Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

MEDYA

26 Ekim 2013

'Osmanım' bir de üste çıktı!

Osman Yıldırım basına dava açıp sansür istedi.

reklam
ALİCAN ULUDAĞ / Cumhuriyet - Ergenekon davasının hem gizli tanığı ve sanığı olan Osman Yıldırım, yargılama sonunda tahliye edilmesinin ardından basında aleyhinde çıkan, “Onun hayatı yalan” ifadesi başta olmak üzere hakkında haberler üzerine medyaya “savaş” açtı.

“Bu asılsız ve karalayıcı haberlerle birlikte tahliye edilmiş olmama sevinemez bir hale geldim” diyerek savcılığa başvuran Yıldırım, “kişilik haklarını zedeleyen, suçlu gösteren, hedef haline getiren, onur kırıcı, küçük düşürücü radyo, görsel, yazılı basın ve internet sitelerinin her türlü haber, röportaj, eleştiri”ye “yayın yasağı” konulmasını istedi. Bu tür yayın yapanlar hakkında dava açılmasını isteyen Yıldırım, iddia edildiği gibi sabıkasının da olmadığını öne sürdü.

Ergenekon savcılarının “Osmanım” diye hitap ettikleri Osman Yıldırım, yargılama sonucunda Danıştay saldırısı olayından beraat ettirildi. Yıldırım sadece “terör örgütü üyeliği”nden 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak bu ceza “itirafçı” olduğu için 3 yıl 9 aya indirildi. Ayrıca “patlayıcı madde bulundurmak” suçundan 5 yıl 3 ay hapis cezası verilen Yıldırım, sürpriz bir şekilde tahliye edildi ve kayıplara karıştı.

‘Tahliyeye sevinemedim’

Tahliyenin ardından Yıldırım ile ilgili çeşitli haberler yayımlandı. Bunlardan biri de Danıştay saldırısına ilişkin Yıldırım’ı başkentte müebbet hapis cezasına çarptıran Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinde yer alan bir hâkimin açıklamaları oldu. Söz konusu hâkim, bir gazeteye “Osman Yıldırım, yargılama boyunca akıl almaz beyanlarda ve itiraflarda bulundu. Bazen söylediklerinin tam tersini anlattı. Osman Yıldırım, hayatı yalan üzerine kurulu bir şahsiyettir” dedi. Bu haber, basında geniş yer buldu. Yıldırım, avukatı aracılığıyla Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu ve konuyla ilgili yayın yasağı istedi. Yıldırım, dilekçede şunları kaydetti:

“Bu asılsız ve karalayıcı haberlerle birlikte tahliye edilmiş olmama sevinemez bir hale geldim. Keza ailem de bu haberlerden dolayı büyük elem ve ıstırap duymuştur. Bu haberler, gerçekle ilgisi olmayan, yoruma dayalı iftira niteliğinde haberlerdir.”