Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

YURTTAN HABERLER

26 Ekim 2013

Mustafa Akaydın'a iyi haber

Danıştay, Halk Kart ihalesinin iptal kararını iptal etti.

reklam
Emre BAYLAN / ANTALYA, (DHA) - DANIŞTAY İdari Dava Daireleri Kurulu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın 17 yıl hapis istemiyle yargılandığı Halk Kart davasını da ilgilendiren sürpriz bir karar kaldı. Kurul, Antalya 1'inci İdare Mahkemesi'nin Halk Kart ihalesini iptal eden kararını bozdu.

Tarafların henüz gerekçeli kararı beklediği Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kararı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'la birlikte aralarında CHP'li Belediye Meclis üyeleri, Genel Sekreter Mehmet Aktekin ve belediye bürokratlarının yargılandığı 24 kişilik Halk Kart davasını da ilgilendiriyor. Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 12 Aralık günü 3'üncü duruşması yapılacak davada Başkan Akaydın ve diğer sanıklar hakkında 'ihaleye fesat karıştırma, irtikap ve edimin ifasına fesat karıştırma' suçlamalarıyla, 17 yıla varan sürede hapis cezası isteniyor.

GEREKÇELİ KARAR BEKLENİYOR

Başkan Akaydın'ın Halk Kart davasındaki avukatı Rumi Mercan, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kararını şöyle değerlendirdi: “Bozma kararının ardından ihaleyi iptal eden Antalya 1'nci İdare Mahkemesi'nin yapacağı bir iş kalmadı. En üst düzeyde alınan bu karara mecbur uyacak. İhalenin iptal kararı ortadan kalktığı için Büyükşehir Belediyesi ile A-Kent firması arasında sözleşme bile ayağa kaldırılabilir. Bu Büyükşehir Belediyesi'ni ilgilendiren bir durum. Bizim davamızda ise iddianame Antalya 1'inci İdare Mahkemesi'nin iptal gerekçeleri üzerinden şekilleniyordu. Şimdi bu iptalin gerekçeleri ortadan kalktığına göre yeni bir değerlendirmeye ihtiyaç var. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun gerekçeli kararını da görüp, davanın olası seyri hakkında daha net ifadelerde bulunabiliriz."

AKAYDIN: DAVANIN ALTI BOŞALDI

Antalya Büyükşehir Belediye Bakanı Mustafa Akaydın, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun Halk Kart ihalesiyle ilgili aldığı kararı şöyle yorumladı: "Kararın bu şekilde çıktığından haberi almıştık. Ama ancak yazılabilmiş. Hukuken yorumlama hakkını kendimde görmüyorum, ama ihaleye fesat karıştırma iddiasıyla yargılandığımız davanın altının tamamen boşalmış olduğunu düşünüyorum. Onun ötesinde karar uyarınca firmayla yeniden sözleşme imzalanır mı hukukçularımla değerlendirmem lazım."

Dava süreci

Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın'ı Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkartan Halk Kart dava süreci şöyle gelişti: Antalya Büyükşehir Belediyesi, 24 Eylül 2009'da gerçekleştirdiği ve A-Kent firmasının aldığı Halk Kart ihalesini gerçekleştirdi. Kent içinde toplu ulaşım araçlarında elektronik ücret toplama işini düzenleyen ihaleye halk otobüsü esnafı Ömer Aydoğmuş tarafından iptali istemiyle dava açıldı. Antalya 1'inci İdare Mahkemesi'nde görülen davada 2 Haziran 2011 günü karar çıktı.

Mahkeme ihalede 'açıklık ve rekabet ilkesi bakımından hukuka uyarlık bulunmadığı' gerekçesine dayanarak iptal kararı verdi. Yerel mahkemenin aldığı karardan 8 gün sonra davayı açan Ömer Aydoğmuş, davasından feragat etti. Temyizi görüşen Danıştay 13'üncü Dairesi, 22 Temmuz 2011'de dava dosyasında feragat olduğunu belirterek, ilgili mahkemece feragatle ilgili karar alınması için iade etti.

Dosyayı tekrar görüşen Antalya 1'inci İdare Mahkemesi, feragat etmenin yargısal denetimin geçersiz sayılması ve dolayısıyla davacı iradesinin yargı kararı üzerine çıkması sonucunu doğuracağını savundu. Bu durumun hukukun üstünlüğü ilkesiyle de bağdaşmayacağını savunan mahkeme, 'ısrar' kararı alarak ihaleyi iptal kararının tekrarladı. İdare Mahkemesi'nin Ocak 2012'de aldığı karar bu kez Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nda temyiz edildi. Kurul, Nisan 2013'te aldığı karar uyarınca Antalya 1'inci İdare Mahkemesi'nin iptal kararını bozdu.