Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Mart 2017

 

GÜNCEL

27 Ekim 2013

Emniyet gizli tanığa yetişemedi

Gizli tanık dinleme talepleri üzerine Adalet Bakanlığı da devreye girdi.

reklam
ÖNDER YILMAZ / Milliyet - Adalet Bakanlığı’nın gizli tanık dinleme planına göre 8 araç, 8 şoför ve 24 teknik porsenelle 8 bölgede gizil tanık ekibi oluşturulacak. Bakanlık, gizli tanık dinleme ekipleri için ilk etapta 5 araç ve gerekli donanımları tahsis etti. Emniyetin gizli tanık dinleme taleplerine yetişemediği için Adalet Bakanlığı’nın devreye girdiğini belirten bakanlık, en çoz özel yetkili mahkemelerin gizli tanık kullandıkları tespitini yaptı.

Adalet Bakanlığı, Ergenekon ve Balyoz gibi davalarda sıkça tartışılan gizli tanık ifadelerine ilişkin istatistikleri de verdi. 1.10.2011’de gizli tanık dinleme görevini Emniyet Genel Müdürlüğü’nden devralan Adalet Bakanlığı, 2011’de, 4, 2012’de ise 72 gizli tanık dinlemesinin yapıldığını açıkladı.

Adalet Bakanlığı, TBMM’ye gönderdiği 2014 bütçe tasarısında, “Gizli Tanık Dinleme” çalışmalarına detaylı yer verdi. Tanık Koruma Kanunu ve ilgili yönetmelikler doğrultusunda sesli görüntülü kayıt ve video konferans sistemyle gizli tanık dinlemesinin sağlanması gerektiğine işaret eden Adlet Bakanlığı, “Bu sistemle gizli tanık dinlenirken tanığın ses ve görüntüsünün bozulması, ancak kayıt altına alınırken ses ve görüntünün hem düzgün hem de bozuk halinin kayda alınması gerekmektedir” dedi.

‘Buzlu cam kullanılıyor’


Bakanlık, Adalet Bakanlığı’nın bu hizmeti sunabilmesi için Çorum Adliyesi’nde örnek çalışma yapıldığını ve Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan gizli tanık dinlemesinin emniyetin Tanık Koruma birimince gerçekleştirilirken yerinde incelemede bulunulduğunu kaydetti. Adalet Bakanlığı, gizli tanık dinleme işinin nasıl yapıldığını ise, “Bu iş için 3 kamera, bir projeksiyon cihazı, bağlantı kabloları ve buzlu cam kullanmakta, Ankara’dan 4-5 kişi bu donanımlarla birlikte ve özel bir araçla talep sahibi mahkemeye bir gün öncesinden giderek alt yapı kurmakta, duruşmada yine 4-5 kişi yönetimi sağlamaktadır” şeklinde anlattı.

Adalet Bakanlığı, Emniyet Tanık Koruma Daire Başkanlığı’nın, her geçen gün artan gizli tanık dinleme taleplerini Ankara merkezli olarak karşılamakta güçlük çektiğini ve mahkemelerin suç duyurusu uyarılarına muhatap olduklarını kendilerine ilettiklerini kaydetti.

Adalet Bakanlığı, “8 adet gezici ekip ve ekipman tasarlandığı, bunun için bilgisayar ve kamera çekimleri konusunda bilgi ve beceriye sahip 3 adet teknik personel ile 1 şoförden oluşan 4 kişi ve bunların içerisinde güvenli ve uzun süre yolculuk yapabileceği bir araç olmak üzere toplam 8 araç, 8 şoför ve 24 teknik personele ihtiyaç bulunduğu belirlenerek, sözkonusu ekiplerin oluşturulması kararlaştırılmıştır” diye konuştu.

2012’de 72 kişi dinlendi

Adalet Bakanlığı, 2012’de ise mahkemelerden 91 gizli tanğı içeren toplam 52 adet talep geldiğini dile getirerek, “91 adet gizli tanıktan mobil ekiplerce 72 tane gizli tanık dinlemesi için sistem hazır hale getirilerek kaydedilen DVD’ler tutanakla teslim edilmiştir. 19 adet gizli tanık ise sistem hazır hale getirilmiş olmasına rağmen, duruşma günü mahkemece dinlemeden vazgeçildiğinden herhangi bir işlem yapılmamıştır. Talep gelen yerler arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Erzurum, Kastamonu, Batman, Aksaray, Ağrı, Bursa, Artvin, Van, Muğla ve Malatya illeri bulunmaktadır” dedi.