Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

DÜNYA

26 Ekim 2013

Çinlilerden diplomasi atağı

Bakan Ankara ve İstanbul'da 4 gün boyunca temaslarda bulundu.

reklam
Türkiye’nin füze savunma sistemi ihalesini Çinli bir firmaya vermesi hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda tartışılmaya devam ediyor. Tartışmalar devam ederken Çin Halk Cumhuriyeti Türkiye’de tanıtım ve diplomasi atağına geçti. Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Merkezi Propaganda Başkanı Liu Qibao dört gün boyunca Ankara ve İstanbul’da kritik temaslarda bulundu.

Çin Komünist Partisi’nin en üst organı olan Siyasi Bürosu üyesi olan Propaganda Bakanı Liu, Ankara’da ilk görüşmeyi Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile yaptı. Görüntü alınmasının ardından iki bakan arasındaki görüşme basına kapalı gerçekleşti. Görüşmede taraflar ikili ilişkilerin pekiştirilmesi, karşılıklı ticaret hacmi, ekonomik, kültürel, siyasi faaliyetlerin ivme kazanması konularında ortak görüş bildirdi.

Çin’li Bakan Liu Qibao’nun Ankara’daki ikinci durağı Çankaya Köşkü oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Liu Qibao ve beraberindeki heyeti Çankaya Köşkünde kabul etti. Görüşmede Liu Qibao Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Türkiye-Çin ilişkileriyle ilgili mektubunu Cumhurbaşkanı Gül’e sundu.

Liu, Çin ile Türkiye halkları arasındaki dostluğun iki bin yıl önce Tarihi İpek Yolu'yla başladığına dikkat çekti. Çin'in Türkiye dahil olmak üzere Tarihi İpek Yolu güzergahında yer alan tüm ülkelerle siyaset, karayolu, ticaret, finans ve sivil toplum alanlarında tarihi bağları güçlendirmeye hazır olduğunu kaydeden Liu, İpek Yolu Ekonomik Kemeri oluşturulması için ortak çaba harcayacaklarını ve böylece bu ülkelerin halklarına refah getirileceğini söyledi.

Kültürel değişimin derin etki getirebileceğine dikkat çeken Liu Qibao, Çin ve Türkiye'nin kültür ve turizm alanlarındaki işbirliği potansiyelinin büyük olduğunu belirtti. Liu Qibao, iki ülkenin işbirliği boyutunu genişletmesi, karşılıklı kültür merkezleri açılması için adımları hızlandırmaları, karşılıklı turizm tanıtım faaliyetlerini güçlendirmeleri ve kültürel değişimi derinleştirmeleri, böylece halklararası anlayış ve dostluğu pekiştirmeleri çağrısı yaptı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinpig'in ortaya koyduğu İpek Yolu Ekonomik Kemeri fikrinin büyük önem taşıdığını belirten Cumhurbaşkanı Gül ise Türkiye'nin Çin ile el ele vererek İpek Yolu medeniyetinde yeni bir sayfa açılması için ortak çaba harcamaya hazır olduğunu söyledi. Gül ayrıca kültür, turizm ve eğitim gibi alanlardaki işbirliğin güçlendirilmesi arzusunu dile getirdi.
Çinli heyet, AKP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ve AKP Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ile de AKP Genel Merkezi’nde görüştü.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Merkezi Propaganda Başkanı Liu Qibao İstanbul’da da temaslarda bulundu..

Bakan Liu Çin-Türkiye medya ilişkileri konusunda görüşmeler yaptı ve GB Times Türkiye Basın ofisini ziyaret etti. Çin Uluslararası Radyosu’nun 2010 yılından bu yana YÖN Radyo işbirliğiyle Türkiye’de yaptığı yayınlar hakkında da bilgi alan Liu, İstanbul temaslarını medya, kitap, kültür , tanıtım konularında yoğunlaştırdı.