Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

SİYASET

27 Ekim 2013

Öcalan'ın mesajını okudular

HDP'de divan ve eş başkan seçimleri yapılıyor.

reklam
ANKARA (ANKA) - Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 1. Olağanüstü Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda yapılıyor.

“Bu Daha Başlangıç” sloganıyla düzenlenen Büyük Kongrede, salona Kürtçe ve Türkçe pankartlar asıldı. Salonda partinin ilklerini tanımlayan “En Genç Parti, Rengarenk Parti, Özgürlükçü Parti, Özyönetimci Parti, Barışçı Parti, Halkçı Parti, Demokratik Parti, Eşitlikçi Parti, Emekçi Parti” yazılı afişler dikkat çekti. Salonda, “Susma Haykır LGBT’ler vardır” yazılı döviz de yer aldı. Kürtçe türkülerin çalındığı kongrede, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları da atıldı.

-ÖCALAN’IN MESAJI OKUNDU-

Kongreye özelikle kadınların yöresel kıyafetlerle katılması dikkat çekerken, katılımcıların ellerinde Abdullah Öcalan’ın resminin de yer aldığı, sarı, kırmızı, yeşil flamalar bulunuyor. Kongrede, Öcalan’ın mesajı da okundu.

Öcalan’ın kongreye gönderdiği mesajı BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan Türkçe olarak okudu. Bu sırada Öcalan’ın fotoğrafları da kongre salonunda bulunan ekranlardan yansıtıldı. Öcalan mesajında, kongreyi kutlayarak, “Üstün başarı dileklerimle devrimci selamımı gönderiyorum” dedi.
Kongrenin açılış konuşmasını İstanbul Milletvekili Levent Tüzel yaparken, İstanbul Milletvekil Sırrı Süreyya Önder ve ardından BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak da birer konuşma yaptı.

Kongreye, CHP’yi temsilen ise Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap katıldı. Kongrede sanatçılar; Eşber Yağmurdereli, Suavi ve Ferhat Tunç da yer alıyor.

-ODTÜ’LÜ ÖĞRENCİLER KÜRSÜYE DAVET EDİLDİ-

Kongredeki konuşmalar işaret diline çevrilirken, konuşmalarda sık sık Gezi protestolarında yaşamını yitiren gençler de anılıyor. Kongrede kürsüye "ODTÜ direnişine" destek veren bir grup öğrenci de davet edilirken, “Direniş Her Yerde Rojova’dan ODTÜ’ye” sloganları atıldı.

HDP’nin 1. Olağan Kongresinde, yeni eş başkanlar ve Parti Meclisi (PM) üyeleri seçilecek. Kongrede BDP’den istifa eden Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in yeni eş genel başkanlar olması bekleniyor. Kongrede, yerel seçimler için de start verilecek. Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinde yerel seçimlere BDP çatısı altında, diğer bölgelerde ise HDP çatısı atında girilecek.

Kongreye gelenleri salonun dışına asılan ve 15 farklı dile çevrilmiş “Umuda Hoş Geldin” yazılı dev bir afiş karşılıyor.
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

cevdet bozkurt
28 Ekim 2013 09:30

E.Uzun
27 Ekim 2013 11:29
**************

tam tersine Türkiyede solu ve Sosoyalistliği bitirme projelerinden birisidir.Gezi isyanı için Irkcı ve Faşistlerin isyanıdır diyen zihniyetin şimdi Gezi İsyanına sahiplenmesi bunun açık bir göstergesidir.Öz iradeyle ortaya çıkan Halk İsyanını bile provoke ettiler.Şimdilerde ODTÜ'ü provoke ettikleri gibi.

Sosoyalistliğin sadece ve sadece "apo" ve pkk den ibaret olduğunumu sanıyorsunuz.eğer öyle ise alın sizin olsun.Biz Devrimcileri bu duruma düşürenler UTANSIN:(((

aaa
27 Ekim 2013 18:27

Akpnin bdp ile muhaliflerini ve solu parçalamak diğer yandan pkknin postabaşiliğini yapmak için kurulan ama sözde emeği savunup özde akpnin kıdem tazminatı ve işçiler konusundaki düzenlemelerine gıkı çıkmayan 3milletvekili ile kurulan hdpye kimse oy vermesin derim.

E.Uzun
27 Ekim 2013 11:29

Demokrasi, devrim ve sosyalizm mucadelesine buyuk bir katki sagliyacak HDP nin kongresinin ulkemiz isci ve emekcileri icin bir umut olmasi temennisi ile!

Bu daha baslangic, mucadeleye devam!


SİYASET KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ