Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

GÜNCEL

27 Ekim 2013

O danışman 12 Eylül şüphelisi

Mahkemenin suç duyurusunda bulunduğu paşa, Erdoğan’a askerî danışmanlık yapmış.

reklam
ADNAN KESKİN / Taraf - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2010 ve 2012 yılları arasında askerî danışmanlığıını yapan Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Recep, 12 Eylül davası kapsamında adliyelik oldu.

Mahkeme, darbe şartlarını olgunlaştırmaya ilişkin Yurt-Kor Planı’nı imha ettiği gerekçesiyle Recep hakkında suç duyurusunda bulundu.

12 Eylül darbesiyle ilgili Kenan Evren’i yargılayan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin (ACM) önceki gün hakkında 12 Eylül darbesine giden süreçle ilgili Yurt-Kor Planı’nı imha ettiği iddiasıyla hakkında suç duyurusunda bulunduğu isim Eski Genelkurmay Başkanlarından İsmail Hakkı Karadayı ve Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun özel kalem müdürlüğü görevlerini de yürüten Korgeneral Abdullah Recep idi.

Genelkurmay Harekât Başkanlığı da yapan Korgeneral Recep’i adliyelik yapan süreç 12 Eylül askerî darbesi nedeniyle darbenin mimarları Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yı yargılayan Ankara 12. ACM’de Nisan 2013 ayında başlamıştı. Mahkeme, dava kapsamında Genelkurmay Başkanlığı’ndan 12 Eylül darbesiyle ilgili bilgi belgelerin gönderilmesini istemişti.

Yurt-Kor Planı ve Korgeneral Recep’in ismi Nisan’daki duruşma öncesi Hasan Duman imzasıyla mahkemeye gönderilen çarpıcı ihbar mektubu ile ilk kez gündeme gelmişti. Mahkeme, bu mektup üzerine Hasan Duman’ın kimliğinin araştırılması için Genelkurmay’a yazı yazmıştı. Genelkurmay Yurt-Kor belgesinin varlığını kabul etmişti.

Başsavcılık, ön hazırlıklarını bitirdikten sonra Korgeneralin ifadesine başvuracak, ilgili bilgi belgelerden sonra da mahkemenin istediği belgenin imha edilip edilmediği, edildiyse bunun sorumlusunun kim olduğunu belirleyerek görüş oluşturacak. Savcılık, atılı suçun Korgeneral Recep tarafından işlendiği sonucuna vardığında da hakkında dava açabilecek.