Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

29 Nisan 2017

 

MEDYA

26 Ekim 2013

RSF AKP'den yanıt istiyor

Hollandalı gazeteciye yapılan baskıların nedeni ne?

reklam
Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, tanınmış Hollandalı gazeteci Bram Vermeulen’in Türkiye’de görev yapmada karşılaştığı güçlüklere ivedi olarak açıklık getirilmesini talep etti

Tüm dünyada basın özgürlüğü için mücadele veren RSF, Hollanda’da çıkan liberal eğilimli NRC Handelsblad gazetesinin Türkiye muhabiri Vermeulen’in ülkeye her giriş yaptığında sınır görevlilerince istenmediğini ima eden işlemlerle karşılaştığını ve her uluslararası medya temsilcisine verilen yeni format basın kartını talep ettiği halde yetkili makamlarca hiçbir yanıt alamadığını anımsattı.


RSF: Bu belirsizlik kabul edilemez

RSF, merkezi Paris’ten (dün) yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye yetkililerinin ortaya koydukları bu belirsizlik kabul edilemez” dedi. Bildiride, söz konusu zorlukların sürmesi halinde gazetecinin 1 Ocak 2014’e kadar geçerli olan oturum izninin de facto olarak bu tarihten sonra zora gireceği konusunda yetkililer uyarıldı.

RSF, böyle bir durumda, 1995 yılından bu yana bir ilkin yaşanacağını ve bunun da Ankara’nın uluslararası basına yönelik gösterdiği çekincelere bir yenisinin eklenmiş olacağını bildirdi. Örgüt, Ankara’nın uluslararası medyaya yönelik ilk tutumunun Gezi eylemleri sırasında yaşandığını da anımsattı.

“Ya çözülmeli, ya nedeni açıkça bildirilmeli”

Örgütün açıklamasında, “Yetkili makamları, gazeteci Bram Vermeulen’in durumunu yasalara uygun bir şekilde çözmeye ya da tam anlamıyla neyle suçlandığı konusunda kendisine açıklama yapmaya çağırıyoruz” denildi.

Her seferinde sorgulandı

Gazeteci yılbaşından bu yana beş kez ülkeye her giriş yaptığında polis tarafından durduruldu ve sorgulandı. RSF’ye bilgi veren Vermeulen, “Her defasında sınır görevlileri bir güvenlik sorunu bulunduğunu veya kara listede olduğumu söylüyorlar. Fakat, 31 Aralık 2013 tarihine kadar geçerli olan bir oturma iznim olduğu için, sonunda her defasında geçişime izin veriyorlar. Ne Türkiye Büyükelçiliği, ne İçişleri Bakanlığı, ne de Emniyet, kimse neden böylesi bir muameleyle karşılaştığım konusunda bir açıklama yapmıyor.”

Bir gümrük görevlisinin gazeteciye, ileride bir turist vizesi alma konusunda dahi güçlük yaşabileceğini söylediği ifade ediliyor.

Gazeteci Vermeulen, Nisan ayından beri umutsuzca, Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden (BBYEGM) basın kartının yenilenmesini bekliyor. Meslektaşları içerisinde bir tek kendisinden kartın esirgenmesine anlam veremeyen gazeteci birçok kez yetkili makamlarla temasa geçtiyse de sonuç alamadı.

Ne çalıştığı NRC Handelsblad gazetesinin yetkililerine ne de Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na Ankara’dan durumu aydınlatacak bir açıklama yapılmadı. Oturma iznini alabilmesi basın kartının yenilenmesine bağlı olduğundan söz konusu gecikme daha büyük sorun oluşturuyor.

“Ben hiçbir suç işlemedim. Yabancı gazetecilerin çalışması için gerekli tüm belgelere sahibim. Görev yapmamın engellenmesi için hiçbir meşru neden göremiyorum.”

Vermeulen: Gezi’den önce başladı

Vermeulen’in yaşadığı sıkıntıların kaynağında Gezi olaylarıyla ilgili haberlerinin yattığına, söz konusu engellerle Gezi sürecinden önce karşılaşmaya başladığı için, inanmıyor.

Gazeteci bu arada çok sayıda duyarlı konuları haberleştirdi. Irak’ta PKK üyeleriyle röportaj gerçekleştiren Vermeulen’in bir diğer mülakatı da, Türkiye-Suriye sınırının güvenliğini sağlaması öngörülen NATO’da görevli Hollandalı askerleri tehdit etmesi üzerine Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (DHKPC) ile ilgili oldu.

1995’ten bu yana bir ilk

1995’ten bu yana hiç bir yabancı gazeteci bu muameleyle karşılaşmadı. En son, Reuters Ajansı’nın muhabiri Aliza Markus, TSK'nın boşalttığı Kürt köyleriyle ilgili haberleri nedeniyle Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Gazeteci beraat etmesine rağmen basın kartı yenilenmemiş nedeniyle gazeteci ülkeyi terk etmek zorunda bırakılmıştı.