Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

28 Nisan 2017

 

İSTANBUL

26 Ekim 2013

En gözde yalı el değiştirdi

2 bin metrekarelik kullanım alanı olan yalı 100 milyon liraya Sabancılara satıldı.

reklam
Bekir Batu / Aydınlık - İstanbul Boğazı'nın en güzel ilçelerinden Sarıyer Yeniköy'deki ünlü Baranlar Yalısı, Sakıp Sabancı'nın kızı Dilek Sabancı tarafından tam 50 milyon dolara satın alındı.

Kurban Bayramı boyunca yapılan uzun pazarlık sonrası varılan anlaşmaya göre, Baranlar Yalısı yaklaşık 100 milyon liraya (50 milyon dolar) Sabancı'nın oldu. Armatör kardeşler Ekin ve Pekin Baran'a ait Köybaşı Caddesi 77 (eski no 113) numaradaki yalı, muhteşem Boğaz manzarasının yanı sıra yaklaşık 2 dönümlük kullanım alanıyla da göz kamaştırıyor.

Miras kavgası vardı

Öte yandan bu satışla birlikte Sabancı Ailesi 16., Dilek Sabancı ise 4. yalısına sahip oldu. Yeni villanın 3 katı, 15 odası ve 8 banyosu ile bin 934 metrekare kullanım alanı var.

Sabancı'nın satın aldığı yalı bir süre önce yaşanan miras kavgasıyla gündeme gelmişti. Armatör Mehmet Ekin Baran ile Baran Denizcilik A.Ş.'nin sahibi olan TÜSİAD Başkan Yardımcısı kardeşi Ömer Pekin Baran arasındaki yalı kavgası, 2005 yılının Aralık ayında başladı. Sarıyer Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvuran Ekin Baran, babaları Hayri Baran'dan kalan Yeniköy Köybaşı Caddesi 113 numarada bulunan yalının satılarak, kardeşi Pekin Baran ile arasındaki ortaklığın giderilmesini istedi. Aile arasında yaşanan uzun mahkeme sürecinden sonra taraflar, yalının 80 milyon liranın üzerinde satılması konusunda anlaşmaya vardı.

Sabancı Ailesi'nin tam 16 yalısı var

İstanbul Boğazı'nın en gözde yalıları Türkiye'nin önde gelen aileleri tarafından ikametgah olarak kullanılıyor. Sabancı Ailesi yalı sever ailelerin başında geliyor. Ailenin Boğazda tam 16 yalısı bulunuyor. Ailenin ikinci ve üçüncü kuşağına mensup isimlerine ait yalılar da dahil edildiğinde bu rakamın büyüklüğü iyice anlaşılıyor. Sabancıların yalıları ağırlıklı olarak Kandilli, Yeniköy, Beylerbeyi ve Kuzguncuk bölgelerinde bulunuyor.