Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

30 Mart 2017

 

DÜNYA

27 Ekim 2013

El Kaide'ye bir darbe daha

Suriye'de savaşan Kürt gruplar Irak sınırındaki sınır kapısını ele geçirdi.

reklam
Habertürk - Suriye'de savaşan Kürt gruplar, El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti ve El Nusra Cephesi gibi örgütler için hayati öneme sahip El Yarubiye Sınır Kapısı'nı ele geçirdi. Arapça adı El Yarubiye olan Sınır Kapısı Kürtçe Til Koçer olarak da biliniyor.

Muhalefet yanlısı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, bütün gece süren çatışmaların ardından, Kürtlerin, "Irak Şam İslam Devleti, E Nusra Cephesi ve diğer isyancılarla girilen çatışmaların ardından şafak vakti Irak sınırındaki El Yarubiye'nin kontolünü ele geçirdiği" bildirildi.

Bu gelişme Irak Şam İslam Devleti'nin silah ve militan akışı için çok önemli bir kanalını kaybetmesi anlamına geliyor. El Yarubiye mart ayına kadar Şam hükümetinin elindeydi. Ancak o tarihte Irak'tan destek aldıklarına inanılan radikal muhalifler burayı ele geçirdi.

Iraklı bir istihbarat yetkilisi Suriye'nin kuzeybatı sınırında bulunan kapının Kürtlerin eline geçtiğini doğrularken, Bağdat hükümetinin çatışmaların yayılması ihtimaline karşı bölgeye takviye güvenlik kuvvetleri getirdiğini aktardı.