Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Mart 2017

 

YURTTAN HABERLER

26 Ekim 2013

Doğubeyazıt'ın çilesi bitiyor

Uzun yıllardır devam eden su problemi çözüldü.

reklam
Yusuf İBA / DOĞUBAYAZIT (Ağrı), (DHA) - AĞRI'nın Doğubayazıt İlçesi'nde uzun yıllardır yaşanan içme suyu sorunu, hayata geçirilen 'Doğubayazıt İçme Suyu Tedarik' projesi ile önümüzdeki yılın başlarında sona erecek.

Doğubayazıt'ta 40 yıldan beri süren ve mahallelere tankerlerle su dağıtılarak çözülmeye çalışılan içme suyu sorununda sona gelindi. Projeye AB'den sağlanan 33 milyon euro destek ile Taşlıçay'daki Balık Gölü'nden Doğubeyazıt'a içme suyu getiriliyor. Ayrıca ilçenin kanalizasyon sorunu da uygulanacak proje ile bitirilecek. Doğubayazıt'ın 2040 yılına kadar içme suyu sorunu gidermek için çaba harcadıklarını anlatan BDP'li Belediye Başkanı Canan Korkmaz, altyapı projesinin Çevresel Etki Değerlendirmesine (ÇED) uygun olarak doğaya zarar vermeden gerçekleştirildiğini belirtti.

Başkan Korkmaz, proje kapsamında atık su arıtma tesisinin de yapılacağını vurgulayarak, "AB ile birlikte yürütülen projenin amaçlarının başında Doğubayazıt halkına sağlıklı, içilebilir su vermek geliyor. İçme suyuyla birlikte ilçeye kanalizasyon şebekesi döşüyoruz. Çünkü şu anda alt yapı kanalizasyonu yeterli değil. Bizde çalışma dönemimiz boyunca 90 kilometre kanalizasyon döşedik. İlçedeki tüm mahallelere kanalizasyon gidecek. 2014 yerel seçimlerine kadar su sorununun çözümünü planlıyoruz" diye konuştu.