Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

SİYASET

27 Ekim 2013

AKP kadro sözünü tutmadı

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın azarladığı görme engelli taşeron işçiyi kovdular.

reklam
MUSTAFA ÇAKIR / Cumhuriyet - Akdağ’ın “Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz” dediği görme engelli taşeron işçisi Nurullah Mehmetoğlu’nun başına gelmeyen kalmadı. Önce işten atılan, sonra başka bir yerde işe alınan Mehmetoğlu, emekliliğine 1 yıl kala yine işsiz kaldı.

Dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, asgari ücretle geçinemediğini söylemesi üzerine “Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz” dediği görme engelli taşeron işçisi Nurullah Mehmetoğlu’nun başına gelmeyen kalmadı.

Önce işten atılan, sonra başka bir yerde işe alınan Mehmetoğlu, emekliliğine 1 yıl kala yine işsiz kaldı. Görme engelli olmasına karşın yemekhanede çalıştırılan Mehmetoğlu’na verilen “geçici kadro” sözü de tutulmadı. Mehmetoğlu, 7 çocukla ortada kaldı.

Akdağ ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Batman Bölge Devlet Hastanesi’ni ziyaretleri sırasında Mehmetoğlu, Akdağ’a sorunlarını aktarmak istemişti. Akdağ’ın yanına gelen Mehmetoğlu, “Biz burada asgari ücretle çalışıyoruz. Koşulların iyileştirilmesini istiyoruz” demişti. Mehmetoğlu’nun bu şikâyeti üzerine Akdağ, “Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz. Para kazanıyorsun değil mi?” diye sormuştu. Akdağ’a “Evet” yanıtını veren Mehmetoğlu, “Müteahhit şirketlerden ne zaman kurtulacağız” diye eklemişti. Bunun üzerine Akdağ, “Müteahhit şirketlerde çalışacaksınız, para kazanacaksınız, hadi bakalım” diyerek Mehmetoğlu’nun yanından ayrılmıştı. Mehmetoğlu, bundan sonra yaşadıklarını söyle anlattı:

“Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde çalışıyordum. Bu konuşmayı yaptıktan sonra taşeron firma beni işten attı. Zaten öncesinde ‘bakanla görüşürsen seni işten atarız’ demişlerdi. İşten atıldıktan sonra bakan beni aradı. Bu kez başka bir yerde iş verdiler. Batman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde çalıştım.

Sonrasında oradan da çıkarttılar. Bakanı aradım. Bana geçici kadro verileceğini söylediler. İl Sağlık Müdürlüğü’nde çalışacağımı söylediler. Ancak geçici kadro hiçbir zaman olmadı. Yeniden Bölge Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başladım. Bu kez de beni santralda çalıştırmadılar, yemekhaneye verdiler. 1-1.5 yıl çalıştım. Bu işi yapamayacağımı söyledim. Görme engelli bir kişi yemekhanede nasıl çalışabilir? ‘Yapamıyorsan çık’ dediler. Şimdi yine işsiz kaldım.”

Mehmetoğlu: Perişanım

Mehmetoğlu geçen hafta içerisinde Ankara’ya gelerek CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ile görüştü. Çelebi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de bulunduğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Mehmetoğlu’nun işten çıkarıldığını söyledi. Çelebi, Mehmetoğlu’nun emekliliğine 1 yıl 1 ay kaldığına işaret etti.

Ankara’da Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile de görüşen Mehmetoğlu, bir sonuç alamadı. Maliye Bakanı Şimşek ile görüşme talebinin kabul edilmediğini anlatan Mehmetoğlu, “Taşeron şirkette 2 yıl içinde 29 defa çıkışım, 29 defa girişim yapılmış. En son 1 ay çalıştım. 8 gün çalıştı göstermişler. Bana asgari ücret veriyorlardı. 780 lira. Son ay sigortamı eksik yatırdıkları için 265 lira verdiler. İşsiz kaldım. 7 çocuğum var. Yol param bile yok. Perişanım, bunalımdayım. İş istiyorum” dedi.