Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Mart 2017

 

GÜNCEL

26 Ekim 2013

Askeri mahkemeden bir ilk

Mahkeme PKK'lı ailelerin şikayetlerini değerlendirdi.

reklam
KILIÇGEDİK / Taraf - Malatya’da bulunan 2’inci Ordu Komutanlığı Askerî Mahkemesi, bir ilke imza attı. Tunceli’de 2011 yılında “kimyasal silahla” öldürüldüklerini iddia eden PKK’lıların ailelerinin şikâyetini değerlendiren Askerî Mahkeme, söz konusu olayda kimyasal silah kullanıp kullanılmadığını belirlemek için soruşturmanın genişletilmesini istedi.

TAKİPSİZLİK VERİLMİŞTİ

Tunceli’nin Pülümür İlçesi kırsalında 27 Nisan 2011’de güvenlik güçleri ile çatışmaya giren PKK’lılar Serhat Başalak, Kenan Taş, Ercan Veske, Hakan Gem, Uğur Utanç, Şeyhmus Alak ve Şahabettin Can öldürüldü.

PKK’lı Şeyhmus Alak ve Uğur Utanç’ın aileleri, olaydan sonra avukatları aracılığı ile Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığına yaptıkları suç duyurusunda, çocuklarının kimyasal silah ile öldürüldüğünü ve cesetlerine işkence yapıldığını ileri sürdü.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, görevsizlik kararı ile dosyayı Elazığ 8’inci Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı’na gönderdi. Savcılık, Erzurum savcılığının maktüller hakkında otopsi, kimyasal ve toksikolojik inceleme yaptırmasından dolayı bir kez daha bu incelemenin yapılmasına gerek duymayarak, söz konusu raporların tetkiki konusunda isnat edilen suçların işlendiğine dair herhangi bir veriye ulaşmadığından takipsizlik kararı verdi.

Ailelerin Avukatı Serdar Çelebi askerî savcılığın takipsizlik kararına itiraz etti. Avukat Çelebi itiraz dilekçesinde, maktüllere otopsi işlemi yapılmasına rağmen özellikle kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bir incelemenin yapılmadığını ve Adli Tıp Kurumu’nun objektif bir inceleme yaparak raporlarını objektif hazırlamadığını ileri sürdü.

Çelebi dilekçesinde, “Konunun bağımsız kurumlarca araştırılması gerekiyor. Basında çıkan haberler de bu yönde yer almaktadır. Noksan bir soruşturma yapıldığından verilen takipsizlik kararının bozulmasını talep ediyoruz” dedi.

VİCDANİ KANAAT İÇİN

Yapılan itiraz üzerine toplanan 2’inci Ordu Komutanlığı Askerî Mahkemesi, itiraz gerekçelerinin mahkemelerince kabule değer görülmediği ancak, tam bir vicdanı kanaat oluşturulması gerektiğini belirtti. Kararda “Askerî savcılıkça yeniden bir değerlendirme yapılması amacıyla soruşturmanın genişletilmesine oy birliği ve kesin olarak karar verilmiştir” denildi.