Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

SİYASET

26 Ekim 2013

Kılıçdaroğlu ABD yolcusu

CHP lideri, ABD Kongresi’nden gelen davet üzerine Washington’da olacak.

reklam
Tolga TANIŞ / HÜRRİYET - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapılıp yapılmayacağı tartışma konusu olan ABD ziyareti kesinleşti. Hafta içi ABD Büyükelçisi Frank Ricciardone ile baş başa bir görüşme gerçekleştiren CHP lideri, ABD Kongresi’nden gelen davet üzerine Kasım sonunda üç günlüğüne Washington’da olacak.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz haftalarda ertelendiği açıklanan ABD ziyaretini tekrar gündemine aldı. Ve ABD Kongresi’ndeki Türk-Amerikan Dostluk Grubu’nun bundan sekiz ay evvel önce sözlü olarak yaptığı davet üzerine CHP Lideri’nin 30 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında Washington’da olacağı öğrenildi.

Kılıçdaroğlu’nun Washington programının detayları henüz kesinleşmedi. Ancak Hürriyet’in güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, parti liderliğine seçildiği Mayıs 2010’dan beri ABD’yi ilk kez ziyaret edecek olan CHP Genel Başkanı’nın üç günlük program çerçevesinde Kongre ağırlıklı temaslar yürüteceği ve ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarında konuşmalar yapacağı kaydedildi.

Kılıçdaroğlu’nun Amerikan başkentine seyahati, partinin genel başkan yardımcıları Faruk Loğoğlu ve Umut Oran’ın geçen ayki Washington temaslarında gündeme gelmişti.

Temaslarının ardından Hürriyet’e bilgi veren Loğoğlu, “Ziyaretin, Türkiye ve CHP bakımından şartlarının tam ve yararlı olması lazım. Burada yapacağı görüşmelerin seviyesi önemli. Seviye, aynı zamanda ABD’nin Türkiye’ye ve CHP’nin geleceğine vereceği önemi de göstereceği için Sayın Kılıçdaroğlu’nun gelmesi halinde görüşmelerin seviyesinin ve kapsamı önemli olacak” demişti. Ve Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar, CHP kanadında Kılıçdaroğlu’nun Washington’da Başkan Yardımcısı Joe Biden ya da Dışişleri Bakanı John Kerry seviyesinde bir karşılama beklediğini aktarmıştı.

DÜZELTME DOĞRU

Bu arada Loğoğlu ve Oran’ın Washington’daki temaslarının ardından düzenledikleri basın toplantısında Oran’ın Beyaz Saray’da yapılan görüşmede eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt konusunun da ele alındığını ve konuyu hatırlatan Amerikan tarafının hükümete e-muhtıra veren Büyükanıt’ın en üst düzeyde emekli edilmesine ilişkin bir çelişki dile getirdiğini söylemesi ise CHP ve Beyaz Saray arasında bir anlaşmazlığa neden olmuştu. Beyaz Saray’ın görüşmede böyle bir yorumda bulunmadığı anlaşılınca CHP bir düzeltme yayınlamış ve konunun toplantıda CHP tarafından gündeme getirildiğini, çelişki yorumunun da CHP’ye ait olduğunu açıklamıştı. Beyaz Saray yetkilileri de Hürriyet’in konuya ilişkin sorusu üzerine “Görüşmenin içeriği ile ilgili yorum yapmayacağız. Düzeltme doğru” dedi.

PLANLANAN DÜZEY OLMADI

Oluşan güven bunalımında Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinin detayları üzerinde çalışılırken kafa karıştıran açıklama iki hafta önce Loğoğlu’ndan geldi. Ve Loğoğlu 13 Ekim’de Akşam Gazetesi’nde yayınlanan beyanatında, “Ziyaret çerçevesinde bizim istediğimiz düzeyde temas planlamasını yapamadık. Bu çerçevede ABD’ye yapılacak Kasım ayı veya daha sonrası için bir gezi gündemimizden düşmüş durumdadır. Yani net bir şekilde söyleyebilirim ki, Sayın Genel Başkanımız ABD’ye gitmeyecek” dedi.

RICCIARDONE İKNA ETTİ

CHP liderinin hafta içi ABD’nin Ankara Büyükelçisi Frank Ricciardone ile Ankara’da bir otelde 2.5 saat sadece tercüman eşliğinde baş başa bir görüşme gerçekleştirdiği öğrenildi. Kaynaklar, görüşmede Kılıçdaroğlu’nun Washington’ı ziyaret için yüksek düzeyde temas şartından vazgeçtiğini ve Ricciardone’nin Kılıçdaroğlu’nu ikna ettiğini aktardı.

LOĞOĞLU İLE KILIÇDAROĞLU ARASINDA BİR SORUN YOK

Ricciardone görüşmesinden basın aracılığıyla haberdar olan, partinin dış ilişkilerinden sorumlu Loğoğlu’nun daha sonra parti içinde bir tartışma yaşadığı ve genel merkeze bir süre uğramadığı haberleri çıktı. Ancak Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar, Washington’daki programın detaylarının şimdi bizzat Loğoğlu ve CHP’nin ABD Temsilcisi Yurter Özcan tarafından planladığını, Loğoğlu ve Kılıçdaroğlu arasında şu anda bir problem yaşanmadığını aktardı.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

cabiri
27 Ekim 2013 10:54

Gezi Programı:
1. Gün
CIA ile ile görüşme
2. Gün
Obama ile görüşme
3. Gün
Bilinmiyor:)

Çalıkuşu
27 Ekim 2013 09:40

Şimdi, Cumhuriyeti kuran parti, AKP ile aynı noktaya geliyor, izlenimi ortaya çıkmaktadır.
...........................................................

Şu eklemeyi de yapsam iyi olur.
İzlenim gerçeklik de kazanmaktadır.

Çalıkuşu
27 Ekim 2013 09:31

Kılıçdaroğlu gitsin gitmesine ABD'ye de...
Bu gidiş, gizli saklı, kayıtsız kuyutsuz görüşmenin sonucu ise, hem bu görüşme, hem de ABD gezisi kuşku doğurur.

AKP'yi, hep ABD'de kurulduğu yönünde eleştiriyoruz. (Eleştirilerin gerçeklik payı olduğunu, iyi okur yazar da bilir.)
Şimdi, Cumhuriyeti kuran parti, AKP ile aynı noktaya geliyor, izlenimi ortaya çıkmaktadır.
Üstelik, Kılıçdaroğlu'nun ABD'de muhatap buldu, bulmadı, tartışmasının hemen ertesinde olması da ayrı bir konu.

Yusuf Günal
27 Ekim 2013 09:03

buralarda daha önce başlık görüyordum.Abdestinden emin adam gibi.O aklıma geldi.
Kılıçdaroğlu eğer abdestinden eminse gitsin.Bu konudaki geçmişteki yanlış tavırları biliyoruz. Örneğin Baykal'ın 1989'da İşadamları ile Toplantısını hazmedeyip, diline dolayanlar şimdi acaba ne düşünüyor. Ülkeye ve siyasi hayatımıza verdikleri zararları bir düşünsünler bakalım.
Bırakın gitsin.Herkes abdestine de sahip olsun, bişey olmaz.

filiz
27 Ekim 2013 08:15

İŞTE YCHP ve KILIÇDAROĞLU ACI GERÇEĞİ
ATATÜRK'ün Kurduğu CHP'li olduğunu unutmuş bu adamlar.
Eskiden CHP'lilere ABD'nin adamı olduğunu söylendiği an adama KÜFÜR edilmiş gibi olurdu.
Şimdi YCHP'de ONUR oldu.

Tüm Yorumlar (22)

SİYASET KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ