Bu bölüm arşiv niteliğindedir. Güncel sitemiz için lütfen tıklayın.

Kılıçdaroğlu her şeyin farkında

BARIŞ YARKADAŞ

Siyasette Stratejik Planlama

ELFİN TATAROĞLU

Adalet suç işlerse!

NURHAN YÖNEZER

Amerika’da olsa... ve Rahman Altın

NECEF UĞURLU

25 Mart 2017

 

SİYASET

27 Ekim 2013

'Ateistin hukukunu koruyacağız'

Erdoğan Van'da yapılan toplu açılış törenine katıldı.

reklam
VAN (ANKA) – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, depremin yaralarını sararken, Ercişlilerin de yardımcı olması isterken, “Bakın şimdi kentsel dönüşüm, kentsel değişim çalışma yapıyoruz. Çevre Bakanlığımıza bu talimatı verdik. Ama kusura bakmayın bazı kardeşlerim öyle rakamlar talep ediyorlar ki bu rakamları İstanbul’un en modern yerinde bu rakamlarla kamulaştırma yapmıyoruz, daha düşüğüne yapıyoruz. Nerde, nasıl rakamlar… Kalkıp da metrekaresine 15 bin TL istemek… Bu iş böyle olmaz. Bunu böyle çözemeyiz” dedi.

Van ziyaretini sürdüren Başbakan Erdoğan, Özalp ilçesindeki toplu açılış töreninde konuşma yaptı.

-“ATEİSTİN DE HUKUKUNU KORUYACAĞIZ”-

Erdoğan Özalp konuşmasında “Bütün etnik unsurlara aynı derecede yakın olacağız, aynı derecede hizmet edeceğiz dedik. Dinsel milliyetçilik de yapmayacağız dedik. Yani Müslüman’ın da hukukunu koruyacağız. Hıristiyan’ın da hukukunu koruyacağız. Musevi’nin de hukukunu koruyacağız, hatta hatta ateistin de hukukunu koruyacağız dedik. Yola böyle çıktık. Bunlar anlamlı şeyler” diye konuştu.

-“TOKİ ARACILIĞIYLA ADETA BİR KONUT SEFERBERLİĞİ BAŞLATTI”-

Erdoğan, Özalp’tan da Van depreminin en büyük zararı verdiği Erciş’e geçerek burada da toplu açılış törenine katıldı. Vatandaşlara seslenen Başbakan Erdoğan, depremin yaşandığı gece Erciş’te olduğunu hatırlatarak, buradaki incelemelerinin ardından Van geçtiklerini söyledi. Van ve Erciş’te çalışmaları bakanlar, milletvekilleri ve bürokratlarla an ve an takip ettiklerini dile getiren Erdoğan, hep birlikte, el ele, omuz omuza çalışmaların yürütüldüğünü belirtti. Bütün çalışmaların bizzat takipçisi olduğunu aktaran Başbakan Tayyip Erdoğan, ilgili bakanların da gelişimleri sürekli takip ettiğini anlattı.
Barınma sorunun çözümü için TOKİ aracılığıyla adeta bir konut seferberliği başlattıklarına vurgu yapan Erdoğan, “Depremin birinci yıl dönümünde 15 bin 341 konutu Van ve Erciş’e teslim ettik. Dün Van’da yapılan 2 bin 644 konutu daha hak sahiplerini teslim ettik.

Bugün de 544 konutu ve Tekkeler Köyü’nde 153 afet konutunu daha hizmete alıyoruz. Böylece Van genelinde toplam 18 bin 628 konuta hak sahiplerine teslim ederek söz vermiş olduğumuz rakamı geçmiş olduk. Her zorluğu birlikte aştık ve aşıyoruz. Şu haliyle bile Erciş, 23 Ekim öncesinin hamdolsun Erciş’i değil. Daha güzel ve daha da güzel olacak. İnşallah bundan sonra da mevcut sorunları birlikte aşmaya varız. Bizlerden dualarınızı eksik etmeyin” dedi.

-“KARDEŞLERİM ÖYLE RAKAMLAR TALEP EDİYORLAR Kİ”-

Erciş’e yapılan konutların şehre modern bir kent havası verdiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
“Vatandaşımızı mağdur bırakıp hiçbir şey yokmuş gibi davranamayız. Biz önce Allah’a sonra sizlere hesap vereceğiz. Van ve Erciş’te 23 Ekim’de gerçekten büyük bir yıkım yaşandı. Bu büyük yıkımın yaralarını sarmak, zararlarını telafi etmek, izlerini silmek için gerçekten yoğun bir çaba gösterdik. Bundan sonra da çabalarımız devam edecek. Biz size aşığımız, sevdalıyız. Onun için de diyorum ki; bir yandan depremin yaralarını sararken, siz de bize yardımcı olun. Bakın şimdi kentsel dönüşüm, kentsel değişim çalışma yapıyoruz. Çevre Bakanlığımıza bu talimatı verdik. Ama kusura bakmayın bazı kardeşlerim öyle rakamlar talep ediyorlar ki bu rakamları İstanbul’un en modern yerinde bu rakamlarla kamulaştırma yapmıyoruz, daha düşüğüne yapıyoruz.

Nerde, nasıl rakamlar… Kalkıp da metrekaresine 15 bin TL istemek… Bu iş böyle olmaz. Bunu böyle çözemeyiz. İstiyoruz ki bu kamulaştırmayı süratle yaparsak, bu kentsel dönüşümü süratle yaparsak, diğer taraftan da işte TOKİ konutlarının olduğu bölgeler gibi, diğer bölgeleri de yıkar ve oraları da size layık bir şekilde inşa ederiz. Arzumuz çok daha modern bir Erciş.”

-“TÜRK, KÜRDÜ SEVECEK, KÜRT, TÜRKÜ SEVECEK”-

Tüm adımlarını “tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet” diyerek attıklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Bütün bu adımları atarken bizim sizlerden ricamız şu; el ele verelim, bizi bölmek, ayırmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Asla siyasi Kürtçülük, siyasi Türkçülük… Yok bizde böyle bir şey. Türk, Kürdü sevecek, Kürt, Türkü sevecek. Böyle olacağız. Onun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı başlığı altında bir olalım, iri olalım, diri olalım hep birlikte Türkiye olalım. Mesele bu” şeklinde konuştu.

-“ONLARA KARŞI HEP BİRLİKTE EL ELE VERECEĞİZ”-

30 Mart’ta yerel seçimlerin olacağını dikkat çeken Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle devam ettirdi:

“Kızlarımız bu ülkede okullara başörtülü olarak gidemiyordu. Şimdi gidebiliyor. Bu bizim iktidarımızda oldu. Onun için bir, beraber olacağız. Bu ülkede başı açık ya da kapalı yavrularımız el ele bu okullarda okuyabilecekler. Ayrımcılığı ortadan kaldırmak budur. Devlette de görev alamıyordu başörtülü kardeşlerimiz. Ama şimdi almaya başladı. Ne oldu Türkiye battı mı, yıkıldı mı? O da öbürü de ekmeğini kazanıyor. Hepsi bu ülkenin vatandaşı, eşit şartlarda devlette görev almaya başladılar. Bizim iktidarımızda oldu bu da. Bu güne kadar hep set çektiler önümüze. Şimdi hamdolsun bu setler aşıldı. Bu yerel seçimlerde işte bu değerlerimizi altüst edenlere karşı hep birlikte çalışmamız lazım, kapı kapı çalışmamız lazım. Tehdit ve şiddetle demokrasi gelmez. Onlara karşı hep birlikte el ele vereceğiz. Dik duracağız ve iktidarımızı güçlendireceğiz. Dualarınızı bizden eksik etmeyin.”
Lütfen tüm alanları doldurun. Girdiğiniz bilgiler kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Lütfen tüm alanları doldurun. E-mail adresiniz kesinlikle yayınlanmayacak, başka bir amaçla kullanılmayacaktır.

oztrk1
27 Ekim 2013 21:54

ataistler kaçsın bence başbakan koruyacağım demişse kesin keser keseceğim hepsini deseydi sorun yoktu

lafta olmasın
27 Ekim 2013 21:08

Öyle diyorsunuz ama ülkede bir tane Kremataryum yok!Samimi iseniz önce bir tane krematoryum yap.

aaa
27 Ekim 2013 20:41

Iyi o zaman b.bakanimiz tek soru tek cevap bekliyoruz. 2gündür vandasiniz açlık grevi yapan depremzedeleri ziyaret ettinizmi? Etmediniz suriyelilerinize el nusralıysa para gani ama vanlı depremzederinize gelince 2yildir çadir baraka para yok. Boş laflarınız artık karın doyurmuyor.


SİYASET KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLERİMİZ