Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

İSTANBUL

25 Ekim 2013

Kerbela gösterime sunulacak

Kerbela oyunu, Kasım ayı içerisinde İstanbul’da bir çok İlçe de gösterime sunulacak.

reklam
Hıdır ULAĞ - 4 Kasım 2013 Pazartesi günü başlayacak olan ve Caferilerin-Alevilerin saydığı ve sahiplendiği Muharrem matemi ayı dolayısı ile Cengiz Topdemir yönetiminde ki Ulusal Kültür Merkezi Kerbela oyununu sergilemeye başladı.

16 Kasım 2013 Cumartesi günü Çorlu’da sahnelenecek olan KERBELA oyunu, Kasım ayı içerisinde İstanbul’da bir çok İlçe de gösterime sunulacak.

"Kerbela'da açıyor Hüseyn-i güller, bugün sana ağlıyor dertli bülbüller" adıyla düzenlenen Kerbela Tiyatrosu, Küçükçekmece Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi'nde tiyatro sevenler ile buluştu. Evrensel Aşura Matem Merasimi öncesinde, Muharrem meclisleri birçok kültür-sanat alanında özel gösterimlerle halka sunuluyor.

Bunlardan birisi de Kerbela oyunuydu. Küçükçekmece Halkalı Kültür Merkezi'nde düzenlen tiyatro gösterisine; Caferiler Birliği (CABİR) Kurucu Başkanı ve Zeynebiye Camii İmamı Ş. Hamit Turan, CABİR Başkanı Ş. Hasan Karabulut, Zeynebiye Camii Dernek Başkanı Seyyid Seccad Erdoğan, Halkalı Yunus Emre Cem Evi Başkanı Gazi Arslan, Bursa İmam Hüseyin Camii Dernek Başkanı Kurban Göral ile birlikte Caferider ve Zehra Ana yöneticileri de katıldı.

Gözyaşlarını tutamayanların olduğu oyunda İmam Hüseyin (as) ve Kerbela şehitleri bir kez daha yad edilmiş olundu.

İmam Hüseyin ve Kerbela şehitlerinin miladi şehadet yıldönümü olan 10 Ekim dolayısıyla bu organizasyonu yaptıklarını söyleyen oyunun başrol oyuncusu Yönetmen Cengiz Topdemir, ilk olarak Aşura'nın merkezi olan Halkalı'da gösteriye başladıklarını, İstanbul'un çeşitli yerlerinde de turnelere çıkacaklarını söyledi.

Yönetmen-Oyuncu Topdemir, “Bugün matem günüdür. Miladi takvime göre Şehidler Şahı İmam Hüseyin'in Kerbela'da zamana ve mekana bıraktığı en mazlum matemdir. Bugün bizi yalnız bırakmayan tüm Ehli Beyt dostlarına Başta Sayın Selahattin Özgündüz ve Zeynebiye ailesine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor, çok değerli basın mensuplarına ve sevgili dostlarımıza bu anlamlı güne anlam kattıkları için teşekkür ediyoruz. Umarım döktüğünüz gözyaşları ettiğiniz dualar arşı semada Hakk divanında kabul olur. Aşkı niyazla sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diyerek matemin önemini dile getirdi.

Tiyatronun ardından protokolden halkı selamlamalarını isteyen Topdemir, Hamit Turan'a mikrofonu uzattı. Turan, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz'ün selamlarını ilettikten sonra, Aşura'nın mahiyetinden bahsetti. Ayrıca İmam Muhammed Bakır (as)'ın şehadeti dolayısıyla da baş sağlığı arz eden Turan, bu tür organizasyonların devamının geleceğini ümit ettiğini söyledi.

Muharremdir Zeynep'in ezası

Bizi çağırır Hüseyn'in Kerbelası

Oyun başlamadan önce seyircilere oyun ile ilgili bilgiler veren Sanat Yönetmeni Canan Topdemir şunları söyledi;

İnsan geçmişi anımsadığı ölçüde vardır ve geleceğe koşabilir. Daha da önemlisi insan geçmişe bakarak nereye koşacağını bilebilir. Geçmişi yok sayarak yapılan her eylem gün gelir geçmişin hayaletleri tarafından geri püskürtülür. Bu insanlık için de tarih için de böyledir. Tarihte tekerrürden ibarettir. Tarihten ders alınırsa bir daha tekerrür etmez. Eğer ders almazsanız, Kerbela olayları devam eder.

İşte Kerbela; o dersi almanın adıdır. O olayı yapanları, o olayın faillerini kınayıp, yüreğimizde mahkûm etmezsek, zalimin zulmü devam eder.

Zalimin zulmünü lanetlemiş bir inancın sahipleri olarak intikamcılığın peşinde olmamız asla söz konusu olamaz. Yüreği kinle yüklü bir toplumun geleceği de olmaz ve güzel bir yaşam da kuramaz. Çünkü tüm istediğimiz güzel bir yaşam, ancak geçmişi ve geleceği birbirine bağlı bir çevrede kurulabilir. İnsanlar bilmediklerinin düşmanı olurlar. Kerbela ve o destanı yazan İmam Hüseyin bilinmelidir. Muharrem ayı da bilinmelidir. Bilinmelidir ki inkârı olmasın. Bilenler mazlumdan yana olup, insan olmanın destanını yazsınlar.

Selam olsun Bedir’den Kerbela’ya, Kerbela’dan Çanakkale’ye ve tüm şehitlerimize…

Aşura; erdemli, ilkeli, dürüst, şefkatli, mert ve yiğit bir kahramanın, zamanının zalim diktatörü tarafından, altı aylık süt emen bebeğine varıncaya kadar bütün yakınlarıyla birlikte acımasızca susuz olarak şehit edildiği günün adıdır. Bu facianın vuku bulduğu, hicretin 61. Yılının Muharrem ayının onuncu gününün adıdır. Aşura!.

Bu kahramanın zalime boyun eğerek onursuzca yaşamaktansa hayatı pahasına ona boyun eğmeyerek, onurluca ölmeyi seçtiği günün adıdır. Aşura!..

Mazlumun zalime, öldürülenin öldürene ve kanın kılıca galip geldiği günün adıdır. Aşura!.. Ve zalim karşısında mazlumların ölümcül suskunluk ve durgunluğunu, zalimi kahredici bir çığlığa, yok edici bir volkana çeviren bir özgürlük destanının adıdır. Aşura!..

Kerbela, bu destanın yazıldığı çölün adıdır. İmam Hüseyin, bu destanı asil kanıyla yazan; erdemli, yürekli, ilkeli ve fedakâr kahramanın adıdır. Oyunumuzun bu kahramanın adına yaraşır olması dileğiyle iyi seyirler diliyorum.