Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

EKONOMİ

26 Ekim 2013

AKP'nin Gezi öfkesi bitmiyor

Meslek odalarında görevden alma kolaylaşıyor.

reklam
Taraf / Gezi olayları sırasında Hükümet’in tepkisini çeken meslek odalarında aidatlar düşecek, yönetimlerin görevden alınması kolaylaştırılacak.

Taksim’de başlayan ardından da tüm yurda yayılan Gezi Parkı Eylemleri’ne yönelik düzenlemeler devam ediyor.

Hükümet, Gezi Parkı Eylemleri’ne destek verdiği için ağır bir şekilde eleştirilen sivil toplum örgütlerine “disiplin” getirilmesi için düğmeye bastı. Hâlen üzerinde çalışılan düzenleme ile oda ve borsalar başta olmak üzere sivil toplum örgütlerinin harcamaları kısılırken, Meclislerine de oda yönetimini görevden alma yetkisi verilecek. Bu da, seçimle gelen sivil toplum örgütlerinin “meclisleri” tarafından düşürülme riskini beraberinde getirilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yıllardır gündemde olan oda ve borsaların gelirlerine neşter vurmak için harekete geçti. Bunun için esnaf, sanatkar ve işadamı örgütlerinin teşkilat yapılarında önemli değişiklikler getiren bir taslak çalışma hazırlandı. Taslak ile, sanayi, ticaret ve esnaf odalarının görevleri, gelirleri, harcamaları, yapıları başta olmak üzere birçok alanda değişikliğe gidiliyor. Yeni yapılacak düzenleme ile aidatlara sınırlamalar getiriliyor. Harcamalar konusunda da yine oda başkanları ile yönetim kurulu üyelerine belirli limitler getiriliyor. Bu çerçevedeki sivil toplum kuruluşların hesaplarının daha şeffaflaşması sağlanacak.

GÖREVDEN ALMA DAHA KOLAY

Hâlen üzerinde çalışılan düzenlemede oda ve borsaların yönetimlerinin görevden almalarına yönelik de değişiklikler yapılacak. Mevcut sistemde, oda ve borsaların denetlenmesi ve görevden alınmaları mahkeme kararları ile mümkün oluyor. Yeni dönemde ise, oda meclislerinin yetkileri arttırılıyor. Bu çerçevede, meclise oda yönetimini düşürme yetkisi de verilecek. Örneğin, usulsüz harcamalar veya bir başka konuda Meclis yönetim hakkında araştırma yaptıracak. Ve suçlu bulunması hâlinde yönetimin görevden alınması söz konusu olacak.

KEYFİYET GETİRİR Mİ

Bu düzenleme oda ve borsalarda şimdiden tartışma konusu oldu. Bu düzenlemenin seçimle gelen oda ve borsa yönetimlerinin bağımsızlığını zedeleyeceği öne sürülüyor. Ekonomi kulislerinde, Gezi Parkı Eylemleri gibi bazı toplumsal olaylara destek veren oda yönetimlerinin, bu yönde yapılacak düzenleme ile görevden alınmalarının söz konusu olabileceği dile getirildi.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

E.Uzun
27 Ekim 2013 11:34

Korkunun, ecele faydasi yokmus der halkimiz! Recep ve onun avanesi, hic bir guc gidisinizi, yikilisinizi engellemeye yetmiyecektir!

Yikilacak ve yokolup gideceksiniz, ancak soru bu yaptiklarinizin hesabini veriptemi gideceksiniz?

mase
27 Ekim 2013 10:21

TAYYİP ERDOĞAN SANA BİR NASİHATİM OLSUN BİZİM DİNİMİZDE BASKI VE ZULÜM YOKTUR AMA SEN BUNUN UCUNU KAÇIRDIN HERKEZE İŞKENCE BASKI YAPMAK SONUNUN KÖTÜ OLACAĞINI GÖSTERİYOR ZİRA İNSANLARA YAPILAN BASKI BİR GÜN DAHA BÜYÜK BİR ŞEKİLDE KARŞILIK GÖRÜRKİ BU KAN DÖKÜLMESİNE KESİN SEBEP OLUR MISIRDAKİ GİBİ MISIRI ÖRNEK GÖSTERİP ŞİKAYET EDİYORSUN SEN DAHA FAZLA ZULÜM EDİYORSUN BUNLARIN NETİCESİ NE SANA NE İNSANLARA KAN VE GÖZYAŞINDAN BAŞKA BİŞİ GETİRMEYECEKTİR


EKONOMİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ