alınmıştır? Önerinin içeriği nedir? İBB’nin, İSKİ’nin, İETT’nin ve İBB İştiraki 25 şirketin adlarını da sponsor bulunması halinde değiştirmeyi düşünüyor musunuz?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 2013 yılı Ekim ayı Meclis toplantılarında CHP İBB Meclis Üyeleri Dr. Hakkı Sağlam ve Serdar Bayraktar imzaları ile Meclis Bakanlığına sunulan ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın cevaplanması isteği ile verilen yazılı soru önergesi;

Yazılı Cevaplandırılmasını İstediğimiz Sorular:

Basında yer alan bilgilere göre bu yıl 35'inci kez gerçekleştirilecek olan ve adı Avrasya Maratonu iken Vodafone İstanbul Maratonu'na çevrilen organizasyonun tanıtım toplantısı geçtiğimiz günlerde yapıldı.

Vodefone Avrasya Maratonu adıyla geçtiğimiz yıl 34'üncü kez düzenlenen yarışta isim değişikliğine gidildiğini aktaran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Adıyla hep İstanbul akla gelsin diye, bu yıl 35. kez düzenlenecek olan organizasyonun ismini Vodafone İstanbul Maratonu olarak değiştirdik. İstanbul Maratonu artık dünyada bir gündem oluşturacak, yakından takip edilecek. Dünyanın en saygın, en iyi takip edilen, başarılı atletlerin yanı sıra dünyada meraklılarının da izlemek için geleceği önemli bir etkinlik olacak" demiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu organizasyona önemli fedakarlıklarda bulunduğunu aktaran Kadir Topbaş, konuşmasının devamında: "Seçkin sporcular gelsin diye ödülleri yükselttik. Türk sporcularımızı teşvik etmek için ayrı bir ödül sistemi uyguladık. Bu tip organizasyonlar, kent ekonomilerine önemli katkılar sunmakta. Şehir yönetimleri, bu tip organizasyonların getirilerini de değerlendirmektedirler. Nüfus olarak Avrupa'nın 23 ülkesinden büyük bir kentte yaşıyoruz ve şehrimizin 8500 yıllık mazisi var. Şehrimizin hak ettiği nokta çok daha farklıdır. Vodafone Avrasya Maratonu'nda 17 Kasım Pazar günü birlikte olacağız." İfadeleri yer almıştır.

Yapılan tören esnasında; Türk atletizminin duayen isimlerinden olan Selahattin Yıldız, maratonun isminde yapılan değişikliğe tepki gösterdi. Tepkisini kürsüde bulunduğu esnada Kadir Topbaş'a aktaran Yıldız, "İsim değişikliğine karşıyım. 35 yaşındaki bir çocuğun ismini değiştirirken babasına sorulmaz mı? Ben bu maratonun isim babasıyım. Çok zor şartlarda başladık. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Beyin Belediye Başkanlığı döneminde önemli aşama kaydettik. Sizinle de bu aşamalar devam ediyor. Tabii ki aldığınız karara uyarız ama ilerde hukuki süreç başlatabilirim" ifadelerini kullanmıştır. Topbaş ise Yıldız'a, "Malum, günümüz reklam dönemi. Maratonlar da şehirlerle özdeşleşiyor. Şehrimizin adını duyurma ve reklamını yapma adına böyle bir yola gidildi" diyerek karşılık vermiştir. Bu kapsamda;

1. Avrasya maratonu isim değişikliğine ilişkin yapılan herhangi bir halk oylaması var mıdır? Varsa nerede hangi tarihte yapılmıştır? Katılım sayısı ve sonucu nedir? Yoksa isim değişikliğini İstanbul halkına sormayı düşünüyor musunuz? Düşünüyorsanız bunu ne zaman yapacaksınız?

2. Avrasya maratonu isim değişikliğine ilişkin teklif kim tarafından yapılmıştır? Kim aracılık yapmıştır?

3. Avrasya maratonu isim değişikliğine ilişkin spor camiasından alınan herhangi bir öneri var mıdır? Varsa kimden hangi tarihte alınmıştır? Önerinin içeriği nedir?

4. Avrasya maratonuna bu yıl, hangi ülkeden kaç sporcu katılacaktır?

5. Ödül kategorisi ve toplamı nedir?

6. Adı geçen sponsor, geçen yıl yapılan 34. ve bu yıl yapılacak 35. maratonda ne kadar katkı sağlamıştır?

7. Geçen yıl yapılan 34. ve bu yıl yapılacak 35. maratonda başka sponsor var mıdır? Varsa kimlerdir? Katkıları nedir?

8. İBB’nin adının sponsor bulunması halinde değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

9. İSKİ Genel Müdürlüğü’nün adını sponsor bulunması halinde değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

10. İETT Genel Müdürlüğü’nün adını sponsor bulunması halinde değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

11. İBB İştiraki 25 şirketin adını sponsor bulunması halinde değiştirmeyi düşünüyor musunuz?