Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Mart 2017

 

SİYASET

27 Ekim 2013

Çözüm süreci TBMM'ye taşındı

CHP milletvekili Kadir Gökmen Öğüt konuyla alakalı soru önergesi verdi.

reklam
İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Hükümetin kamuoyuna Çözüm Süreci olarak açıkladığı sürecin başlangıcından bu yana yaşanan gelişmeleri hazırladığı önergeyle Başbakan Erdoğan’a sordu.

Hükümet ve MİT aracılığı ile Öcalan ile sürdürülen görüşmeleri kapsayan birkaç aşamalı sürecin bir parçası olarak Akil İnsanlar Komitesi oluşturulduğunu ve sürecin halka benimsetilmesinin hedeflendiğini ifade eden Öğüt, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın da, geçtiğimiz Nisan ayından yaptığı bir açıklamada terörün bitirilmesi ve kanın durdurulması için başlatılan çözüm süreci çalışmalarından itibaren 4 aydır şehit verilmediğini söylediğini hatırlattı.

“Çözüm sürecinin ilk aşamasının başlangıç tarihi olarak kabul edilen 2013 Mart ayından bu yana geçen 7 aylık dönemde PKK nerelere kaç saldırı düzenlemiştir; kaç adet tuzak güvenlik güçlerince fark edilerek önlenmiştir?” diye soran CHP’li Öğüt önergesinde ayrıca şu soruları yöneltti:

-Çözüm süreciyle birlikte PKK'nın bazı ailelerden çocuklarını istediği, bazı ailelerden de yüklü miktarlarda haraç topladığı ve insan kaçırdığı haberleri zaman zaman kamuoyuna yansımaktadır. Hatta bazı kentlerde PKK'nın tehdit ve baskı politikasının sebep olduğu aile kavgalarında çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği haberleri gündeme gelmiştir.

2013 Mart ayından bu yana geçen 7 aylık dönemde örgütün gerçekleştirdiği kaç tehdit, haraç toplama ve kaçırma vakası yaşanmıştır?

-Akil İnsanlar Komitesi üyeleriyle e son ne zaman bir değerlendirme yapılmış ve hangi sonuçlara varılmıştır? Raporu kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?

-Akil İnsanlar Komitesi üyelerinin ziyarette bulunduğu belli başlı il veya bölgelerde ziyaret öncesi ve sonrası anketler veya sosyolojik bir değerlendirme yapılmış mıdır?