Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

EKONOMİ

27 Ekim 2013

Doğalgaza 'kısık ateş' zammı

Dağıtıcılar teknik kaybın faturalara yansımasını istiyor.

reklam
Ufuk ŞANLI / VATAN - Doğalgaz sadece ocakta yemek pişirirken kullanılırsa sayaçlar tüketimi tam okuyamıyor.

Dağıtıcılar bu teknik kaybın elektrikteki kayıp kaçak gibi faturalara yansıtılmasını istiyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile Türkiye’de doğalgaz dağıtımı yapan şirketlerin gerçekleştirdiği zirveye, elektrikte olduğu gibi doğalgazda da ‘teknik kayıpların tarifelere yansıtılması’ talebi damga vurdu. Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, doğalgazda sayaçlardan kaynaklanan teknik kayıpların söz konusu olduğunu belirterek, bu teknik kayıpların tarifeye yansıtılmasını istedi. Söz konusu talebin karşılanması halinde gaz faturaları belli oranda artacak.

Antalya’da gazetecilerle sohbet eden Yaşar Arslan, doğalgaz sayaçlarının müşteri lehine işleyen bir özellik gösterdiğini belirterek, “Çünkü sayaç, hacim ölçen ekipmandır. Şu anda bütün sayaçlar abone lehine çalışıyor. Tıpkı elektrik sayaçlarında olduğu gibi doğalgaz sayaçlarında da minimum ve maksimum aralıkları vardır. Bu yüzden nasıl elektrikte sadece şarj için kullanırsanız faturada görünmüyorsa bizde de tüketim azaldıkça müşteri lehine işleyen bir süreç yaşanır” dedi.

Arslan, doğalgazın yalnızca mutfakta kullanılması halinde müşteri lehine sapmanın yüzde 10’lara kadar çıkabildiğini söylerken, ısınma amaçlı doğalgaz kullanımında ise bu oranın düştüğünü anlattı.

370 milyon TL ek gelir


Bu teknik kaybın dağıtım şirketlerince karşılandığını belirten Arslan, “Daha önce 8 yıl boyunca (EPDK’nın gerçekleştirdiği ihale sonrasındaki dönem) bununla ilgili ödeme yapıldı. Mevzuatta bununla ilgili tanımlama ‘olağanüstü kayıplar’ olarak ifade edilmiştir. Bugüne kadar şirketler bundan istifade ettiler” dedi. Yaşar Arslan’ın verdiği bilgiye göre, abonelerden her yıl ortalama 37 lira hizmet bedeli alınıyor. Türkiye’de 10 milyon doğalgaz abonesi bulunuyor. Bu hesaba göre gaz şirketlerinin kasasına her yıl 370 milyon lira hizmet bedeli geliri giriyor.

3.5 milyon abone geç ödüyor

Türkiye’deki 10 milyon doğalgaz abonesinin yüzde 65’inin faturasını zamanında ödediğini anlatan GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, “Geriye kalan 3.5 milyon aboneye her ay ihbarname gönderiyoruz. ‘10 gün içinde ödeme yapmazsanız gazınızı keseriz’ diyoruz.” dedi ve ekledi: “3 milyon abone ihbarnameden sonra gecikme faiziyle ödeme yapıyor. Geriye kalan ve büyük çoğunluğu esnaflardan oluşan aboneler ise ‘kesme emri’ geldikten sonra ödemesini yapıyor. Bu sayede 25 gün kazanıyor ve ilk faturadan itibaren parayı 55 gün kullanmış oluyor.”
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

ileri demokrasi
27 Ekim 2013 18:41

İnşallah zamlar ve soygunlar devam eder.
Bu milleti derin uykusundan uyandırmanın tek yolu bu.....................

Aydın Akbulut
27 Ekim 2013 18:28

Çok iyi olmuş, bu millete müstehaktır. Böyle adamları seçin bakalım, daha neler olacak. Bu daha başlangıç!

Ne diyeyim ki?
27 Ekim 2013 18:26

tamda bakanlığın doğalgaza yıl sonuna kadar zam yok derken bu da nerden çıktı yırtık dondan çıkar gibi?...

aaa
27 Ekim 2013 18:20

Bana ne bundan gitsinler adam gibi doğalgaz okuyan sayaç bulsunlar dağıtıcı da ücretsiz sayaci bunlarla değiştirsin.tüketici mahkemesi kararları yetmemiş galiba bunlara.

branke
27 Ekim 2013 16:41


Bence geç kalmış bir istek!

Yandaş elektrik dağıtımcısı kaçak elelektriği faturaya yükleyebiliyorsa yandaş gaz dağıtımcısı da kayıplarını faturalara yükleyebilmeli.

Çok ayıp olmuş, bu zamana kadar kaybettiklerini vatandaşa yükleyememilşer!

Hemen telafi edilmeli!!


EKONOMİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ