Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

SİYASET

27 Ekim 2013

'O yardımlar nereye gitti?'

Tanrıkulu Musevi sinagoguna ilişkin soru önergesi verdi.

reklam
ANKARA (ANKA) – CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, İstanbul İl Özel İdaresi Bütçesi’nden verilen 742 bin 102 TL tutarındaki yardımının Beyoğlu Musevi Hahamhanesi ile Neve Şalom Musevi Sinagogu Vakfı’na aktarılıp aktarılmadığını sordu.

Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Tanrıkulu, İstanbul’da 2003 yılının Kasım ayında, Osmanbey ve Şişhane semtlerinde Musevi vatandaşların ibadethaneleri Neve Şalom ve Beth İsrail sinagoglarına El Kaide Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen ve 24 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyı anımsattı. Saldırının ardından sinagog vakıflarına yapılan yardımlar hakkında bilgi isteyen Tanrıkulu Başbakan’a şu soruları yöneltti:

“İstanbul İl Özel İdaresi Bütçesi’nden 28 Ocak 2004 tarihinde 80 bin 455 TL ve 40 bin 397 TL. tutarlarında toplam 120 bin 852 TL, ayrıca 11 Temmuz 2011 tarihinde 620 bin 750 TL olmak üzere toplamda 742 bin 102 TL tutarında yardım, ‘Teröre karşı önlemler alınması için’ Beyoğlu Musevi Hahamhanesi Vakfı ile Neve Şalom Musevi Sinagogu Vakfı’na yapılmış mıdır?

Musevi Cemaati Türkiye Hahambaşı İshak Haleva ve Ortaköy Havrası Hahamı Nafi Haleva’nın yapılan yardımlardan haberlerinin ve bilgilerinin dahi olmamasının açıklaması nedir?

İstanbul İl Özel İdaresi Bütçesi’nden Beyoğlu Musevi Hahamhanesi Vakfı ile Neve Şalom Musevi Sinagogu Vakfı’na ait hangi banka hesaplarına yatırılmıştır?

742 bin 102 TL tutarında yardım Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne mi aktarılmıştır? Vakıflar Genel Müdürlüğü 742 bin 102 TL tutarındaki yardımı ne şekilde hangi hizmetler için kullanmıştır?

Harcamalara ait belgeler ve denetim raporları Vakıflar Genel Müdürlüğü kayıtlarında mevcut mudur?”