Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

GÜNCEL

26 Ekim 2013

'Cesaretimi tebrik ettiler...'

FEMEN'in Türk kadınlarına yaptığı 'üstsüz fotoğrafla destek' çağrısı yanıt bulmaya başladı.

reklam
Hürriyet / "FEMEN Turkey" Twitter hesabından Türk kadınlarına yapılan "üstsüz fotoğrafla destek" çağrısı yanıt bulmaya başladı. Kadıköy'de eylem gerçekleştiren ilk destekçi, “Amacım sadece soyunmak değildi. Amaç sadece Türkiye barışı da değil, dünya barışı…” dedi.

Dünyaca ünlü kadın aktivistler grubu FEMEN'in dün açılan Türkiye şubesinin Twitter hesabından akşam saatlerinde, "Türk kadınları birleşin! Haklarınız için mücadele edin! Göğsünüzde politik mesajınızın yazılı olduğu üstsüz bir fotoğrafınızı bize gönderin!" diye bir mesaj paylaşıldı.

FEMEN'in çağrısına ilk yanıt Didem Dinç isimli Twitter kullanıcısından geldi. FEMEN üyesi gibi saçına çiçekten taç takıp Kadıköy Kadife Sokak'ta üstsüz poz veren genç kadın, vücuduna "Savaşa hayır" yazarak çektirdiği fotoğrafı Twitter'da paylaştı. Dinç daha sonra da, "Ben bir nü modelim ve yedi yıldır sanat için soyunuyorum. Yüzlerce sergide yer aldım. Şimdi Türkiye adına yeni bir oluşum için soyunmaktan gocunmuyorum!" diye tweet attı.

“CESARETİMİ TEBRİK ETTİLER”


Dinç, Hürriyet Dünyası’na yaptığı açıklamada ise FEMEN’le daha önceden bir bağlantısı olmadığını ancak Paris merkezli gruptan üyelik teklifi gelmesi halinde kabul edebileceğini belirterek, gerçekleştirdiği eylemin tamamen spontane geliştiğini söyledi.

“Çektirdiğim fotoğrafı FEMEN’e gönderdikten sonra yayınlanması için izin verip vermediğimi sordular ve cesaretimi tebrik ettiler. Hemen akabinde ‘Birçok olumsuzlukla karşılaşabilirsiniz hazırlıklı olun ama biz sonuna kadar arkanızdayız’ diye de belirttiler” diyen Dinç, “Yaptıkları eylemlere daha önceden de hep katılmak istemiştim fakat bir türlü olmamıştı. Şimdi bu oluşum Türkiye’ye geldi ve ben büyük bir gururla katıldım” ifadesini kullandı.

ALKIŞLARLA DESTEK VERDİLER

Eylem için Kadıköy Kadife Sokak’ta fotoğraf çektirdiği sırada yoldan geçen insanların kendisini alkış ve tezahüratlarla cesaretlendirdiğini belirten Dinç, şu ana kadar sosyal medya dışında tepki görmediğini söyledi.

Gerçekleştirdiği eylemin kendisini korkutmadığını ve çevresinden aldığı destekle bundan sonraki olası tepkileri de göğüsleyeceğine inandığını ifade eden Dinç, “Amacım sadece soyunmak değildi. Amaç sadece Türkiye barışı da değil, dünya barışı…” dedi.

Dinç'in eyleminin ardından "FEMEN Turkey" hesabından da "Didem'e katılın! Ülkenizdeki demokrasi için savaşın!" diye tweet atıldı.

Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

guven
27 Ekim 2013 08:32

silahli eylem yapmamis ya kiz. Ne yirtinip duruyorsunuz? Ayrica size ne? As do you wish kizim.

salim5
27 Ekim 2013 04:46

Femenin yaptığı protesto şeklini anlamak için önce toplumsal ön yargılardan kendinizi kurtarmanız lazım. Geri toplumlarda çıplaklık olarak algılanan bu hareketin esas nedenini anlamaya çalışmadan yorum yapmak bence ileri düşünce tarzını savunanlar için bir hata.

Teoman
27 Ekim 2013 01:26

Üstsüz protestocu Didem Dinç demiş ki: "Amacım sadece soyunmak değildi." Protestocunun bilinç düzeyi dikkate değer... Şimdi, böyle bir protesto biçimi ortaya konduğunda, kimse "Savaşa hayır!" sloganını vb. tartışmaz. Ya neyi tartışır? protestonun biçimini. Ve karşı cephe bunu, aaa rumulu yorumcunun dediği gibi, politik malzeme yapar... Bu gibi protestuculara sormak gerekir: Tencere-tavanın nesini beğenmediniz?

salo
27 Ekim 2013 00:46

evrende bir doğru vardır. o da iki noktayı birleştiren çizgidir.
bu FEMEN hareketi ülkemizde başlamadı. Bu hareket doğrudur veya yanlıştır o başka konu.
Ama neden her şeyi (ama bizim memleketimizde veya dinimizde veya mahallemizde ) diye yorumluyorsunuz?
sizin memleketinde çocuklar lahanadan çıkabilir.
senin memleketinizde hala bebek hakkı diye kadın göğsüne dokunmak yasak olabilir.
ama bu insan kimilerin görünce (hülooooooghhhh ) diye bağırıp yere yığılacağını bildiği birşyi gösterip dikkat çekiyor.
herkes bunlardan emmedi mi?

son sözüm; geri kafalıyı cinsellikten uzaklaştırarak etki altına alan zavallıyı yenmenin yolu, cinsel saplantının beyinde olduğunu kanıtlayıp anatomik özelliklerin (göbek, göğüs, bacak gibi) ne olduğunu gösterip bilmedikleri şeyler için büyülenip kul olmalarını engellemektir.

aaa
26 Ekim 2013 21:33

bence hatalı bir yaklaşım böyle üstsüz pozlar,bizim mücadelemizi dinamitlemekten hatta akpnin eline koz vermekten başka bir işe yaramaz. türkiyedeki konjüktür koşullar, ukraynadakinden farklıdır. zakit v.s bir başlık atar işte gezicilerin odtücülerin ne olduğu belli fuhuşçular v.s .... diye ondan sonra uğraşır dururuz. gidipde belli kesimler bu haberlere inanır uğraş dur. gezide basılan çadırlara polisin uyuşturucu silah koymaya çalışıp milleti kötü göstermeye çalıştığını sonra çıkan haberler üzerine gbundan vazgeildiğini unutmayın ama buna rağmen çamır bitmemişti çadırın birinden sözde çıkan prezarvatifi bile kapak yapıp millete yamamaya çalıştılar hatırlayın. gökçek ve bir kısım yandaş medya odtüyü gülsuyunu utanmadan komünist yuvası, yok dhkp-c barınağı göstermeye çalıştı hatta ne idüğü belirsiz 4 kişinin silahlı bir eylemini dhkpcliler işte gülsuyunda deyip millete yamamaya çalıştılar.bütün herkesi dhkpcli yapmaya kalktılar, duran adam eylemlerinde bikinili bir kadın ve bir ilginç türbanlıyı birbirine dalaştırıp provokasyon yapmaya çalıştılar.

o sebeple herkese tavsiyem lütfen böyle milletin, ülkemizi bilmeyenlerin gazına gelmeyin. zira bu gaz verenlerden bazıları kötü niyetli olabileceği gibi bazı gaz verenler de türkiye'yi görmemiş veya görsede ülkede yaşamadığından bilmeyen kişilerdir,bazılarıda akpye koz verelim diye çabalayan sözde demokratik özde akpli kişiler olabilir. o sebeple önce bir düşünün taşının koşulları tartın aklınızı kullanıp ona göre iş yapın. yoksa bildiğiniz klasik duran adam,karanfilli protesto,fidanlı protesto, slogan atma gibi barışçıl diğer protesto metotlarından şaşmayın. her yiğidin farklı bir yoğurt yiyişi vardır.ukraynanın protestosu bazen türkiye'ye uymaz bunu unutmayın.


GÜNCEL KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ