Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Mart 2017

 

GÜNCEL

27 Ekim 2013

Çocukları için ölüme gitti

Kömür ocağında hayatını kaybeden işçinin ailesi zor durumda.

reklam
Aydınlık / Halime Delil - Darkale Kömür Ocağı'nda çıkan yangın sonucu şehit olan madencinin eşi Beyda Güçlü, eşinin daha önce ocakta başına gelen bir olaydan dolayı korktuğunu, kendisinin de işi bırakmasını ve tarlaya çapaya gidebileceğini söylediği öğrenildi

Balıkesir Savaştepe ilçesinin Sıtmapınar Köyü'nde anne ve babadan kalma ama iki kardeşin de payı olduğu kerpiç bir ev. Tek odalı. Bir hafta önceye kadar yedi kişilik bir aileyi barındırıyordu. Taa ki kara haber ulaşana kadar...

Yunus Güçlü, Manisa'nın Soma ilçesindeki Darkale Kömür Ocağı'nda çıkan yangında hayatını kaybetmişti. Daha işe başlayalı bir ay olmamıştı eve aylık ücretini getiremeden, arkasında altı çocuk ve bir eş bırakmıştı.

Aileye gerçekleştirdiğimiz taziye ziyaretinde Yunus Güçlü'nün eşi Beyda Güçlü yaşadıklarını anlattı.

'Masraflar artınca işe başladı'

Beyda Güçlü 45 yaşında, ev hanımı. Eşi Yunus Güçlü'nün neden kömür ocağında işe başladığını şu sözlerle anlatıyor: "Daha önce bir kaza geçirmişti. Ayağına platin takmışlardı. Ağır işlerde çalışamıyordu.

Fakat Darkale'deki kömür ocağında oturduğu yerden yapabileceği bir iş buldu. Çocukların okul masrafı artınca orada işe başladı."

'Çalışırken korktuğu olmuştu'


Beyda Güçlü, eşi Yunus Güçlü'nün kömür ocağında yaşadığı bir olayı da şöyle anlattı:

"İşe başlayalı çok olmamıştı. Bir gün iş dönüşü bana anlattı. Kömür ocağında çalışırken bir ateş rüzgarının esip geçtiğini ve bundan korktuğunu söyledi. Ben de kendisine tehlikeli bir işte çalıştığını, kendisine bir şey olursa çocuklara nasıl bakacağımı belirtip işi bırakmasını istedim ve benim tarlaya çapaya gidebileceğimi söyledim. Fakat eşim Yunus bunu kabul etmedi. 'Sen işe giderken ben evde nasıl otururum' dedi."

'Sorumlular cezalandırılsın'

Beyda Güçlü'nün Berna (16) ve Tuğba (14) adındaki kızları lisede okuyor. 13 yaşındaki İsmail, Fatih (11) ve Muhammet (8) de Sarıbeyler İlköğretim Okulu'nda öğrenim görüyor. Bir de 4 yaşında Şeyda Nur adında küçük bir kızları var. Beyda Güçlü, çocuklarını okutmak istediğini de üstüne basa basa vurguluyor. Ve yetkilere şöyle sesleniyor:

"Devletimizden, milletimizden yardım istiyorum. Çocuklarımın elinden tutsunlar."

"Ben yandım başkaları yanmasın" diyen Beyda Güçlü, iş kazasında kusurlu olanların da cezalandırılmasını istiyor.