Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

24 Nisan 2017

 

SİYASET

27 Ekim 2013

Türbanlı vekiller 2'ye çıktı

AKP milletvekilleri Sevde Kaçar ve Gülay Samancı meclise türbanla gireceklerini açıkladı.

reklam
DHA / Sabah - AKP Konya Milletvekili Gülay Samancı ve AKP Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar meclise türbanla gireceklerini açıkladı.

AKP Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, 31 Ekim günü Meclis'e türbanla gireceğini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı "Demokratikleşme Paketi" ile birlikte kamuda türbana serbestlik tanınırken, AKP'li Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, karar sonrası meclise türbanla gireceğini söyledi.

Düzenlemenin ardından "şimdilik Meclis'e başörtülü girmeyi düşünmüyorum" diyen Kaçar, Sabah'tan Meryem Gayberi'ye yaptığı açıklamada, "Hacca gittikten sonra Haccın kendisini çok etkilediğini ve orada taktığı başörtüsünü çıkartmayacağını" söyledi.

Kaçar, 31 Ekim günü Meclis'e türbanla olarak gireceğini dile getirdi.

Öte yandan AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı da bundan sonra TBMM'deki çalışmalara başörtülü katılacağını söyledi. Hac görevinden kısa süre önce döndüğünü belirten Samancı, "Hac farizasını yerine getirdikten sonra, kapalı bir şekilde gelmiştim. Bundan sonra da meclis çalışmalarına başörtülü şekilde devam edeceğiz" dedi.

AK Parti Konya İl Başkanlığı tarafından 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimler ile ilgili aday adayları temayül yoklaması yapıldı. Selçuklu Spor ve Kongre Merkezi'nde yapılan temayül yoklamasına AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, AK Parti Konya Milletvekilleri ve partililer katıldı. Salona başörtülü olarak gelen AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, gazetecilerin sorularını cevapladı. Hacdan yeni döndüğünü ve başını kapatıp başörtüsü taktığını belirten Gülay Samancı, "Hac farizasını yerine getirdikten sonra, kapalı bir şekilde gelmiştim. Bundan sonrada meclis çalışmalarına başörtülü şekilde devam edeceğiz" dedi.

BAŞÖRTÜ KARARINI HACDA ALMIŞ

Başını kapatma kararını kutsal toprakları ziyareti sırasında aldığını vurgulayan Samancı, şunları söyledi:

"Daha çok hacdan, dönüşte böyle bir karara biz vardık. O toprakları gördükten sonra, o feyze erdikten sonra Allah'ında emri olarak, inan bir Müslüman kadın olarak, bunu bu şekilde değerlendirmek uygun oldu. Kamuda yaşanan bazı sıkıntılar vardı. Bunlarda Allah razı olsun Başbakanımızın gösterdiği irade neticesinde buradaki problemler ortadan kalkmış oldu. Zaten Türkiye Büyük Millet Meclisi iç tüzükte de kısıtlayan herhangi bir hüküm yoktu. Başörtüyle ilgili yasaklayıcı bir hüküm olmadı. Böyle bir mevzuatta sıkıntı olmayıp, hac dönüşünde de bizim bu şekilde kararımız olunca, bizim bundan sonraki meclis çalışmalarımızda başörtüyle devam edeceğiz.''

''TÜRKİYE DEĞİŞTİ''


Türkiye'nin değiştiğini ifade eden Gülay Samancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye çok değişti, gelişti demokratikleşme ve hukukun üstünlüğü anlamında. İnsanların birbirlerine kanaat getirmesi ve birbirlerine saygıyla görüşlerini benimsemeleri veya onları anlayışla davranmaları noktasında epey yol kattetiğimizi düşünüyoruz. Özellikle demokratikleşme yönünde epey yol katetti Türkiye. Artık kimse kimsenin kılık- kıyafetiyle uğraşmadan, herkesin özgür bir şekilde kendi düşüncelerini ya da inancı ne ise onu yerine getirme konusunda bır sıkıntı olmadığını düşünüyoruz. Biz de bu şekilde meclis de çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bundan sonraki yaşantımız da başörtülü bir şekilde devam edecek."

Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

Çalıkuşu
28 Ekim 2013 10:07

Kamer Genç gibi CHP'liler, Merve kavakçı'nın meclisten püskürtüldüğü gibi, türbanlıları püskürteceklerini söylüyorlar.

Kılıçdaroğlu ve yanındaki türbancı/ çarşafçılar, izin verecek mi size "TBMM, Cumhuriyete meydan okuma yeri değildi" demenize?

Çalıkuşu
28 Ekim 2013 10:05

Bazıları memleketin ne hale geldiğini görmüyorn; hâlâ özgürlük nutku atıyor.
Yahu!
Özgürlük türbana var, ama eteğe yok; bu nasıl özgürlük?

"Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim" diyen adam, ülkeyi öyle çafçaflı bir biçimde paketlemiş ki, paket paket satış yapılıyor.

Suudi kadınlar, araba kullanma hakkı için eylem yapmaya başlamış; yarın özgürlük nutukları atanlar, umarım, kendi özgürlükleri için eylem yapacak ortamı bulabilirler.

Uyanın!
Uyanın!
Türbanı, ülkemizi dincileştirerek satışa çıkaranlar "örtü" olarak kullanıyor.
Ve bu "örtülü" satışın sorumluları jale gibiler.

yörük
28 Ekim 2013 07:49

özgürlük demokrasi dediler çıka çıka türban denilen dinde olmayan bir aksesuar ve mezhepçi etnisiteye dayalı bir düşünce çıktı.işte müridin özgürlük anlayışı...

yörük
28 Ekim 2013 07:32

mazot olmuş 5 lira hala din iman cami siyaseti yapıyorlar.dayanılacak gibi değil.bu ülkede camiye gidene dinini yaşayana karışanmı var ,burda ateistlerin hakkını savunacak değilim fakat tam tersine camiye gitmeyenlere oruç tutmayanlara baskı var...yeter artık din üzerinden siyaset yapmayın bıktık bu sahtekarlıklardan.mazot neden 5 lira bunun cevabını verin bana.üçkağıtçılar,riyakarlar....

ACIYANA BAK
27 Ekim 2013 23:18

demokratikleşmiş ve kafasından örümcekleri atmış jale.farkında değilsin ama örüceğin ağları beyninin her yanını sarmış onu atmayı unutmuşsun.ne demokratikleşmesi ? hizmetleri konusunda Sema cevap vermiş.onu da oradan oku.

Tüm Yorumlar (19)

SİYASET KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ