Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

MEDYA

26 Ekim 2013

AP'ye Yanardağ mektubu

Avrupa Sosyal Demokrat Eylem Platformu Başkanı Cezmi Doğaner, AP'ye mektup yazdı.

reklam
Muğla E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'a Avrupa'dan da bir destek verdi. Hollanda'da yaşayan Avrupa Sosyal Demokrat Eylem Platformu Başkanı Cezmi Doğaner, Avrupa Parlamentosu (AP) üyelerine bir açık mektup kaleme aldı. Doğaner'in mektubundan satır başları şöyle:

PROTESTO EDİYORUZ:

YURT Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, yapmadığı bir telefon görüşmesinden dolayı Ergenekon davasında 10 yıl 6 ay hapse mahkum oldu. Tutuklanarak cezaevine kondu. Sayın Yanardağ tutuklanmasını şiddetle kınıyor ve protesto ediyoruz. Sayın Yanardağ düşünce ve inançlarından dolayı tutuklandı.

TÜRKİYE'DE DÜŞÜNCE SUÇ:

Düşünce ne türden olursa olsun, kimin tarafından açıklanırsa açıklasın şiddetin sınırlarını zorlamadıkça saygındır. Ülkemizde düşünce, yasalar karşısında hala bir 'suç' unsurudur. İnsanlar, başka hiçbir şey yapmadıkları, yalnızca görüşlerini, düşüncelerini açıkladıkları için tutuklanıyor. Milyonlarca lira para cezasına ve nihayet demir parmaklılar arkasında tutuklu kalmaya mahkûm ediliyor. Orta çağın aştığı, yakın çağların ucundan dahi geçirmediği bir uygulamayı, Türkiye'deki çağdışı 'totaliter' yönetim insanlarımıza layık görüyor. Tabii, bunu kabul etmemiz olanaksızdır.

YÜZÜ AŞKIN DÜŞÜNCE SUÇLUSU:

Yüzü aşkın yazar, gazeteci, bilim insanı, profesör, düşünce suçu nedeniyle cezaevlerinde yatmaktadır. Daha nice yazar, yayıncı da cezaevine girmek için sıradadır. Yukarıda da belirttiğim gibi YURT Gazetesi Genel yayın yönetmeni Merdan Yanardağ Yapmadığı bir telefon görüşmesinden dolayı Ergenekon davasında 10 yıl 6 ay hapse mahkum oldu. Bu konuların AP gündeme alınmasını ve özel görüşmelerinizde dile getirmenizi önemle rica edeceğim.