Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Nisan 2017

 

DÜNYA

27 Ekim 2013

Nurman'ın vefatı BBC'de

Kadir Nurman döner dürümün mucidiydi.

reklam
LONDRA (ANKA) – Almanya’nın başkenti Berlin’de 80 yaşında ölen, Kadir Nurman’ın vefatını tüm dünyaya duyuyan BBC, Nurman için Almanya ve diğer başka ülkelerde bir “fastfood” favorisi haline gelen “dürüm dönerin mucidi” sözlerini kullandı.

BBC, 1960 yılında Almanya’ya göç eden Kadir Nurman’ın “icadı”na dikkat çektiği haberinde döner için “uzun bir süre Türkiye’de popüler bir tercih idi, Kadir Nurman’ın getirdiği yenilik ise, döneri düz bir ekmek üstünde sunmak oldu” dedi.

“Kentteki hızlı yaşamı fark etmiş ve meşgul Berlinlilerin yanlarında taşıyabileceği bir yiyecek sevebileceğini düşünmüştü” sözlerini kullanan BBC, Nurman’ın katkısının 2011 yılında Türk Döner İmalatçıları Derneğince tanındığını anımsattı.
Almanya’da halen döner satan 16 bin yerin olduğuna, sadece Berlin’de bin tanesinin hizmet verdiğine işaret eden BBC, döner eti ve döner pişirmek için gerekli olan cihazları üreten Alman şirketlerinin AB pazarının yüzde 80’inin elinde tuttuğuna da dikkat çekti.

-“DÖNERİN SÜKSESİNDEN PEK YARARLANMADI AMA MUTLUYDU”-

BBC, Nurman’ın icadı için patent almadığını ve dönerin süksesinden pek fazla yararlanmadığını belirtikten sonra Nurman’ın 2011 yılında Frankfurter Rundschau ile yaptığı bir mülakata gönderme yaparak “O kadar Türk insanının döner sayesinde hayatını kazanabilmesinden ve milyonlarca insanın döner yemesinden mutlu olduğunu söylemişti” dedi.