Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

GÜNCEL

26 Ekim 2013

Çocuklarımız bırakılana kadar!

Gezi tutuklularının aileleri 17. kez Galatasaray'daydı.

reklam
ETHA- Gezi Direnişi Tutuklu Aileleri Platformu, 17. kez Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. Gezi direnişinde tutuklananların fotoğraflarının taşındığı eylemde "Gezi tutsaklarına özgürlük", "Gezi şehitleri, gazileri, tutsakları onurumuzdur" pankartları açıldı.

Çocuklarının haftalardır hapishanede tutulduğunu hatırlatan Hasan Tunç'un babası Haydar Tunç, “Çocuklarımız sadece haklarını aradıkları için tutuklandı” dedi. Haydar Tunç, Ethem Sarısülük davasının 28 Ekim'de Ankara'da görüleceğini hatırlattı, duyarlılık çağrısı yaptı.

DAHA KAÇ AY BURADAYIZ!

Ardından konuşan Hasan Tunç'un annesi Leyla Tunç, 5 aydır alanlarda olduklarını belirtirken "Daha kaç ay daha burada olacağız belli değil" dedi.

ODTÜ'de ağaçların kesilerek yol yapılmasına karşı çıkanlar için Başbakan Tayyip Erdoğan'ın "kendilerini dayatıyorlar" dediğini hatırlatan Leyla Tunç, "Siz bir şey yaparken kendinizi dayatmıyor musunuz?" diye sordu. Leyla Tunç, "Direnmek suç ise en büyük suçu siz işliyorsunuz" dedi. Her hafta yaptıkları eylemle çocuklarının yanında olduklarını gösterdiklerini ifade eden Leyla Tunç, çocuklarıyla gurur duyduklarını belirtti.

'VARSA DEMOKRASİ BİZE DE GÖSTERİN'

Eylemde Boran Atıcı'nın annesi Ayten Atıcı da bir konuşma yaptı. Çocuklarının suçsuz olduğunu vurgulayan Atıcı, Başbakan Erdoğan'ın “demokrasi demokrasi” dediğini hatırlatarak "Demokrasi demokrasi diyorlar, varsa demokrasi bize de gösterin. Benim oyumla, benim paramla bana acı çektiriyorsun" şeklinde konuştu. Atıcı, çocuklarının bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

GEZİ TUTUKLULARI SERBEST BIRAKILANA KADAR BURADA OLACAĞIZ

Okan Danacı'nın annesi Nuriye Danacı ise çocuklarının Alevi mitingine katıldığı için yargılandığını hatırlatarak, Alevi örgütlerinin duruma sessiz kalmasını eleştirdi.

Ardından konuşan Mustafa Diren Saygılı'nın annesi Fatma Saygılı, Gülsuyu'ndaki çetelerden dolayı evlerinin 5 ayda iki kez basıldığını söyledi.

Goncagül Telek'in kardeşi Deniz Telek, "Gezi tutukluları serbest bırakılana kadar, Gezi şehitlerinin katilleri yargılanana kadar burada olacağız" diye konuştu.

'ODTÜ'DE DİRENİŞ KAZANACAK'

Konuşmaların ardından bu haftaki basın açıklamasını Haydar Tunç okudu. AKP Hükümeti'nin çevreyi katletmeye, geleceği karartmaya devam ettiğini ifade eden Tunç, Ankara Belediyesi'nin ODTÜ'ye girerek 2 bin ağacı katlettiğini söyledi. Bu katliama sessiz kalmayan öğrencilere TOMA'larla, zırhlı araçlarla müdahale söyleyen Tunç, ODTÜ'de direnişin devam ettiğini ve Gezi'de olduğu gibi ODTÜ'de de direnişin kazanacağını belirtti.

'1 KASIM'DA ÇOCUKLARIMIZIN YANINDA OLACAĞIZ'

Gezi direnişine katıldıkları gerekçesiyle 35 direnişçinin tutuklandığını hatırlatan Tunç, tutuklu direnişçilerin Haziran ayından bu yana hala tutukluluk incelemesi için için ara mahkemelere çıkarılmadıklarını söyledi. Tunç, "Devlet kendi yasalarını dahi çiğniyor" dedi.

İzmir'de tutuklanan direnişçilerin 1 Kasım'da ilk duruşmalarına çıkarılacaklarını hatırlatan Tunç, "Aileler olarak çocuklarımızın yanında olacağız" dedi.