Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

SİYASET

27 Ekim 2013

'Silah demokrasinin yolu değil'

Başbakan Erdoğan, Van'da gerçekleştirilen toplu açılış törenine katıldı.

reklam
VAN (ANKA) – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yol için cami yıkarız” şeklinde açıklamalarını değerlendirirken, “Biz bir ifadeyi kullanırken bütün değerlerimizi bilerek, yaşayarak kullanırız. Camiyi yıkmak ‘gerekirse’ ifadesiyle kullanılmıştır. Onu yıkarken daha güzelini hemen yanında yaparız ifadesi konuşmamda vardır. Şu anda biz camiyi yapmanın yanında yaşarız” dedi.

Başbakan Erdoğan, Van ziyaretini sürdürüyor. Özalp ilçesinde toplu açılış törenine katılan Erdoğan, yaptığı konuşmada Van’da meydana gelen depremin ardından 2 yıl içerisinde Van’a yapılanların Cumhuriyet tarihinde yapılmadığının altını çizdi.

-“BİZİM İDEOLOJİMİZ HİZMETTİR”-

Konuşmasında birlik ve beraberlik mesajları veren Başbakan Erdoğan, kitaplarında ayrımcılık olmadığını vurgulayarak, “Biz biriz, beraberiz. Hep birlikte Türkiye’yiz. Biz laf üretmiyoruz. Biz kuru ideolojilerin peşinde koşmuyoruz. Biz gerilim siyaseti istemiyoruz. Bizim davamız hizmettir. Bizim fikrimiz, zikrimiz hizmettir. Bizim ideolojimiz hizmettir. Biz bu ülkede ne kadar etnik unsur varsa hep birlikte yaradılanı, yaradandan ötürü seviyoruz. Onun için biz bir etnik unsurun partisi değiliz, bir bölgenin partisi değiliz. Biz tüm Türkiye’nin, tüm milletin ve 76 milyonun partisi ve hizmetkarı bir hükümetiyiz. Kalkınma ile huzur birbiri ile paralel ilerler. Huzurun olmadığı yerde kalkınma olmaz, ilerleme olmaz. Kalkınmanın olmadığı yerde huzur, refah olmaz, muhabbet olmaz. Biz 11 yıl boyunca hem huzur pekiştirmenin, hem kalkınmayı sağlamanın mücadelesini verdik.

Hem ekonomi dedik hem demokrasi dedik. Birini diğeri tercih etmedik, feda etmedik. Bu ülke hem ekonomik olarak büyüyecek, hem ileri demokratik standartlara ulaşacak dedik ve 11 yıl boyunca bunun mücadelesini verdik. Hamdolsun tüm tehditlere, tüm kışkırtmalara, bize kurulan tüm tuzaklara rağmen milletimizin desteği ve hayır duası ile çok güzel işler yaptık, milletimizi sevindirdik, hizmetler ürettik. Geçmişin yaralarını tedavi etmenin, geçmişin ihmallerin telafi etmenin gayreti içinde olduk” dedi.

-“SİLAH DEMOKRASİNİN YOLU DEĞİLDİR”-

Geçmişin artık geride kaldığını ifade eden Başbakan Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu:
“Geçmiş artık geride kaldı. Türkiye 11 yıl boyunca yaptığı reformlarla daha güçlü, çok daha ileri demokratik standartlara sahip bir küresel güç haline gelmiştir. Geçmişin tartışmaları ile geleceğimizi karartmayacağız, geçmişin acılarıyla umutsuzluğa mahkum olmayacağız ve ülkemizi de umutsuzluğa mahkum etmeyeceğiz. Geçmişten ibret alacağız, geçmişin hatalarından sakınacak, geleceği birlikte inşa edeceğiz. Her ne sorun varsa oturacak, konuşacak, samimiyetle yüreklerimizi birbirimize açacağız. Silah demokrasinin yolu değildir, şiddet demokrasinin yolu değildir, Molotof kokteylleri demokrasinin yolu değildir, esnafımızı, vatandaşımızı kepenklerini indirmeye mahkum etmek özgürlük mücadelesi değildir. Ne biliyorsak bunlar masada konuşalım. Hepsinden öte 4 yılda bir genel, 5 yılda bir yerel seçimde sandık gelecek, hür irademizle, özgür irademizle gelelim sandıkta kararımızı verelim ve bu karara da herkes saygı duysun. Olay budur.”

-“SİLAH VE ŞİDDET ACIDAN BAŞKA BİR ŞEY GETİRMEDİ”-

İster Türk olsun, ister Kürt olsun bir etnik unsuru savunmanın milleti sevmek anlamına gelmeyeceğinin altını çizen Erdoğan, millet kavramının içine herkesin girdiğini söyledi. “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çatısı altında hep birlikte toplandık. Bir olduk, iri olduk, diri olduk, Türkiye olduk. Olay bu” diyen Başbakan Erdoğan, çözüm süreciyle birlikte Türkiye’nin güzel bir ivme kazandığını anlattı.

Çözüm süreci ile kazanılan bahar iklimini kışa çevirmek isteyenlerin olduğunu savunan Başbakan Erdoğan, “Bahardan, aydınlıktan rahatsız olanlar var. Huzurdan, barıştan, kardeşlikten rahatsız olup, gençlerimizi yine ölüm tuzağına çekmek isteyenler var. Kandan beslenmeyi alışkanlık haline getiren bu çevrelere artık fırsat vermeyeceğiz. Düşmanlarımızı değil, dostlarımızı sevindireceğiz. Terörden, şiddetten medet uman çevrelere fırsat vermeyeceğiz. Her meselenin çözüm zemini siyasettir. Silah ve şiddet hiçbir meseleyi çözmemiştir, çözemez. Silah ve şiddet acıdan başka bir şey getirmedi ve getiremez. Silahın, şiddetin araya girmesine izin vermeyeceğiz. Bu bahar ikliminin bozulmasına, silahların konuşmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu günlere önce Allah’ın sonra sizlerin sayesinde kavuştuk. Bölgemizde barışı hakim kılacak, bölgenin hızla kalkınmasını mümkün hale getireceğiz” diye konuştu.

-“BİZ CAMİYİ YAPMANIN YANINDA BU İŞİ YAŞARIZ”-

Muhalefetin genel başkanlarının ismini ağzına almayacağı sözü verdiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:
“Onlara gerekli cevabı arkadaşlarım zaten veriyor. Ben sadece zihniyet eleştirisi yapacağım. Onlar varsın bana hakaret etsin. İşte bir tanesi dün bana Samsun’dan hakaret ediyor. ‘camiyi yıkacakmış’ diyor. ‘milletin vergileri ile Akdamar kilisesini yapıyor’ diyor. Ben bu zata sadece bir ifade kullanırım; biz bir ifadeyi kullanırken bütün değerlerimizi bilerek, yaşayarak kullanırız. Camiyi yıkmak gerekirse ifadesiyle kullanılmıştır. Onu yıkarken daha güzelini hemen yanında yaparız ifadesi konuşmamda vardır. Şu anda biz camiyi yapmanın yanında biz bu işi yaşarız. Ama bunu yaşamayanların bize böyle bir eleştiri göndermesine zaten benim halkım inanmaz. Bu konuda bizim ne olduğumuzu millet zaten iyi biliyor. Akdamar Kilisesi’ne gelince bu ülkede benim Ermeni Ortodoks vatandaşım var mı? Var. Bu vatandaşlarımın hukukunu korumak bizim görevimiz değil mi? Ama bunlar bu işin de cahili. Bugün benim ülkemdeki Ermeni vatandaşımın ticaretle uğraşanı vergi ödüyor mu ödüyor. Onun da inancının gereğini yerine getirme senin görevindir, görevimizdir.

Bunu ben hem İslami hem insani hem vicdani hem de hukuki bir görev olarak yerine getiriyorum. Bunu da benim vatandaşlarım böyle bilmeli. Bu iş cahili cühela ile olacak iş değil. Bilerek her şeyi yapacaksınız. Herkesin hukukunu biz koruyacağız.”

-“BELEDİYECİLİK BİZİM İŞİMİZ”-

Demokratikleşme Paketi ile getirilen yenilikleri idari noktada olanlarının hepsini hayata geçirdiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, “Şimdi yasal olanları yapıyoruz” dedi. Bazı illerin isim değişikliğinden, ilçelerin isim değişikliğine varıncaya kadar parlamentonun elinden gelen olumlu yaklaşımı göstereceğini dile getiren Erdoğan, yaklaşan yerel seçimlere ilişkin de mesajlar verdi.

“Belediyecilik bizim işimiz” diyen Erdoğan, “Ben belediye başkanlığından geldim. Göreve geldiğimde İstanbul çöp içindeydi, havası kirli, suyu yoktu. Herkes su bidonları ile su satın alıyordu. Bir yıl içinde su sorununu çözdük, çöpünü temizledik, dünyanın sayılı temiz şehirlerinden biri olduğunu Habitat 2 toplantısında teyit ettiler, tescil ettiler. O gün bugünden İstanbul artık farklı. Van ve ilçeleri neden böyle olmasın? İşte bunun için şu büyükşehir olayı çok önemli. Buralarda da inşallah çok farklı bir değişimi yaşatacağız. Batıda olanı mahalli idareler yoluyla buralara sizin taşıyacağınıza gönülden inanıyorum. İnşallah 2014 ve sonrasının Van için Özalp için yeni bir dönem olmasını yürekten temenni ediyorum.”
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

aaa
28 Ekim 2013 02:02

geçin artık bu boş lafları sayın başbakan. gerçek yüzünüzü gördük kaldı ki vanda depremzedeleri ziyaret bile etmediniz değil mi? Suriyeli sığınmacılara hele el nusralı olana her türlü imkanı verdiniz?, peki vanlılar deprem oluyor 2 senedir ne sağladınız sürünüyor açlık grevi yapıyorlar gördüğünüz bile yok diyorsunuz ki onca evsizden 1000 kişiyi kiracı oturtacaksınız kalan kişiler ne olacak bu 1000 kişi peki ne zaman gerçek anlamda evlerine kavuşacaklar. cevap yok. hastane istiyorlar sizden siz derenin pisliğinden bahsedip belediyeyi suçluyorsunuz bumu sizin hizmet anlayışınız? el nusracılara para saç vana hiç bir şey yapma bu depremzedelere giden paralar nerede sayın başbakan bize bunun hesabını ver. onlara bu devlet yardım etmeyecekse kim edecek pkk mı van'ı pkklılara mı emanet ettiniz başbakan bunun hesabını ver.


SİYASET KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ