Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

GÜNCEL

26 Ekim 2013

Sierra'nın ailesi o ceketi istiyor

Sierra’nın annesi, kızının öldürüldüğü sırada üzerinde bulunan eşyalarını istiyor.

reklam
Esra Alus / Milliyet - İstanbul’da vahşice öldürülen ABD’li Sarai Sierra’nın annesi Betzaida Jimenez, kızının öldürüldüğü sırada üzerinde bulunan eşyaları istiyor.

Sierra’nın ailesinin avukatı Ceren Şarman, Sierra’nın sıkça kullanılan fotoğrafındaki kahverengi ceket için Jimenez’in “Kızımın en sevdiği kıyafet” dediğini ve iadesini istediğini söylüyor.

Sarai Sierra’nın (25) annesi Betzaida Jimenez ile sıklıkla görüşen avukat Ceren Şarman, ailenin yaşadıklarını Milliyet’le paylaştı. “Sierra’nın annesiyle haftada birkaç kez mail yoluyla görüşüyoruz. 9 Kasım Sarai Sierra’nın doğum günü. 12 Kasım’da ise kız kardeşi Christina doğum yapacak. Sarai’nin ablası ölüm haberini aldığından bu yana onun fotoğraflarına bile bakamıyor” diyen Şarman, “Bebek kız olsaydı ilk adını Sarai koyacaklarını söylemişlerdi.

Ancak bebek erkek olacakmış. Şu an aile bebeğin doğumuna yoğunlaşmış durumda, yani yaşadıkları büyük acıyı bebeğin gelişiyle biraz olsun dindirmeye çalışacaklar. Aile Sarai’nin meşhur fotoğrafındaki ceketin akıbetini merak ediyor. Annesi o ceketin Sarai’nin en sevdiği ceket olduğunu söylüyor ve eğer kaybolmadıysa geri almayı çok istiyorlar” dedi.

‘Çocuklar hâlâ kabullenemedi’

Avukat Şarman, Sarai ile eşi Steven’ın 27 Eylül’de evlilik yıldönümü olduğunu, ailenin bu tarihte mezarlık ziyareti yaptığını da anlatarak, “17. evlilik yıldönümlerinde Steven, eşinin mezarını ziyaret etmiş. Çok üzücü bir gün olmuş. Sarai’nin çocukları Sion ve Silas ise hâlâ annelerinin ölümünü kabullenemedi.” diye konuştu. Aile cephesinden bunlar yaşanırken Eylül ayındaki ilk duruşmadan sonra savcılığa gönderilen bir ihbar mektubunda Sierra’nın ajan olduğu iddia edilmişti.

Avukat Şarman, “Bu ihbar mektubu ilk duruşmadan sonra savcılığa faks ile gönderilmiş. Gerçek dışı iddialarla dolu ve ciddiyetten uzak. Mektubu yazan kişi kimliğini açıklamayıp altına sadece Sivas yazmıştır. Bu kişinin kimliğinin merakla bekliyoruz. Çünkü kendisine tazminat davası açılacaktır” dedi.

Sierra’nın ailesi, avukatları Şarman aracılığıyla Milliyet’e Sierra’nın daha önce yayımlanmamış çocukluk, gençlik ve evlilik fotoğraflarını ulaştırdı.

Adli Tıp henüz randevu vermedi

ABD’den fotoğraf çekmek için İstanbul’a gelen Sarai Sierra, 22 Ocak 2013’te kaybolmuştu.

Sierra’nın cesedi, 2 Şubat 2013’te Sarayburnu’ndaki surlarda bir dehlizde bulunmuştu. Polisin günler süren araştırması sonucunda ise katil zanlısı olarak Ziya Tasalı’ya ulaşılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kaplan tarafından hazırlanan iddianamede, Tasalı hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 5 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası istenmişti. İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Eylül’de görülen ilk duruşmada ise Tasalı’nın akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespitine karar verilmişti. Aradan geçen yaklaşık 2 aylık süre içinde ise Adli Tıp Kurumu’nun, Tasalı’ya muayene için randevu dahi vermediği öğrenildi.