Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

YURTTAN HABERLER

27 Ekim 2013

Galoş yapan öğrencilere hediye

Sandıklı'da engelli öğrenciler galoş üretiyor karşılığında para ise talep etmiyor.

reklam
Ahmet DAĞLI / SANDIKLI (Afyonkarahisar), (DHA) - AFYONKARAHİSAR'ın Sandıklı İlçesi'nde zihinsel engelli öğrenciler galoş üretiyor. Galoşları alanlar para yerine kalem, defter gibi malzemeler veriyor.

Sandıklı Özçınar Eğitim Uygulama Merkezi ve Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu'ndaki zihinsel engelli öğrenciler tarafından üretilen galoşlar, ihtiyacı olan yerlere gönderiliyor. Galoşları alanlardan herhangi bir para talebinde bulunulmuyor. Buna karşın isteyenler öğrencilere kullanabilecekleri defter, kitap, kalem gibi hediyeler veriyor veya okul için gerekli malzemeleri sağlıyor.

ATÖLYE SINIFTA ÇALIŞIYORLAR

Sandıklı Belediye Meclis Üyesi ve Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mevlüt Özçınar tarafından babası merhum Halil Özçınar adına yaptırılıp Milli Eğitime Müdürlüğüne devredilen okulun resmi açılışı, 3 Aralık'ta yapılacak. Okulun atölyeyi andıran sınıfında öğrenciler, işbölümüyle naylonlara lastik yerleştiriyor, sıcak baskı makinesiyle galoşlara son halini veriyor.

Okulda toplam 25 zihinsel engelli öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerden 5'i, 15 günlük eğitimle galoş üretimini öğrendi. 1 yıldır galoş üretimi yapan bu öğrenciler, günde 150 adet ürün çıkarıyor. Öğrencilerin tek eksiği seri üretim yapılamaması. Ürünlerin malzeme ve masrafı okul aile birliği bütçesinden karşılanıyor.

ÜCRETSİZ GALOŞLAR İHTİYACI OLAN KURUMLARA

Galoş üretimi öğretmenlerin gözetiminde yapılıyor. Engelli öğrencilerin bu toplumun bireyi olduğunu, eğitim aldıkları takdirde neler yapabileceklerini herkesin gördüğünü anlatan öğretmen Osman Çankaya şunları söyledi:

"Öğrencilerimizin ürettiği galoşları ihtiyacı olan ve bizden talep eden kurumlarımıza gönderiyoruz. Galoşların karşılığında kesinlikle hiçbir ücret talep etmiyoruz. Yalnız öğrencilerimizin en ufak hediyeden bile mutlu olduklarını biliyoruz. Bu yüzden galoş verdiğimiz yerler eğer isterse, onlar için küçük bir defter, kalem veya bir çikolata mutlu edecektir."

Öğretmen Muhammet Çerit de "Bu galoşları hastaneler ya da kreşler olsun, talep olan yerlere veriyoruz. Günde 150'ye yakın galoş üretiyoruz" dedi.

Zihinsel engelli öğrencilerden 22 yaşındaki Mehmet Ali Yavuz, her gün galoş ürettiklerini belirterek, pres yaptığı makineyi gösterdi.